KPSS Ders Çalışma Yöntemleri
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

Etkili KPSS Çalışma Yöntemleri
Blog YazarıBlog Tarihi 06-10-2023

Etkili KPSS Çalışma Yöntemleri

KPSS hazırlık sürecinde olan öğrencilerin birçoğu nasıl ders çalışacakları ile ilgili sorun yaşar. Çünkü çalışılacak çok ders ve bilinmesi gereken çok fazla detay vardır. Bazı öğrenciler konuları yetiştiremez, bazıları sürekli bildiği konulardan soru çözerek vakit kaybeder, bazıları ise netlerini arttıramaz ve yerinde sayar. Fakat doğru ders çalışma yöntemi ve doğru eğitim metotlarıyla bu sorunlar kolaylıkla çözülebilir.

Etkili KPSS çalışma yöntemlerini anlattığımız bu yazımızın devamını okuyarak KPSS nasıl çalışılır ve kazanılır sorusunun cevabını alabilir, zamanı verimli kullanarak hedefinize ulaşabilirsiniz. Öyleyse haydi, başlayalım!

KPSS Nasıl Kazanılır?

KPSS kazanmak için etkili çalışma yöntemlerine hâkim olmak gerekir. KPSS çalışma taktikleri listemizi aşağıda detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

 1. Hangi konulardan sorumlu olduğunuzu öğrenin.
 2. Kendinize bir hedef belirleyin.
 3. Sorumlu olduğunuz konulara ilişkin program hazırlayın.
 4. Programı kendi öğrenme hızınıza göre ayarlayın.
 5. İstikrarlı olmaya özen gösterin.
 6. Online KPSS hazırlık kurslarına katılın.
 7. Günde en çok iki farklı derse çalışın.
 8. Önce konu çalışın, sonra soru çözün.
 9. Yazarak ve anlatarak çalışın.
 10. Mutlaka mola verin.
 11. Tek kaynağa bağımlı kalmayın.
 12. Gündemi takip etmeyi ihmal etmeyin.
 13. Öğrendiğiniz konular birikince deneme çözmeye başlayın.
 14. Yapamadığınız soruların çözümünü mutlaka öğrenin.
 15. KPSS’ye son birkaç ay kala deneme sayısını arttırın.
 16. Çıkmış soruları çözün.
 17. Verimsiz olduğunuz saatleri spor ile değerlendirin.
 18. Sosyal medya kullanımını azaltın.
 19. Uyku ve beslenme düzeninize dikkat edin.
 20. Ders çalışma ortamınızı düzenli ve sade hale getirin.

1. Hangi Konulardan Sorumlu Olduğunuzu Öğrenin

kpss nasıl kazanılır sorumlu olduğun konuları belirleme

KPSS çalışmaya başlamadan önce bir program oluşturmak gerekir fakat programı oluştururken ilk olarak sınavda hangi konulardan sorumlu olduğunuz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sorumlu olduğunuz KPSS konularını ders adlarıyla birlikte listeleyin. Eğer o yıl ilk kez sorulacak konular varsa bu konuları da mutlaka listeye ekleyin. ÖSYM’nin listeden çıkardığı konuları siz de kendi listenizden çıkarın.

2. Kendinize Bir Hedef Belirleyin

hedef belirlemek kpss nasıl kazanılır

Bir hedefiniz olmadan başarıya ulaşmanız çok zor. Önce kendinize şu soruları sorun:

 • Kaç puan yapmak istiyorum?
 • Hedefimde kaç net yapmak var?
 • Hangi şehirde çalışmak benim için daha uygun olur?
 • Atanmak istediğim şehrin koşullarına uyum sağlayabilir miyim?
 • Günde kaç saat çalışırsam yeterli olur?
 • KPSS için günde kaç soru çözmem lazım?

Bu soruların cevabı kişiden kişiye değişir. Dolayısıyla bu sorulara cevap verirken kendi potansiyelinizi, yeterliliklerinizi, konu eksiklerinizi, yapamadığınız dersleri, konuları vs. göz önünde bulundurun.

Hedef belirlerken gerçekçi olun. Kendinize ulaşamayacağınız hedefler koymayın. Aksi takdirde motivasyon eksikliği, yetersizlik hissi ve yüksek kaygı gibi olumsuz durumlar yaşayabilirsiniz.

Hedeflerinizi küçük ve büyük hedefler olarak sınıflandırın. Büyük hedeflere ulaşmanın yolu, küçük hedefleri gerçekleştirmekten geçer. Sizi büyük hedefe götürecek küçük hedeflerde başarılı olmaya odaklanın.

Örneğin İstanbul’da bir kuruma atanmak büyük bir hedeftir. Bu hedefe ulaşmak için günde 100 soru çözmek, her gün en az 2 farklı dersten konu çalışmak, 8 saat ders çalışmak gibi küçük hedefler belirleyebilirsiniz. Bu hedeflere ulaşmak için istikrarlı bir şekilde çalıştığınızda İstanbul’a atanma hayalinizin gerçek olma ihtimali çok daha yüksek olacaktır.

Ayrıca hedeflerinizi mutlaka bir yere not edin. Böylece motivasyon düşüklüğü yaşadığınızda ya da ders çalışmak istemediğinizde bu hedeflere bakmak sizi tekrar harekete geçirecektir.

3. Sorumlu Olduğunuz Konulara İlişkin Program Hazırlayın

etkili kpss çalışma yöntemleri program hazırlama

Program hazırlarken yukarıdaki iki adımı dikkate alın. Hedefiniz ne, KPSS’yi kazanmak için tam olarak neyi başarmak istiyorsunuz ve hangi konulara çalışmalısınız? Bu soruların yanında KPSS ders çalışma programı hazırlarken günde kaç saat ders çalışabileceğinizi, hangi zaman dilimlerinde çalışmanın size daha uygun olduğunu, haftada kaç gün ara vereceğinizi de düşünün.

Tüm bunların yanıtını bulduktan sonra programınızı hazırlamaya geçin. Programın çok katı olmamasına, esnetilebilir olmasına dikkat edin. Örneğin programı hazırlarken mola saatlerinizi, diğer günlük aktivitelerinizi de göz önüne alın. Yıllık program hazırlamaktansa aylık ya da haftalık ders programı hazırlamaya çalışın.

4. Programı Kendi Öğrenme Hızınıza Göre Ayarlayın

kendi öğrenme hızına göre program hazırlama

Eğer sıfırdan 2024 KPSS hazırlık sürecine girdiyseniz, konu eksiğiniz çok fazlaysa ve temeliniz sağlam değilse o zaman konu çalışma süreci daha uzun sürebilir. Dikkati çabuk dağılan ve konu çalışmakta zorlanan biriyseniz süreç daha da uzayabilir.

Benzer şekilde konu eksiğiniz çok fazla değilse ve ara ara tekrar edip soru çözümüne ağırlık vermek size daha uygun olacaksa konu çalışma sürecinizi daha kısa tutabilirsiniz. Çabuk kavrayan biriyseniz bu aşama sizin için daha hızlı geçecektir.

Tüm bu durumları düşündüğümüzde programı kendi öğrenme hızınızı baz alarak düzenlemeniz daha mantıklı olacaktır.

5. İstikrarlı Olmaya Özen Gösterin

etkili kpss çalışma yöntemleri istikrarlı ders çalışma

KPSS çalışırken zaman zaman dikkatiniz dağılabilir, ders çalışmak istemeyebilirsiniz ya da kendinizi umutsuz ve yetersiz hissettiğiniz anlar olabilir. Bunların hepsi çok normal ve çoğu kişi bu süreçlerden geçiyor.

Önemli olan, kendinize hedeflerinizi hatırlatmanız ve hayallerinize ulaşmanın tek yolunun çalışmaktan geçtiğini unutmamanız. KPSS’ye düzenli ve programlı çalışmayı asla ihmal etmeyin. Özetle, istikrarlı hayal hakikattir!

6. Online KPSS Hazırlık Kurslarına Katılın

online kpss hazırlık kurslarına katılma

Etkili KPSS çalışma yöntemlerinden biri de online kurslara katılmaktır. Video eğitim ve canlı dersler ile konuları evden çıkmadan, istediğiniz yerden bağlanarak öğrenebilirsiniz. Video eğitim formatında sunulan kursları kendi hızınızda öğrenme şansı yakalayabilir, istediğiniz kadar konu tekrarı yapabilirsiniz. Ayrıca bu kursların ücreti genellikle fiziksel olarak düzenlenen KPSS kurslarına göre daha uygundur. Bu da 2024 KPSS hazırlık sürecinizi daha avantajlı hale getirmenizi sağlar.

Örneğin Roket Hazırlık tarafından online ortamda video ve canlı eğitim şeklinde düzenlenen KPSS kurslarına katılarak konu anlatımı ve soru çözümü dışında deneme, kamp programları, kaynak kitap setleri, etütler gibi birçok fırsattan faydalanabilirsiniz. Bu sayede sınava daha iyi bir şekilde hazırlanırsınız ve hedeflediğiniz puanı daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 

 

7. Günde En Çok İki Farklı Derse Çalışın

etkili kpss çalışma yöntemleri en çok iki farklı ders çalışma

Bir gün içerisinde tek derse çalışmak beyniniz için yorucu olabilir. Çünkü bütün gün boyunca sürekli aynı bilişsel becerileri gerektiren bir alan üzerinde çalışmak sıkıcıdır. Bunun yerine mümkünse gün içerisinde sayısal ve sözel dersleri karışık çalışın. Örneğin programınıza o gün için bir tane Türkçe konusu, bir tane de Matematik konusu ekleyin. Diğer gün bir adet Coğrafya konusu, bir adet Geometri konusu çalışın.

Gün içerisinde çalışacağınız farklı ders sayısı ikiyi geçmesin. Çünkü üç veya daha fazla sayıda farklı derse çalışmak zihninizin fazladan efor sarf ederek yorulmasına neden olur. Belki birkaç gün bu şekilde çalışabilirsiniz fakat performansınız diğer günlerde düşecektir.

8. Önce Konu Çalışın, Sonra Soru Çözün

kpss nasıl kazanılır konu çalışma soru çözme

KPSS kazanmak için belli bir sıraya göre ders çalışmak gerekir. Örneğin konuları tam olarak öğrenmeden soru ya da deneme çözümüne geçmemelisiniz. Konuyu biraz biliyor olsanız bile soru çözümüne hemen geçmeyin. Konu çalıştıktan sonra soru çözün. Çünkü soru çözümünün amacı, bilgileri ne kadar öğrendiğinizi ölçmektir.

İlk etapta süre tutmadan soru çözün. Daha sonra soru sayısından 5 dakika fazla süre tutarak çözün. Bir süre böyle devam ettikten sonra soru sayısı ile eşit ve sonrasında soru sayısından 5 dakika az süre tutarak soru çözmeye başlayın. Böylece sınavda zamanla yarışmaya kendinizi hazırlamış olursunuz.

İlgili KPSS konularına çalıştıktan sonra soru çözümü sırasında soruları kendiniz çözmeye çalışın, cevapları en son kontrol edin. Soru çözerken cevabına bakıp kendinizi kandırmayın.

9. Yazarak ve Anlatarak Çalışın

kpss nasıl kazanılır yazarak ve anlatarak çalışma

Konu çalışırken farklı öğrenme metotlarından yararlanın. Hem yazarak hem anlatarak çalıştığınızda beyninizin farklı bölgelerini harekete geçirmiş olursunuz ve daha kalıcı bir şekilde öğrenirsiniz.

Eğer online KPSS kursu ya da KPSS ders videoları dinliyorsanız bir yandan not alın. Daha sonra notlarınızı düzenli olarak okuyun ve kendiniz anlatmaya çalışın. Konu anlatımı kitaplarından okuyarak çalışıyorsanız okuduklarınızı bakmadan sesli olarak özetlemeye çalışın.

Sayısal derslerde de aynı tekniği uygulayabilirsiniz. Konuyu karşınızda bir öğrenci varmış gibi sesli olarak anlatabilir ve örnek soruları çözerken de aynı tekniği kullanabilirsiniz.

10. Mutlaka Mola Verin

mola vererek ders çalışma kpss nasıl kazanılır

Etkili KPSS çalışma yöntemlerinden biri de mola vermektir. Mola vermeden çalışmak zihni yorar bu yüzden ortalama 10 dakikalık ara verdikten sonra çalışmaya devam edin. Aksi halde ders çalışırken dikkatiniz çabuk dağılır ve veriminiz düşer. Bu da programınızın aksamasına yol açar.

11. Tek Kaynağa Bağımlı Kalmayın

tek kaynağa bağımlı kalmamak etkili kpss çalışma yöntemleri

KPSS sınavı soruları çok detaylı olabiliyor. Özellikle GYGK Tarih dersinde her sene birkaç tane öğrencilerin hiç tahmin edemeyeceği yerlerden soru gelebiliyor. Bu nedenle farklı kaynak kitaplardan çalışmak çok önemli.

Ayrıca sadece konu anlatımı değil, deneme ve soru çözümü olarak da farklı yayınevlerinin kitaplarını kullanmak gerekiyor. Böylece farklı soru tiplerini görürsünüz, konuları daha iyi kavrarsınız ve KPSS’de karşınıza çıkan farklı sorularda daha başarılı olursunuz.

12. Gündemi Takip Etmeyi İhmal Etmeyin

gündemi takip etmek

KPSS sizin sadece konu anlatımı kitaplarında yazan bilgileri bilmenizi isteyen bir sınav değildir. Gündemi takip etmenizi de bekler. Özellikle GYGK sınavında gündemden haberdar olan kişiler daha önde olur. Bunun için telefonunuza haber uygulamaları indirebilir, Twitter’da kendinize haber listesi oluşturabilir ve günlük olarak takip edebilirsiniz.

Özellikle dünyayı ve Türkiye’yi etkileyen olaylar, savaşlar, ekonomik krizler, kültür-sanat ya da spor alanındaki başarılar KPSS’de sıklıkla sorulmaktadır.

13. Öğrendiğiniz Konular Birikince Deneme Çözmeye Başlayın

kpss deneme çözmeye başlamak

KPSS çalışanların en sık sorduğu sorulardan biri “KPSS denemesi çözmeye ne zaman başlamalıyım” sorusudur. Bu, sizin öğrenme hızınıza bağlı olarak değişmekle birlikte sınavdan ortalama 4-5 ay önce öğrendiğiniz konular birikmeye başlayınca deneme çözmeye başlayabilirsiniz.

Bütün konuları bilmeseniz de deneme çözebilirsiniz. Böylece deneme çözme temposuna kendinizi alıştırmaya başlarsınız ve konularınız bitince denemelerde daha yüksek net yapabilirsiniz.

14. Yapamadığınız Soruların Çözümünü Mutlaka Öğrenin

yapamadığınız soruların çözümünü öğrenme

Denemelerde ya da soru bankalarında çözemediğiniz soruların nasıl çözüldüğünü, yanlış cevaplarınızdaki hatanın nereden kaynaklandığını mutlaka öğrenin. Böylece zayıf noktalarınızı güçlendirerek hedeflediğiniz puana daha kolay ulaşırsınız ve sürekli aynı neti yapmaktan kurtulmuş olursunuz.

15. KPSS’ye Son Birkaç Ay Kala Deneme Sayısını Arttırın

kpssye son birkaç ay kala deneme çözmek

Özellikle KPSS’ye son 2 ay kala vaktinizi daha çok deneme çözmeye ayırın. Deneme sonuçlarınızı analiz edin ve eksik olduğunuz alanları belirleyin. Eğer bilgi/kavrama eksikliğinden dolayı hata yapıyorsanız konu çalışın, farklı soru tiplerini bilmediğiniz için hata yapıyorsanız farklı kaynaklardan soru çözmeye ağırlık verin.

16. Çıkmış Soruları Çözün

kpss çıkmış soruları çözmek

Önceki yıllarda çıkan KPSS sorularına mutlaka bakın. Bu soruların toplu halde bulunduğu kitapları alın ve 1990’lı yıllarda çıkmış soruları bile çözün. Bu esnada süre tutun ve konuları ne kadar öğrendiğinizi analiz edin.

KPSS çıkmış soruları çözerken illaki yapamadığınız sorular olacaktır. Böyle bir durumda hemen telaşlanıp sınavda da aynı performansı sergileyeceğinizi düşünmeyin. Fazla kaygının size bir yararı yok, aksine zararı var. Soruyu niye yapamadığınıza odaklanıp çözüm geliştirin.

17. Verimsiz Olduğunuz Saatleri Spor ile Değerlendirin

etkili kpss çalışma yöntemleri spor yapmak

Gün içerisinde ders çalışamadığınız zamanlarda spor yapın. Böylece zihninizi dinlendirmiş olur ve sürekli masa başında ders çalışmanın bedeninize verdiği zararı azaltmış olursunuz. Spor olarak dilediğiniz aktiviteyi seçebilirsiniz. Yarım saatlik yürüyüşler yapmak bile size iyi gelecektir.

18. Sosyal Medya Kullanımını Azaltın

sosyal medya kullanımını azaltmak

Sosyal medya, gün içerisinde en çok vaktimizi alan yerlerden biri. Etkili KPSS çalışmak ve sınavı kazanmak için sosyal medyada daha az zaman geçirmek önemli. Hatta KPSS çalışanlara en büyük tavsiyemiz ise sosyal medyada KPSS ile ilgili tüyoları, önemli bilgileri, derslerle ilgili bilgileri kalıcı hale getirmeye yardımcı olan sayfaları takip etmek olacaktır.

19. Uyku ve Beslenme Düzeninize Dikkat Edin

etkili kpss çalışma yöntemleri uyku ve beslenme düzeni

Uyku ve beslenme düzeni, verimli çalışmak için oldukça önemli. Öğün atlamak, aşırı yağlı ve fast food tarzı yiyecekler tüketmek bedene zarar verir. Aynı şekilde her gün aynı saatte uyumamak, gece uyanık kalmak, sabahlamak gibi etkenler de uyku kalitesini ve gün içerisindeki verimliliği ciddi oranda düşürür.

20. Ders Çalışma Ortamınızı Düzenli ve Sade Hale Getirin

kpss nasıl kazanılır ders çalışma ortamını düzenli hale getirme

Etkili KPSS çalışma yöntemlerinden biri de ders çalışma masasını olabildiğince düzenli ve sade hale getirmektir. Dağınık bir çalışma odası, dikkati toparlamayı engeller ve ders çalışma isteğini azaltabilir. Bunun yanında KPSS hazırlık sürecinde ders çalışmak için sakin bir alanın olması da önemlidir. Sürekli farklı yerlerde ders çalışmak, gürültülü ortamlarda bulunmak öğrenmeyi zorlaştırır.

Online KPSS Kursu Yeterli midir?

online kpss kursu yeterli midir

Evet, online KPSS kursu sınavı kazanmak için yeterlidir. Fakat burada kursun soru çözümleri, deneme sınavları, konu tekrarları gibi etkinliklerle zenginleştirilmiş olması ve öğrencinin de düzenli ders çalışması gibi faktörler devreye girer.

Örneğin Roket Hazırlık’ta online KPSS kursları canlı ve video eğitim şeklinde iki farklı formatta düzenlenir. Konu anlatımlarını desteklemek için soru çözümleri, denemeler, kazanım analiz sınavları, etütler, kaynak kitaplar gibi birçok fırsat sunulur. Böylece 2024 KPSS hazırlık sürecindeki öğrenci konuları verimli şekilde öğrenir.

Sadece konu anlatımının yapılıp geçildiği online KPSS kursları yerine öğrendiklerinizi pekiştirmenizi sağlayacak genel tekrar etkinlikleri, soru çözüm seansları ve deneme sınavları gibi ek seçenekler sunan kursları tercih etmek daha doğru olacaktır. Böyle bir tercihte bulunan ve düzenli olarak çalışmaya gayret eden kişiler için online KPSS kursları sınavı kazanmak adına yeterli olacaktır.

Online KPSS kursu iki farklı formatta düzenlenir:

 1. Canlı eğitim
 2. Video eğitim

1. Canlı Eğitim

online kpss kursu canlı eğitim

Online KPSS kursu genel olarak canlı eğitim ile düzenlenir. Dersler Zoom gibi görüntülü görüşme programları üzerinden yapılır. Önceden belirlenen tarih ve saatte kurslar işlenmeye başlar. Sonrasında ders kayıtları video formatında da sunulabilir.

Örneğin Roket Hazırlık’ta canlı derslere katılan öğrencilere böyle bir seçenek de sunulmaktadır. Bu sayede öğrenci takıldığı ya da kaçırdığı noktaları ders videolarından tekrar izleyerek eksiklerini kapatır.

2. Video Eğitim

online kpss kursu video eğitim

Video eğitim şeklinde düzenlenen online KPSS kursunda ise asenkron eğitim modeli uygulanır. Başka deyişle öğrenci ve öğretmen aynı anda sanal sınıfta bulunmaz. Dersler, önceden kaydedilmiş videolar üzerinden işlenir. Dolayısıyla öğrenci, öğretmen ile ders sırasında direkt iletişim kuramaz ancak yine de sohbet grupları sayesinde sormak istediklerinin cevabını alabilir.

KPSS Deneme Sınavları

kpss deneme sınavları

KPSS deneme sınavları, sınavı kazanmak isteyen öğrencilerin mutlaka çözmesi gereken sınavlardır. Farklı yayınlar tarafından hazırlanan sınavlara girilmeli ve sorular süre tutularak çözülmelidir. Sınav sırasında cevaplara bakılmamalıdır.

Süre sonunda cevaplar kontrol edilmeli, boş bırakılan ya da yanlış yapılan sorularda hatanın neden meydana geldiği analiz edilmelidir. Bu esnada rehberlik servisinden destek alınabilir ya da kişi kendine dair yaptığı gözlemlerden de yararlanabilir. Buna göre ders çalışma programı revize edilmelidir.

2024 KPSS Deneme Sınavları

2024 kpss deneme sınavları

2024 KPSS deneme sınavları online ve fiziki olarak düzenlenmeye devam etmektedir. Roket Hazırlık tarafından düzenlenen 2024 KPSS deneme sınavları Türkiye genelinde düzenlenir. Böylece öğrenciler gerçeğe yakın bir sınav deneyimi yaşamış olur ve diğer adaylar arasındaki sıralamasını da görür.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat