TYT’ye Çalışmaya Ne Zaman Başlamalı?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

TYT’ye Çalışmaya Ne Zaman Başlamalı?
Blog YazarıBlog Tarihi 11-09-2022

TYT’ye Çalışmaya Ne Zaman Başlamalı?

TYT’ye çalışmaya 9. sınıftan itibaren başlamak TYT hazırlık sürecinde işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak 12. sınıfta sınava hazırlananlar için TYT çalışmaya eylül ayında başlamak gerekir.

TYT konularına çalışmaya başlamak için 12. sınıfın eylül ayı en iyi seçenek olacaktır. Ancak eylül ayından önce TYT konularını bilmeniz TYT’yi daha kolay bitirmenizi sağlar. TYT konuları oldukça kapsamlıdır bu yüzden eylül ayında kendinize bir ders programı hazırlayıp TYT konularını öğrenmeye başlamanız gerekir. örneğin en geç mart ayında TYT derslerini bitirmeniz önerilir. Daha sonra AYT çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yaz Tatilinde TYT'ye Nasıl Çalışılır?

Yaz tatilindeTYT’ye çalışmakiçin kendinize bir ders programı oluşturun. Yaz tatilinde TYT konularını öğrenmeye başlayın ve konuları öğrenirken mantığını anlamaya çalışın. Bir konuyu öğrenmeden başka konuya geçmeyin. TYT konularına çalıştıkça test çözün ve yapamadığınız soruların nasıl çözüldüğünü bilen kişilere sorarak öğrenin.

Yaz tatilinde TYT’ye çalışmak için planlı ve programlı ilerleyin. Bir yandan kendinize dinlenmek için vakit ayırın, bir yandan ders çalışın. Bunu yaz tatilinden sonra da yapmaya özen gösterin, aksi halde ders çalışmak sizi kısa sürede sıkacaktır ve hedefinize ulaşmak zorlaşacaktır.

TYT Çalışmaya Kaçıncı Sınıfta Başlanmalı?

TYT çalışmaya 9. sınıfta başlanmalıdır çünküTYT konularıçok detaylıdır. Ancak TYT çalışmaya 12. sınıfa başladığınız dönemde yani eylül ayında başlayarak da TYT konularını bitirebilirsiniz.

TYT konuları çok kapsamlı olduğu için eğer yüksek bir net yapmak istiyorsanız ya da sınavda derece yapmayı hedefliyorsanız TYT çalışmaya 9. sınıf itibarıyla başlayabilirsiniz. Ancak derece yapmak gibi bir hedefiniz yoksa ve hızlı öğreniyorsanız 12. sınıfa başladığınız dönemin eylül ayında da TYT konularını öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bu noktada 9. sınıftayken TYT konularını ezberlemeden, kapsamlı bir şekilde öğrenmeye özen gösterin. Bu sayede TYT’ye hazırlık aşamasına girdiğinizde dersleri daha kolay bir şekilde öğrenip kalan vaktinizi konu tekrarı ve soru çözümüne ayırabilirsiniz.

TYT Konuları Kaç Ayda Biter?

TYT konuları, öğrenme hızınıza bağlı olarak değişmekle birlikte düzenli ders çalışarak ortalama 6 ay içerisinde biter. TYT konularına eylül ayında çalışmaya başladığınızda en geç mart ayına kadar bitirmelisiniz.

TYT konularını bitirme süresi, sizin öğrenme kapasitenize, hızınıza, hazırladığınız ders programına, sorumlu olduğunuz konulara, temelinizin ne kadar sağlam olduğuna göre değişebilir. Eğer dersleri hızlı öğreniyorsanız ve ders çalışmak için kendinize geniş bir vakit ayırabiliyorsanız TYT konularını ortalama 4 ay içerisinde bitirebilirsiniz. Ancak temeliniz sağlam değilse TYT konularını bitirmek için kendinize ayıracağınız süre ortalama 6 ay olacaktır.

TYT konularını bitirmek için kendinize bir ders çalışma programı hazırlayın ve programınızda konu tekrarları ile soru çözümlerine de yer verin. Derslerin mantığını anlamaya çalışın. Bunu ders sözel içerikli olsa da yapın. Dersin günlük yaşamdaki önemini anladığınız zaman hem öğrenmek sizin için daha keyifli hale gelecektir hem de öğrenme süreciniz hızlanacaktır.

TYT Konuları Ne Zaman Bitmeli?

TYT konuları en geç sınava mart ayına kadar bitmelidir. Özellikle AYT çalışacak öğrencilerin bu süreye dikkat etmesi gerekir. 

Eğer sadece TYT’ye girip iki yıllık ön lisans bölümlerini tercih edecekseniz TYT konularını bitirmek için kendinize nisan ayının ortalarına kadar süre belirleyebilirsiniz. Nisan ayının ortalarından itibaren haziran ayına kadar yaniTYT sınav tarihinekadar bol bol TYT denemesi çözüp konu tekrarı yaparak ilerleyebilirsiniz. Böylece sınavda hedefinize daha kolay ulaşmış olursunuz.

Ancak AYT’ye de girmek istiyorsanız TYT konularını en geç mart ayına kadar bitirmeniz gerekir. Çünkü AYT konuları da kapsamlıdır ve bilgi ağırlıklıdır. Dolayısıyla AYT konularını öğrenmek için de geniş bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden en geç mart ayına kadar TYT konularını bitirmeniz gerekir.

Önce TYT'ye mi Çalışmalı AYT'ye mi?

Önce TYT’ye çalışmak gerekir çünkü TYT konularıAYT konularınıntemelini oluşturur. TYT konularını tam olarak öğrenmeyen öğrenciler AYT konularını öğrenirken zorlanabilir. 

Hem TYT’ye hem de AYT’ye girecek öğrencilerin ilk olarak TYT konularını öğrenmesi gerekir. TYT konuları oldukça kapsamlıdır ve öğrenmek uzun sürebilir. Dolayısıyla eylül ayında çalışmaya başlayan bir YKS hazırlık öğrencisi, en geç mart ayına kadar TYT konularını bitirip TYT derslerinin sonlarına doğru yaklaştığı zaman bir yandan AYT’ye çalışmaya başlamalıdır.

TYT konuları tamamen bittikten sonra AYT konularına ağırlık verilmelidir. Ancak AYT konularına başladığınız zaman TYT konularını unutmamak için TYT denemeleri ve testleri çözmeye özen göstermelisiniz.

TYT'ye Çalışmaya Hangi Dersten Başlamalı?

TYT’ye çalışmaya TYT derslerinin ilk konularından başlamak gerekir. Her dersin ilk konusu önemsenmeli ve sınavda bu konulardan da soru geldiği unutulmamalıdır.

Örneğin TYT Türkçe dersine çalışmaya Sözcükte Anlam konusundan, TYT Matematik dersine çalışmaya Sayı Kümeleri konusundan, TYT Geometri dersine çalışmaya Doğruda Açılar ünitesinden başlamalısınız. TYT Coğrafya dersine çalışmaya Doğa ve İnsan konusundan, TYT Tarih dersine çalışmaya Tarih ve Zaman ünitesinden, TYT Fizik dersine çalışmaya Fizik Bilimine Giriş konusundan başlayabilirsiniz. TYT Biyoloji dersine çalışmaya Canlıların Ortak Özellikleri konusundan, TYT Kimya dersine çalışmaya Kimya Bilimi ünitesinden, TYT Felsefe dersine çalışmaya Felsefenin Konusu ünitesinden, TYT Din Kültürü çalışmaya ise Bilgi ve İnanç konusundan başlamalısınız.

TYT'de Hangi Dersler Bulunur?

TYT’de bulunan dersler şunlardır:

  • TYT Türkçe dersi
  • TYT Tarih dersi
  • TYT Matematik dersi
  • TYT Fizik dersi
  • TYT Geometri dersi
  • TYT Coğrafya dersi
  • TYT Felsefe dersi
  • TYT Kimya dersi
  • TYT Biyoloji dersi
  • TYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat