AYT Konuları ve Soru Dağılımı Nasıldır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

AYT Konuları ve Soru Dağılımı Nasıldır?
Blog Yazarı Serap ILGINBlog Tarihi 11-09-2022

AYT Konuları ve Soru Dağılımı Nasıldır?

AYT konuları ve soru dağılımı, Alan Yeterlilik Testleri’nde (AYT) sorulan derslerde hangi konudan kaç adet soru sorulduğunu yıllara göre belirten bir tablodur. AYT hazırlık sürecindeyseniz kendinize bir ders programı oluşturmak için AYT konuları ve soru dağılımı tablosunu inceleyebilirsiniz. Bu sayede hangi konulara daha çok çalışmanız gerektiğini tespit etmiş olursunuz ve daha verimli bir AYT hazırlık süreci geçirirsiniz.

AYT Konuları ve Soru Dağılımı

AYT konuları ve soru dağılımı tabloları derslere göre hazırlanır ve şu şekilde sıralanabilir:

 1. AYT Tarih konuları ve soru dağılımı
 2. AYT Matematik konuları ve soru dağılımı
 3. AYT Kimya konuları ve soru dağılımı
 4. AYT Geometri konuları ve soru dağılımı
 5. AYT Fizik konuları ve soru dağılımı
 6. AYT Felsefe konuları ve soru dağılımı
 7. AYT Sosyoloji konuları ve soru dağılımı
 8. AYT Mantık konuları ve soru dağılımı
 9. AYT Psikoloji konuları ve soru dağılımı
 10. AYT Edebiyat konuları ve soru dağılımı
 11. AYT Din Kültürü konuları ve soru dağılımı
 12. AYT Coğrafya konuları ve soru dağılımı
 13. AYT Biyoloji konuları ve soru dağılımı

1. AYT Tarih Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Tarih Testi’nde öğrencilere toplam 21 soru sorulur.AYT Tarih konuları ve soru dağılımı, en fazla Atatürkçülük ve Türk İnkılabı, 20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti ve Dünya ile Milli Mücadele ünitelerinden soru gelecek şekilde hazırlanmıştır.

AYT Tarih dersinde tıpkı TYT Tarih’te olduğu gibi en çok Milli Mücadele konusundan soru gelmektedir. Milli Mücadele ünitesi oldukça kapsamlıdır ve sözel ile eşit ağırlık bölümü öğrencilerinin bu üniteye detaylı bir şekilde çalışması gerekir.

2. AYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Matematik konularından sınavda 30 veya 31 adet soru sorulur. AYT Matematik Testi soru dağılımı, 9 ya da 10 soru Geometri dersinden sorulacak şekilde düzenlenir.AYT Matematik konuları ve soru dağılımı, en çok İntegral, Trigonometri ile Türev konularından soru çıkacak şekilde belirlenmiştir.

AYT Matematik Testi’nde en çok soru gelen konu İntegral olarak karşımıza çıkmaktadır. İntegral ünitesi, Türev’in tersi olduğu için önce Türev’i öğrenmek gerekmektedir. Daha sonra İntegral’i öğrenmek daha iyi olacaktır. Dolayısıyla AYT Matematik dersi için çalışma programı hazırlarken bu kriter göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 

3. AYT Kimya Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Kimya konularından sınavda çıkan soru sayısı 13 adettir.AYT Kimya konuları ve soru dağılımı, en fazla Kimya ve Elektrik, Organik Kimya ile Sıvı Çözeltiler konularından soru çıkacak biçimde hazırlanmaktadır. 

AYT Kimya Testi’nde en çok Organik Kimya konusu çıkmaktadır. Dolayısıyla Organik Kimya konusunu kapsamlı şekilde öğrenmek gerekmektedir. Eğer siz de sayısal bölümden sınava hazırlanıyorsanız bu konuya ekstra özen göstermeniz önemlidir.

4. AYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Geometri Testi’nde toplam soru sayısı 9 adettir.AYT Geometri konuları ve soru dağılımı, en fazla Çember ve Daire, Doğrunun Analitiği ve Katı Cisimler üniteleri sorulacak şekilde düzenlenmektedir. 

AYT Geometri Testi’nde en fazla soru gelen konu analitik geometridir. AYT Geometri, TYT Geometri’nin tersine birçok üniteyi analitik geometri üzerinden sormaktadır.

5. AYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Fizik Testi’nde toplam soru sayısı 13 adet olarak belirlenmiştir. AYT Fizik konuları ve soru dağılımı, en çok İndüksiyon, Alternatif Akım ve Transformatörler, Çembersel Hareket ile Dalga Mekaniği ve Elektromanyetik Dalgalar konularından soru çıkacak biçimde hazırlanmaktadır.

AYT Fizik Testi’nde en çok İndüksiyon, Alternatif Akım ve Transformatörler konusundan soru sorulur.AYT Fizik konuları ve soru dağılımı tablosuna bakarak bu konudan hangi yıl kaç soru çıktığını görebilir ve ders programınızı güncelleyebilirsiniz.

6. AYT Felsefe Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Felsefe soruları toplam 3 ya da 4 adettir. Her yıl soru dağılımı değişebilir. AYT Felsefe konuları ve soru dağılımı, Varlık Felsefesi ile Bilgi Felsefesi konularına ağırlık verilecek şekilde hazırlanmıştır.

AYT Felsefe konuları daha çok felsefi akımlar üzerinden ilerlemektedir. ÖSYM, AYT Felsefe sorularını daha çok Bilgi Felsefesi ağırlıklı hazırlamaktadır. Dolayısıyla öğrencinin bu konuya ekstra özen göstermesinde yarar vardır. 

7. AYT Sosyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Sosyoloji soru sayısı toplamda 3 adettir. AYT Sosyoloji konuları ve soru dağılımı, en fazla Birey ve Toplum, Sosyolojiye Giriş ile Toplumsal Değişme ve Gelişme konularından soru sorulacak şekilde hazırlanmıştır.

AYT Sosyoloji konularından sınavda sorulan soru sayısı az olsa da sözel öğrencilerinin sınavda rakiplerinden önde olmak için bu derse detaylı bir şekilde çalışması gerekir.

8. AYT Mantık Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Mantık soru sayısı toplam 3 adettir. AYT Mantık konuları ve soru dağılımı, en fazla Klasik Mantık ile Mantığa Giriş konularından soru gelecek şekilde düzenlenmiştir. 

AYT Mantık dersi AYT Felsefe Grubu Testi’nde sorulur ve Alan Yeterlilik Testleri'ne giren sözel bölüm öğrencileri bu dersten sorumlu tutulmaktadır.

9. AYT Psikoloji Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Psikoloji konuları sınavda toplamda 3 adet sorulmaktadır. AYT Psikoloji konuları ve soru dağılımı, en çok Öğrenme, Bellek, Düşünme ile Psikoloji Bilimini Tanıyalım konularından soru çıkacak şekilde düzenlenmektedir.

AYT Psikoloji dersinden sözel bölümü öğrencileri sorumludur. AYT Psikoloji konuları sınavda az sorulsa da bu derse de önem verip çalışmak gerekir. Böylece daha yüksek net yapmak mümkün olur. AYT Psikoloji konuları, tıpkı Felsefe, Sosyoloji ve Mantık’ta olduğu gibiAYT Felsefe Grubu konuları ve soru dağılımıtablosunda detaylı olarak sunulmaktadır.

10. AYT Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Edebiyat konularından toplam 24 adet soru çıkmaktadır.AYT Edebiyat konuları ve soru dağılımı, en fazla Divan Edebiyatı, Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı ile Anlam Bilgisi konularından soru çıkacak biçimde düzenlenmiştir.

AYT Edebiyat Testi’nde en çok Anlam Bilgisi’nden soru gelmektedir. AYT Türk Dili ve Edebiyatı’nda öğrenciler Anlam Bilgisi ünitesi ile sık karşılaştığı için bu konuya ekstra önem göstererek çalışmalıdır. Ancak her sene sınavda soru dağılımı değiştiği için bütün konulara detaylı şekilde çalışmak önemlidir.

 

 

11. AYT Din Kültürü Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Din Kültürü Testi’nde toplam 6 adet soru bulunmaktadır.AYT Din Kültürü konuları ve soru dağılımı, en fazla İnançla İlgili Meseleler, Kur’an’dan Mesajlar ile İslam ve Bilim ünitelerinden soru çıkacak şekilde düzenlenmektedir.

AYT Din Kültürü Testi’nde öğrencinin en çok karşısına çıkan konu İslam ve Bilim’dir. İslam ve Bilim ünitesi, AYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde temel konulardan biri olduğu için sınavda ağırlıklı olarak sorulmaktadır.

12. AYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Coğrafya konularından toplam 17 adet soru çıkmaktadır.AYT Coğrafya konuları ve soru dağılımı, en fazla Bölgeler ve Ülkeler, Türkiye Ekonomisi ve Ekosistem konularından soru çıkacak biçimde düzenlenmiştir. 

AYT Coğrafya konuları arasında Alan Yeterlilik Testi’nde öğrencilerin en sık karşılaştığı konu Ekosistem ünitesidir. Bu yüzden sınava hazırlık sürecindeki öğrenciler Ekosistem ünitesine daha dikkatli bir şekilde çalışmalıdır.

13. AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Biyoloji konularından sınavda toplamda 13 adet soru çıkar.AYT Biyoloji konuları ve soru dağılımı, en fazla Komünite ve Popülasyon Ekolojisi, Bitki Biyolojisi ile Genetik Şifre ve Protein Sentezi ünitelerinden soru çıkacak biçimde hazırlanmaktadır.

AYT Biyoloji Testi’nde en sık soru gelen konu Bitki Biyolojisi’dir. Bitki Biyolojisi ünitesi kapsamlıdır ve sayısal öğrencilerinin yüksek net alması için bu konuya daha etkin bir biçimde çalışması gerekmektedir.

AYT'nin En Önemli Konuları Nelerdir?

AYT'nin en önemli konuları derslere göre şöyle sıralanabilir:

 • AYT Matematik: İntegral, Trigonometri ile Türev konuları
 • AYT Geometri: Çember ve Daire, Doğrunun Analitiği ve Katı Cisimler konuları
 • AYT Kimya: Kimya ve Elektrik, Organik Kimya ile Sıvı Çözeltiler konuları
 • AYT Coğrafya: Bölgeler ve Ülkeler, Türkiye Ekonomisi ve Ekosistem konuları
 • AYT Biyoloji: Popülasyon Ekolojisi, Bitki Biyolojisi ile Genetik Şifre ve Protein Sentezi
 • AYT Edebiyat: Divan Edebiyatı, Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı ile Anlam Bilgisi
 • AYT Psikoloji: Öğrenme, Bellek, Düşünme ile Psikoloji Bilimini Tanıyalım konuları
 • AYT Din Kültürü: İnançla İlgili Meseleler, Kur’an’dan Mesajlar ile İslam ve Bilim konuları
 • AYT Mantık: Klasik Mantık ile Mantığa Giriş konuları
 • AYT Sosyoloji: Birey ve Toplum, Sosyolojiye Giriş ile Toplumsal Değişme ve Gelişme konuları
 • AYT Felsefe: Varlık Felsefesi ile Bilgi Felsefesi konuları
 • AYT Fizik: İndüksiyon, Alternatif Akım ve Transformatörler, Çembersel Hareket ile Dalga Mekaniği ve Elektromanyetik Dalgalar
 • AYT Tarih: Atatürkçülük ve Türk İnkılabı, 20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti ve Dünya ile Milli Mücadele konuları

AYT'de Hangi Testler Çözülecek?

AYT'de çözülecek testler bölüme göre değişir ve şöyle sıralanabilir:,
 • AYT eşit ağırlık testleri: Edebiyat, Matematik, Geometri, Tarih-1, Coğrafya-1 testleri
 • AYT sayısal testleri: Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji testleri
 • AYT sözel testleri: Edebiyat, Tarih-1, Coğrafya-1, Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe grubu dersleri/Din Kültürü testleri
 • AYT yabancı dil testleri: Yabancı Dil Testi (YDT) 

AYT çalışmak isteyen öğrenciler kendi bölümlerine göre sınava hazırlanmalıdır. Öğrenci kendi bölümünde sorumlu olduğu testlere göre bir ders programı oluşturmalıdır.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat