Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları
Kategorilerimiz
Devamını Oku

Devamını Oku

Devamını Oku

Devamını Oku

Taban Puanları

Kadir Has Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2022

Kadir Has Üniversitesi 2022 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları YÖK ile ÖSYM tarafından duyuruldu. Kadir Has Üniversitesi taban puanları, Kadir Has Üniversi...


İstanbul Medipol Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2022

İstanbul Medipol Üniversitesi 2022 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları YÖK ile ÖSYM tarafından duyuruldu. İstanbul Medipol Üniversitesi taban puanları, İsta...


Bahçeşehir Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2022

Bahçeşehir Üniversitesi 2022 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları YÖK ile ÖSYM tarafından duyuruldu. Bahçeşehir Üniversitesi taban puanları, Bahçeşehir Ünive...


İstanbul Aydın Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2022

İstanbul Aydın Üniversitesi 2022 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları YÖK ile ÖSYM tarafından duyuruldu. İstanbul Aydın Üniversitesi taban puanları, İstanbul...


Ankara Medipol Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2022

Ankara Medipol Üniversitesi 2022 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları YÖK ile ÖSYM tarafından duyuruldu. Ankara Medipol Üniversitesi taban puanları, Ankara M...


Başkent Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2022

Başkent Üniversitesi 2022 yılı taban puanları ve başarı sıralamaları YÖK ile ÖSYM tarafından duyuruldu. Başkent Üniversitesi taban puanları, Başkent Üniversitesind...


Üniversite taban puanları, Türkiye’deki devlet ve özel yani vakıf üniversitelerinin öğrencileri hangi bölüme en az kaç puan ile aldığını gösteren verilerdir. Üniversite taban puanları, tercih kılavuzu aracılığıyla üniversite sınavına giren öğrencilere sunulmaktadır.

Üniversite taban puanları ve bölümlerin boş kontenjan bilgisine dair güncel verileri öğrenmek isteyen öğrenciler tercih kılavuzunu incelemelidir. ÖSYM tarafından paylaşılan tercih kılavuzu ile öğrenciler istedikleri bölümü kazanıp kazanmayacaklarına dair fikir sahibi olmaktadır. Bu kılavuzdan hareketle Roket Hazırlık tarafından üniversite taban puanları tablosu oluşturulmuştur. Öğrenciler tamamen resmi verilere dayanarak hazırlanan bu tabloları inceleyerek üniversite tercihleri döneminde de avantajlı olmaktadır.

Üniversite Taban Puanları Nedir?

Üniversite taban puanları, devlet üniversitelerinde ve özel (vakıf) üniversitelerde bulunan bölümlerin bir önceki sene gerçekleştirilen üniversite sınavında en az kaç puan ile alım yaptığını gösteren verilerdir.

Üniversite taban puanları hakkında bilgi almak isteyen öğrencilerin ÖSYM’nin tercih döneminde yayımladığı tercih kılavuzunu kullanması gerekmektedir. Ancak Roket Hazırlık tarafından resmi verilere dayanarak hazırlanan üniversite taban puanları yazı dizisi de öğrencilere rehberlik edecektir.

Taban Puanı Nedir?

Taban puanı, üniversite sınavına hazırlık sürecinden geçen öğrencilerin tercih sonuçlarına göre üniversitelere yerleştiği en düşük puandır.

Taban puanı, belli bir üniversite bölümünü en son sırada kazanan öğrencinin aldığı puanı ifade etmektedir. Üniversiteye hazırlık öğrencileri istedikleri bölümlerin taban puanları listesine göz atarak üniversite tercihleri yapmaktadır.

Önceki yıla ait taban puanları hakkında bilgi sahibi olan öğrenciler, üniversite tercihleri yaparken daha sağlıklı adım atmaktadır. Örneğin herhangi bir bölümün taban puanı 350 ise ve öğrenci o bölüme ait puan türünde 400 puan almışsa bölümü kazanma şansı yüksek olabilir. Fakat üniversite tercihleri yaparken başarı sıralaması taban puanından daha önemli olmaktadır. Örneğin bir önceki sene 400 puan alan bir öğrencinin başarı sıralaması 30.000 iken ertesi yıl 40.000 olabilir. Bu durumu sınavın zorluk seviyesi etkilemektedir.

Başarı Sıralaması Nedir?

Başarı sıralaması, üniversite sınavına giren öğrencilerin sınavda aldıkları puana göre yaptıkları tercihlerde ilgili üniversite bölümüne kaçıncı sıradan girdiklerini ifade etmektedir.

Başarı sıralaması, bir üniversite bölümüne en son sırada giren bir öğrencinin o yıl yapılan YKS’de ilgili puan türünde kaçıncı olduğunu göstermektedir. Örneğin bir eşit ağırlık bölümü öğrencisi eğer 36.000 başarı sıralamasına sahipse ve başarı sıralaması bir önceki sene 50.000 olan bir Psikoloji Bölümü’nü tercih etmek istiyorsa tercih sonuçları olumlu olacaktır yani bu bölümü kazanma ihtimali oldukça yüksektir.

Fakat öğrencinin başarı sıralaması 36.000 iken bir önceki sene en son 10.000 başarı sıralamasına sahip öğrenciyi kabul eden bir bölümü kazanmak oldukça zordur. Ancak yine de öğrenci bu bölümleri de tercih listesine eklemelidir.

2022 Üniversite Taban Puanları Ne Zaman Açıklanacak?

2022 üniversite taban puanları 2021 YKS tercih sonuçlarına göre açıklanmıştır. 2023 yılında kullanılacak üniversite taban puanları ise 2022 YKS tercih sonuçları duyurulduğu zaman yayımlanacaktır.

Üniversite Tercihleri Nedir?

Üniversite tercihleri, üniversite sınavına online ya da fiziki kurslar aracılığıyla veya bireysel çalışarak hazırlık yapan öğrencilerin sınavda aldıkları puana göre bir üniversite bölümünü seçmesidir.

Üniversite tercihleri YÖK tarafından açıklanan tarihte yapılır. YKS hazırlık öğrencileri üniversite tercihleri yaparken bir önceki seneye ait taban puanları, başarı sıralamaları ve boş kontenjan verilerini incelemelidir.

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

Üniversite tercihleri, üniversiteye hazırlık aşamasından geçen öğrencilerin istedikleri bölüme ilişkin taban puanı, başarı sıralaması ve boş kontenjan bilgilerini incelemesi ile yapılır.

Üniversite tercihleri yapılırken mutlaka istenen bölüm ve üniversite için bir önceki seneye ait taban puanlarına bakılmalıdır. Ancak taban puanları tek başına bir anlam ifade etmeyeceği için öğrencinin başarı sıralamalarına ve boş kontenjan bilgilerine de göz atması gerekmektedir. 

Roket Hazırlık internet sitesi, YKS hazırlık öğrencilerine üniversite tercihlerinin yapılacağı dönemde rehberlik etmek amacıyla üniversite taban puanları yazılarını hazırlamaktadır. Bu yazıları inceleyen öğrenciler tercih dönemini daha etkin bir şekilde geçirecektir. 

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat