Evde TYT ve AYT Çalışmak
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

Evde TYT ve AYT Çalışmak
Blog Yazarı Serap ILGINBlog Tarihi 02-10-2022

Evde TYT ve AYT Çalışmak

Evde TYT ve AYT çalışmak, üniversite sınavına hazırlanan birçok öğrencinin uyguladığı bir yöntemdir. Dershanelerin çok pahalı olması ve öğrencinin dersleri kendi öğrenme hızına göre öğrenmesini engellemesi gibi birçok faktör bir araya gelince çoğu öğrenci evde TYT çalışmak ya da AYT çalışmak istemektedir. Eğer siz de üniversite sınavına evden çalışmak istiyorsanız aşağıda sizler için hazırladığımız etkili yöntemleri kullanarak dersleri verimli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Evde TYT ve AYT Nasıl Çalışılır?

Evde TYT ve AYT çalışmak için şunları yapabilirsiniz:

 1. Düzenli bir ders çalışma alanı yaratın.
 2. Ders çalışma programı oluşturun.
 3. Motivasyon kaynaklarınızı keşfedin.
 4. Konu anlatımı kaynaklarından yararlanın.
 5. Not tutarak TYT ve AYT çalışın.
 6. Video çözümlü soru bankalarını kullanın.
 7. Çözümlü denemelerden faydalanın.
 8. Düzenli olarak öğrendiklerinizi tekrar edin.
 9. Soru çözümü uygulamalarını kullanın. 
 10. Roket Hazırlık kurslarına katılın.
 11. Beslenme ve uyku düzeninizi ayarlayın.
 12. Arkadaşlarınızla birlikte TYT ve AYT çalışın.

1. Düzenli Bir Ders Çalışma Alanı Yaratın

Evde TYT ve AYT çalışmak için ilk olarak ders çalışma ortamınızı düzenlemeniz gerekir. Örneğin yatağınız ileders çalışma masasınınaynı ortamda bulunmamasına, odanızın yeterince gün ışığı almasına, ortamdaki sıcaklığın uygun düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer ders çalışmak için ayrı bir oda hazırlayamıyorsanız en azından ders çalışma masanızı yatağınıza bakmayacak şekilde konumlandırabilirsiniz. Ders çalışma ortamınızın düzenli olması, sadece evde üniversite sınavına çalışmak isteyen öğrenciler için değil dershaneye gidenler için de geçerlidir.

2. Ders Çalışma Programı Oluşturun

Evde TYT çalışmak ya da evde AYT çalışmak isteyen öğrenciler, süreci yalnız başına idare ettiği için mutlaka birders çalışma programıhazırlamalıdır. Böylece sınava hazırlık aşamasında öğrenci hangi gün hangi konuya çalışması gerektiğini bilerek hareket eder ve zamanı etkili bir şekilde kullanmış olur.

Ders çalışma programı oluşturmak, TYT konularını ve AYT konularını daha sistemli ve verimli bir şekilde öğrenmenizi sağlar. Ders çalışma programını oluştururken sizler için daha önce hazırladığımızTYT çalışmaveAYT çalışmarehberlerini inceleyebilirsiniz.

3. Motivasyon Kaynaklarınızı Keşfedin

Birçok öğrenci ders çalışırken motivasyon kazanmakta zorlanır. Özellikle evde TYT ve AYT çalışmak, motivasyon sağlamanın en zor olduğu durumlardan biridir. Dolayısıyladers çalışma motivasyonu sağlamakiçin sizi neyin motive ettiğini bularak işe başlayabilirsiniz.

Yeni bir bilgi öğrenmek mi yoksa yüksek netler yapmak mı sizi motive ediyor? Ya da ders çalıştıkça hayallerinize bir adım daha yaklaştığınızı hissetmek mi sizi motive ediyor? Ders çalışırken sizi motive eden kaynakların neler olduğunu bularak ders programınızda revizeler yapabilir ve çalışma sisteminizi güncelleyebilirsiniz. Böylece süreci daha etkili bir şekilde geçirirsiniz.

4. Konu Anlatımı Kaynaklarından Yararlanın

Konu anlatımı kaynakları, evde YKS çalışmak isteyen bütün öğrencilerin kullanması gereken kaynaklardır. Örneğin evde TYT çalışmak için konu anlatımlı videoları veya kitapları kullanabilirsiniz. Seviyenize uygun olan ders kitaplarını ya da videolarını kullanarak dersleri en iyi şekilde öğrenebilirsiniz.

Özellikle Fizik, Kimya ve Matematik gibi anlaşılması zor olan derslerde konuların mantığını anlamak için kolaydan zora doğru öğretim yapan kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Bütün bu işlemleri evde AYT çalışmak için de uygulayabilir, böylece YKS’de hedefinize ulaşabilirsiniz.

5. Not Tutarak TYT ve AYT Çalışın

Evde TYT ve AYT çalışmak için mutlaka not tutun. Not tutarken önemli yerleri renkli kalemlerle çizin. Çok detaylı konularda (özellikle bazı Tarih ve Biyoloji konularında) en önemli kısımları not alın ve kavram haritası tekniğinden faydalanın. Bu sayede konuyu öğrenmek ve sonrasında hatırlamak çok daha kolay olacaktır.

Not tutarak çalışmak hem çalıştığınız konuyu daha iyi öğrenmenizi, konunun aklınızda daha uzun süre kalmasını sağlar hem de konu tekrarı yaparken işinize yarar. Konu tekrarı yaparken sıfırdan bütün konuya bakmaktansa önceden tuttuğunuz notlar sayesinde önemli ve müfredata uygun olan kısımlara çalışarak daha etkili bir şekilde evde üniversite sınavına çalışabilirsiniz.

6. Video Çözümlü Soru Bankalarını Kullanın

Video çözümlü soru bankaları, içerisinde bulunan bütün testlerdeki soruların nasıl çözüldüğünü önceden çekilen videolar yardımıyla anlatan kaynaklardır. Özellikle evde TYT ve AYT çalışmak isteyen öğrencilerin video çözümlü soru bankalarından yararlanması önemlidir. Çünkü evde YKS çalışan öğrenciler çözemedikleri soruları öğrenmek için birine ihtiyaç duyar. Bu noktada video çözümlü soru bankalarını kullanmak işlevsel bir yöntem olacaktır.

7. Çözümlü Denemelerden Faydalanın

Üniversite sınavına hazırlık aşamasında konuları öğrenip test çözdükten sonra deneme çözmeniz ve çözemediklerinizi bilen birine sorup öğrenmeniz gerekir. Ancak eğer evde TYT ve AYT çalışmak istiyorsanız denemelerde çözemediğiniz soruları sorabileceğiniz birini bulmak zor olabilir.

Dolayısıyla aldığınız denemenin, soruların çözümünü video formatında ya da yazılı olarak anlatıp anlatmadığına bakabilirsiniz. Eğer evde TYT çalışmak ya da evde AYT çalışmak istiyorsanız YKS denemelerini satın almadan önce bu kritere dikkat edebilirsiniz.

8. Soru Çözümü Uygulamalarını Kullanın

Evde TYT çalışmak veya evde AYT çalışmak istiyorsanız konu çalışıp test çözdükten sonra çözemediğiniz soruları bilen birine sormaya özen gösterin. Eğer etrafınızda böyle biri yoksa telefonunuza soru çözüm uygulamalarını indirebilir ve çözemediklerinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Bu uygulamaların birçoğunu ücretsiz olarak kullanarak yapamadığınız soruların çözümünü görebilirsiniz.

9. Düzenli Olarak Öğrendiklerinizi Tekrar Edin

Evde etkili bir şekilde üniversiteye hazırlanmanın anahtarlarından biri, bilgileri düzenli olarak tekrar etmektir. Bu sıradakalıcı öğrenme tekniklerindenyararlanılabilir. Eğer evde TYT ve AYT çalışmak istiyorsanız ders programınızda konu tekrarları için de yer ayırmalısınız. Günlük, haftalık ve aylık olarak konu tekrarları yapmalısınız. Unutmayın, bilgiyi tam olarak öğrenmenin ve uzun süre hafızada tutmanın yolu, düzenli tekrardan geçer.

10. Roket Hazırlık Kurslarına Katılın

Evde TYT çalışmak ya da evde AYT çalışmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri online YKS hazırlık kurslarına katılmaktır. Örneğin Roket Hazırlık kurslarına kaydolarakTYT konularınıveAYT konularınıkolayca öğrenebilirsiniz. Roket Hazırlık dersleri kendi öğrenme stilinize göre çalışma imkanı sunduğu için bilgileri aklınızda tutmanız daha kolay olacaktır.

Ayrıca Roket Hazırlık kurslarında anlamadığınız yerleri istediğiniz kadar dinleyerek kendi öğrenme hızınıza göre ders çalışabilirsiniz. Roket Hazırlık’ta tüm bunların yanında tıpkı bir online dershane gibi koçluk ve rehberlik hizmeti alarak kendinizi sınava psikolojik açıdan da hazırlayabilirsiniz.

11. Beslenme ve Uyku Düzeninizi Ayarlayın

Gerek evde TYT ve AYT çalışmak isteyenlerin gerek dershaneye giderek YKS’ye hazırlanan öğrencilerin üniversite sınavına hazırlık döneminde beslenme ve uyku düzenine dikkat etmesi gerekir. Beslenme ve uyku düzenini ayarlayarak daha sağlıklı olmak ve dolayısıyla daha verimli ders çalışmak mümkün.

Beslenme ve uyku düzenini sağlamak, sınav günü için de oldukça önemlidir. Sınav stresini kontrol etmek ve dikkat dağınıklığı yaşamamak için düzenli beslenip uyku saatlerini kaçırmamak oldukça önemli.

12. Arkadaşlarınızla Birlikte TYT ve AYT Çalışın

Evde TYT ve AYT çalışmak, birçok öğrenci için zorlu bir süreçtir. Özellikle sosyalleşmeyi seven, yalnızlıktan hoşlanmayan öğrencilerin evden ders çalışması zordur. Eğer siz de bu gruptaysanız ders çalışma motivasyonu kazanmak için arkadaşlarınızla bir araya gelerek ders çalışabilirsiniz.

Konuları öğrenirken ya da soru çözümü etkinliklerinde arkadaşlarınızdan destek alarak evde üniversite sınavına çalışmayı daha zevkli hale getirebilirsiniz. Özellikle çözemediğiniz soruları ya da anlamadığınız konuları öğrenmek için konuya hakim olan arkadaşlarınızla birlikte çalışarak veriminizi arttırabilirsiniz.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat