AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

AYT Biyoloji konuları ve soru dağılımı tablosu, Alan Yeterlilik Testleri’nde Biyoloji dersinden sorumlu olan öğrencilerin hangi konudan kaç adet soru sorulduğunu görmesini sağlar. Bu sayede öğrenci AYT Biyoloji dersine çalışırken yoğunlaşması gereken konuları belirleyebilir ve ders programını bu yönde oluşturabilir. Siz de AYT Biyoloji konuları ve soru dağılımı tablosunu inceleyerek sınavda çıkabilecek sorulara ilişkin tahmin yürütebilir ve üniversiteye hazırlık sürecinde daha stratejik ilerleyebilirsiniz.

AYT Biyoloji Konuları Nelerdir?

AYT Biyoloji konuları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sinir Sistemi
 • Endokrin Sistem ve Hormonlar
 • Duyu Organları
 • Destek ve Hareket Sistemi
 • Sindirim Sistemi
 • Dolaşım ve Bağışıklık Sistemi
 • Solunum Sistemi
 • Üriner Sistem (Boşaltım Sistemi)
 • Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim
 • Komünite ve Popülasyon Ekolojisi
 • Genden Proteine
 • Canlılarda Enerji Dönüşümü
 • Bitki Biyolojisi
 • Canlılar ve Çevre

AYT Biyoloji dersleriniöğrenmek için online kurs veren eğitim merkezlerine başvurabilirsiniz. Online kurs alarak konuları kendi öğrenme hızınıza göre öğrenebilir ve istediğiniz kadar konu tekrarı yaparak bilgileri kalıcı hale getirebilirsiniz.

AYT Biyoloji Soru Dağılımı Nasıldır?

AYT Biyoloji soru dağılımı tablosu, AYT’de Biyoloji sorularını çözmekle yükümlü olan sayısal öğrencilerine rehberlik etmesi için aşağıda sunulmuştur. Geçtiğimiz senelerde ÖSYM, AYT Biyoloji soru dağılımını en çok Komünite ve Popülasyon Ekolojisi, Bitki Biyolojisi, Genetik Şifre ve Protein Sentezi konularından soru çıkacak şekilde ayarlamıştır.

AYT Biyoloji soru dağılımı tablosuna bakarak hangi konulardan daha çok soru sorulduğunu inceleyebilir ve ders programınızı hazırlarken bu bilgileri dikkate alabilirsiniz. Fakat yine de her yıl soru dağılımı değişebildiği için bütün konulara çalışmak gerekir.

AYT BİYOLOJİ SORU DAĞILIMI

KONULAR2019202020212022
Sinir Sistemi----
Endokrin Sistem111-
Duyu Organları-1-1
Destek ve Hareket Sistemi--11
Sindirim Sistemi11--
Dolaşım ve Bağışıklık Sistemi1111
Solunum Sistemi1111
Üriner Sistem11--
Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim-1
Komünite ve Popülasyon Ekolojisi-222
Nükleik Asitler11--
Genetik Şifre ve Protein Sentezi1222
Canlılık ve Enerji---1
Fotosentez ve Kemosentez1111
Hücresel Solunum111-
Bitki Biyolojisi3-22
Canlılar ve Çevre1-1-
TOPLAM13131313

AYT Biyoloji Dersinde Kaç Soru Var?

AYT Biyoloji dersinde toplam 13 soru vardır. AYT Biyoloji soruları daha çok bilgiye dayalıdır bu yüzden konuları kapsamlı öğrenmek gerekir.

AYT Biyoloji soruları, daha çok 11 ve 12. sınıf Biyoloji konularından soru gelecek şekilde düzenlenir. Alan Yeterlilik Testleri'nde çıkan Biyoloji sorularını sınavda sayısal bölümü öğrencileri çözer.

AYT Biyoloji’de İnsan Fizyolojisi Ünitesinden Kaç Soru Çıkar?

AYT Biyoloji’de İnsan Fizyolojisi ünitesinden her yıl değişmekle birlikte ortalama 6 soru çıkar. İnsan Fizyolojisi ünitesi önemli olduğu için AYT Biyoloji Testi’nde her yıl en az 2 soru bu üniteden sorulur.

AYT Biyoloji’de İnsan Fizyolojisi ünitesinde yer alan Duyu Organları, Destek ve Hareket Sistemi, Dolaşım ve Bağışıklık Sistemi, Solunum Sistemi, Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim konusundan 2022 yılında 1’er soru sorulmuştur. İnsan Fizyolojisi ünitesinde bulunan Sinir Sistemi, Endokrin Sistem, Sindirim Sistemi ve Üriner Sistem konusundan ise 2022 yılında hiç sorulmamıştır.

AYT Biyoloji'ye Nasıl Çalışılır?

AYT Biyoloji’ye çalışmak için AYT Biyoloji konularını günlük yaşam ile bağ kurup öğrenmek, soru çözmek, bol bol konu tekrarı yapmak ve konu çalışırken kavram haritalarından yararlanmak gerekir. AYT Biyoloji dersine çalışmak için AYT Biyoloji konularını ezberlememek gerekir çünkü dersi öğrenmeye çalıştığınızda ve dersin yaşamımızdaki önemini kavradığınızda karşınıza çıkan her tür soruyu rahatlıkla çözebilir hale geleceksiniz.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat