AYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

AYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

AYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Geometri konuları ve soru dağılımı tablosu, Alan Yeterlilik Testleri’nde Geometri dersine ilişkin hangi konudan kaç soru çıktığını görmenizi sağlar. Eğer YKS’ye hazırlanıyorsanız AYT Geometri konuları ve soru dağılımı tablosuna bakarak en çok çıkan AYT Geometri konularını görebilirsiniz. Bu sayede kendinize ders çalışmak için bir strateji belirleyebilir ve en çok çıkan konulara ağırlık verebilirsiniz. Tabii bu noktada diğer konuları da ihmal etmemek gerektiğini unutmamakta yarar var.

AYT Geometri Konuları Nelerdir?

AYT Geometri konuları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çember ve Daire
 • Doğrunun Analitiği
 • Katı Cisimler
 • Çokgenler
 • Özel Üçgenler
 • Dönüşüm Geometrisi
 • Noktanın Analitiği
 • Doğruda ve Üçgende Açı
 • Çemberin Analitiği
 • Açı Kenar Bağıntıları
 • Özel Dörtgenler
 • Açıortay-Kenarortay
 • Üçgende Alan-Benzerlik

AYT Geometri derslerinionline ortamda alabilir ve bu sayede hem farklı soru tarzlarını öğrenmiş hem de konuları daha çabuk öğrenmiş olursunuz. Online kurs alarak AYT Geometri konularını kendi öğrenme kapasitenize göre öğrenebilirsiniz.

AYT Geometri Soru Dağılımı Nasıldır?

AYT Geometri soru dağılımı, AYT’de Geometri sorularını çözecek eşit ağırlık ve sayısal öğrencileri için aşağıda sunulmaktadır. Geçen yıllarda ÖSYM, AYT Geometri soru dağılımını en çok Çember ve Daire, Doğrunun Analitiği ve Katı Cisimler konularından soru çıkacak şekilde düzenlemiştir.

AYT Geometri soru dağılımı tablosuna göz atarak sınavda Geometri dersine ilişkin en çok çıkan konuları görebilir ve bu konulara daha çok ağırlık verebilirsiniz. Böylece AYT’de başarılı olma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Ancak yine de AYT Geometri soru dağılımı her yıl değiştiği için bütün konuları bilmenizde yarar vardır.

AYT GEOMETRİ SORU DAĞILIMI

KONULAR2019202020212022
Doğruda ve Üçgende Açı-1-1
Özel Üçgenler-2--
Açıortay - Kenarortay----
Üçgende Alan Benzerlik----
Açı Kenar Bağıntıları1---
Çokgenler21--
Özel Dörtgenler----
Çember ve Daire2232
Noktanın Analitiği-121
Doğrunun Analitiği1121
Dönüşüm Geometrisi11-1
Katı Cisimler1112
Çemberin Analitiği--11
TOPLAM81099

AYT Geometri Dersinde Kaç Soru Var?

AYT Geometri dersinde toplam 9 soru vardır. AYT Geometri soru sayısı önceki yıllarda ise 8 ve 10 olarak belirlenmiştir. 

AYT Geometri soruları, ağırlıklı olarak 11 ve 12. sınıf Geometri konularına göre hazırlanır. Alan Yeterlilik Testleri'nde çıkan Geometri soruları, TYT Geometri konularından farklı olarak daha çok analitik geometri üzerinden hazırlanır.

AYT Geometri’de Katı Cisimler Konusundan Kaç Soru Çıkıyor?

AYT Geometri’de Katı Cisimler konusundan neredeyse her yıl en az 1 adet soru çıkıyor. AYT Geometri’de Katı Cisimler konusu önemli olduğu için bu konu hemen her yıl soruluyor.

AYT Geometri’de Katı Cisimler konusu 2019, 2020 ve 2021 yıllarında 1 soru çıkacak şekilde sorulmuştur, 2022 yılında ise Katı Cisimler konusundan 2 soru çıkmıştır.

AYT Geometri'ye Nasıl Çalışılır?

AYT Geometri'ye çalışmak için düzenli olarak Geometri dersine vakit ayırmaya çalışın, farklı soru çeşitlerini görün, soru çözümü videoları izleyip bolca test çözün. AYT Geometri dersine çalışmak istiyorsanız bu dersi ezberlememeniz önemlidir. Aksi halde öğrendiklerinizi kısa sürede unutursunuz ve karşınıza çıkan farklı tarzdaki soruları çözerken zorlanabilirsiniz.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat