DHBT Nedir?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

DHBT Nedir?
Blog YazarıBlog Tarihi 06-11-2022

DHBT Nedir?

DHBT, din hizmetleri alanı ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı birimlerde görev yapmak isteyen kişilerin girdiği bir sınavdır. DHBT Sınavı; imam hatip veya ilahiyat gibi alanlardaki lise (ortaöğretim), lisans ve ön lisans mezunlarına yönelik düzenlenir.

DHBT, yani Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi, DHBT-1 ve DHBT-2 şeklinde iki kısımdan oluşur. Her iki kısımda da 20 adet olmak üzere KPSS DHBT’de toplam 40 soru bulunur. DHBT-1 Testi, öğrenim düzeyi fark etmeksizin herkesin ortak çözdüğü bir test iken DHBT-2 Testi, kişinin doğrudan öğrenim düzeyini ilgilendiren sorulardan oluşur.

Diyanet İşleri Başkanlığında kamu personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin DHBT dışında Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) kendi öğrenim düzeyine uygun olacak şekilde genel kültür ve genel yetenek sorularını çözmesi de gerekir. Ayrıca KPSS DHBT puanının geçerlilik süresi ise bir sonraki sene yapılacak DHBT sınavına kadar devam eder.

DHBT Açılımı Nedir?

DHBT’nin açılımı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi olarak ifade edilir.

DHBT 2014 yılından önceki dönemlerde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenleniyordu ve ismi farklıydı ancak 2014’ten sonra DHBT Sınavı’nın adı günümüzdeki halini aldı ve ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenmeye başladı.

DHBT Başvurusu Nasıl Yapılır?

DHBT başvurusu; ÖSYM'nin internet sitesinde bulunan, kısaca AİS olarak bilinen Aday İşlemleri Sistemi'nden ya da ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması üzerinden yapılabilir. Ancak DHBT başvurusu yapmak için ÖSYM merkezlerine de gidilebilir.

DHBT başvuru işlemini yapmak için kişinin ÖSYM’nin sitesinde kendine hesap açması, profiline güncel bir adet fotoğrafını eklemesi gerekmektedir. KPSS DHBT başvuru işlemini tamamlamak için sınav ücreti mutlaka zamanında ödenmelidir.

2023 DHBT başvuru tarihi henüz belli değildir ancak 2022’de KPSS DHBT başvurularının 7 Temmuz ile 17 Ekim arasında yapıldığı göz önüne alındığında 2023’te bu tarihe yakın bir zamanda DHBT başvurusu yapılacağını söylemek mümkündür.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT)’ne Kimler Girebilir?

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT)’ne şu kişiler girebilir:

  • İmam hatip lisesinde son sınıfa giden öğrenciler
  • İmam hatip lisesinden mezun olanlar
  • Açık öğretimde imam hatip lisesi okuyup mezun olmuş kişiler
  • İslami ilimler fakültesinden mezun olan kişiler
  • İlahiyat fakültesinden mezun olan kişiler
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olanlar
  • İlahiyat Bölümü’nden ön lisans düzeyinde mezun olanlar

DHBT'ye En Fazla Kaç Kez Girilir?

DHBT’ye girmek için belli bir sayı sınırı bulunmaz, kişi hedefini gerçekleştirene kadar dilediği sayıda KPSS DHBT’ye girebilir.

DHBT Sınav Süresi Kaç Dakikadır?

DHBT sınav süresi 60 dakika olup toplam 40 sorudan oluşur ve bir oturum halinde düzenlenir.

DHBT sınav süresi boyunca adayların salonu terk etmesi ve soru sorması yasaktır.

DHBT'de Yanlışlar Doğruları Götürür mü?

Evet, DHBT’de yanlışlar doğruları götürür; DHBT’de 4 adet yanlış cevap 1 adet doğru cevabın getirdiği netin silinmesine neden olur.

DHBT Baraj Puanı Kaçtır?

DHBT baraj puanı 60 olarak belirlenmiştir, DHBT’ye giren kişilerin kamuya atanabilmesi için en az 60 puan almış olması gerekir. 

DHBT Puanının Hesaplanabilmesi için Kaç Net Yapmak Gerekir?

DHBT puanının hesaplanabilmesi için kişinin en az 1 net yapmış olması gerekir aksi halde kişinin puanı hesaplanamaz.

2023 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) Sınavı Ne Zaman?

2023 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) Sınavı, 2 yılda bir yapıldığı için 2023 yılında DHBT Sınavı yapılmayacaktır. 2024 DHBT Sınavı tarihi ise henüz netleşmemiştir.

2023 Yılında DHBT Sınavı Kaç Kez Yapılacak?

2023 yılında DHBT Sınavı yapılmayacaktır çünkü bu sınav çift yıllarda düzenlenir. Ancak normal şartlarda DHBT Sınavı yılda yalnızca bir kez yapılır.

2023 DHBT Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2023 DHBT Sınavı düzenlenmeyeceği için sınav sonuçları da açıklanmayacaktır.

2023 DHBT Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

2023 DHBT tercihleri, 2023 yılında Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi düzenlenmeyeceği için 2023 yılı içerisinde yapılmayacaktır.

2023 DHBT Atama Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2023 DHBT atama sonuçları, 2023 Ocak ayında yapılacak alımlar ile birlikte belli olacak. 2023 Ocak ayında yapılan alımlar ise 16 Aralık 2022’de açıklanan DHBT sonuçlarına göre yapılacak.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat