Etkili Deneme Çözme Taktikleri
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

Etkili Deneme Çözme Taktikleri
Blog Yazarı Serap ILGINBlog Tarihi 02-10-2022

Etkili Deneme Çözme Taktikleri

Etkili deneme çözme taktikleri, üniversite hazırlık dönemindeki öğrencilerin uygulaması gereken yöntemlerdir. Öğrenciler etkili deneme çözme taktiklerini sınavdan önce uygulayarak TYT ve AYT’de başarılı olma şanslarını arttırırlar. Sınava hazırlık sürecindeyseniz siz de deneme çözerken bu taktikleri kullanabilir, böylece sınavda rakiplerinizden önde olabilirsiniz. O halde vakit kaybetmeden gelin, deneme çözme taktiklerini birlikte keşfedelim.

Deneme Çözme Taktikleri Nelerdir?

Deneme çözme taktikleri şunlardır:

 1. Deneme çözmeden önce konu tekrarı yapmak
 2. Deneme çözerken süre tutmak
 3. Hızlı okuma becerisini geliştirmek
 4. Soruların mantığını anlamak
 5. Sorunun tamamını okumak
 6. Turlama taktiği kullanmak
 7. Yanlış yapılan sorunun çözümünü öğrenmek
 8. Sayısal deneme çözerken işlemleri kalemle yapmak
 9. Farklı seviyelerde denemeler çözmek
 10. Cevap anahtarına deneme bitince bakmak

1. Deneme Çözmeden Önce Konu Tekrarı Yapmak

Deneme çözme taktiklerinden ilki deneme çözmeye geçmeden önce konu tekrarı yapmaktır. Eğer deneme çözmeye kendinizi hazır hissetmiyorsanız ve konuları yeterince öğrenemediyseniz deneme çözmeye geçmemelisiniz.

Özellikle en çok aklınıza takılan konuları hızlıca tekrar edip daha sonra deneme çözmeye geçebilirsiniz. Aksi halde bilmediğiniz bir konuda kendinizi test etmek yani deneme sınavı çözmek mantıksız bir hamle olacaktır. 

2. Deneme Çözerken Süre Tutmak

Deneme sınavı çözmeyi sınavın provası olarak düşünebilirsiniz. Nasıl ki TYT ve AYT sınavlarında size belli bir süre veriliyorsa deneme çözerken de kendinize süre tutmalısınız. Deneme çözerken süreyi aşmamaya ve süre boyunca yapamadığınız soruların cevaplarına bakmamaya dikkat etmelisiniz.

Ayrıca ilk etapta normal süreden yaklaşık 10 dakika kadar fazla süre tutabilir, zamanla seviyenizin ilerlediğini görünce süreyi normal seviyeye çekebilirsiniz. Özellikle sıfırdan TYT ya da AYT çalışan öğrenciler için bu taktik kullanışlı olacaktır.

3. Hızlı Okuma Becerisini Geliştirmek

Deneme çözme taktiklerinden bir diğeri ise hızlı okuma becerisini geliştirmektir. Özellikle Türkçe, Tarih, Felsefe gibi derslerde yer alan uzun soruları hızlı okuyup anlamak önemlidir. Bunun için hızlı okuma tekniklerinden yararlanılabilir. Hızlı okuma becerisini sınavdan önce geliştirmek ve bu alanda uygulanan teknikleri denemelerde kullanmak, TYT ve AYT’de sizi bir adım öne çıkaracaktır.

4. Soruların Mantığını Anlamak

Deneme çözerken soruların mantığını anlamaya çalışmak, uygulayabileceğiniz taktiklerden bir diğeridir. Sorunun sizden ne istediğini anlamak için soru köküne bakabilirsiniz. Sayısal derslerde ise soruda verilen ifadeleri denklem haline getirmeye çalışabilirsiniz. Bu taktikler, sizi TYT ve AYT’de daha avantajlı hale getirecektir.

5. Sorunun Tamamını Okumak

Sorunun tamamını okumak, etkili deneme çözme taktikleri arasında bulunan bir diğer yöntemdir. Deneme sınavı çözerken özellikle uzun paragraf sorularında bu hatayı yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Hem soru kökünü hem de soruyu tam bir şekilde okuyup bütün şıklara baktıktan sonra cevabı işaretlemelisiniz. Aksi halde yanlış cevabı işaretleme olasılığınız yüksek olur ve netleriniz düşebilir.

6. Turlama Taktiği Kullanmak

Turlama taktiği, deneme ve test çözümünde öğrencilere sıklıkla önerilen bir tekniktir. Turlama taktiği, yapamadığınız soruların yanına işaret koyup onlara en son süre kaldığında bakmak şeklinde açıklanabilir.

Turlama taktiğini uygularken yapamadığınız soruları kendi içerisinde gruplandırmanız gerekir. Örneğin asla çözemeyeceğinizi düşündüğünüz soruların başına daire, bildiğiniz ama o sırada aklınıza gelmeyen soruların başına üçgen, biraz daha vakit ayırdığınızda çözebileceğiniz soruların başına ise dörtgen işareti koyabilirsiniz. En son süreniz kaldığında kolay sorulara (üçgenli olanlar) öncelik verip zor soruları yani başına daire koyduklarınızı ise en sona bırakabilirsiniz.

7. Yanlış Yapılan Sorunun Çözümünü Öğrenmek

Etkili deneme çözme taktikleri arasında en önemlilerinden biri ise sınavdan sonra yanlış yaptığınız sorunun çözümünü öğrenmektir. Denemelerde netlerinizi arttırmak için bu taktiği uygulamaya dikkat etmelisiniz.

Özellikle sayısal derslerde soruların çözümünü öğrendikçe bir kenara not almak işinize yarayacaktır. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra bu soruları kendi kendinize çözmeye çalışabilir ve bu sayede sorunun çözümünü gerçekten öğrenip öğrenmediğinizi görebilirsiniz. Ayrıca sözel ya da sayısal şeklinde ayırt etmeden bütün derslerde çözemediğiniz soruların nasıl çözüldüğünü öğrenmelisiniz.

8. Sayısal Deneme Çözerken İşlemleri Kalemle Yapmak

Matematik, Fizik, Biyoloji ve Kimya sorularına geçtiğinizde mutlaka yaptığınız işlemleri aklınızdan değil kitapçığa yazarak çözmeye çalışın. Aklınızdan çözmek belki size süre kazandıran bir taktik olabilir ancak işlemleri kalemle yazarak yaptığınızda hata yapma olasılığınız daha düşük olacaktır.

9. Farklı Seviyelerde Denemeler Çözmek

Deneme çözme taktikleri arasında en önemlilerinden bir diğeri, farklı seviyelerde deneme çözmektir. Eğer temeliniz sağlam değilse ve sıfırdan TYT ya da AYT çalışıyorsanız konuları öğrendikten sonra ilk olarak kolay denemeleri çözün. Daha sonra orta düzeydeki ve en son zor seviyedeki denemelere geçin. Böylece kolay denemeleri yapabildiğinizi gördükçe motive olacak ve zor denemelerde de başarılı olmaya başlayacaksınız.

10. Cevap Anahtarına Deneme Bitince Bakmak

Deneme çözerken cevap anahtarına bakmak, üniversiteye hazırlık sürecinde yapacağınız en büyük hatalardan biridir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi deneme çözmek sınavın provasıdır. Sınavda soruların cevaplarına bakma fırsatınız olmayacağı için deneme çözerken de sadece sorulara odaklanmanız gerekir. Aksi halde bu alışkanlık sizi sınavda strese sokabilir, soruların cevabını merak ettiğiniz için sınav sırasında dikkatiniz dağılabilir.

Deneme Çözerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Deneme çözerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Deneme çözerken süre tutulmalıdır.
 • Bütün konular öğrenilmeden deneme çözülmemelidir.
 • Sınavdan yaklaşık 2 ay önce bütün konular bitirilmeli ve deneme çözülmelidir.
 • Deneme sınavı çözümünde zaman yönetimine dikkat edilmelidir.
 • Deneme çözerken turlama tekniğinden yararlanılabilir.
 • Deneme sınavı çözerken cevap anahtarına bakılmamalıdır.
 • Öğrenci, seviyesine uygun deneme kitaplarını kullanmalıdır.
 • Hem her derse özel olarak hazırlanan denemeler hem de genel denemeler çözülmelidir.
 • Deneme bittikten sonra sonuçlar kontrol edilmelidir.
 • Deneme sınavlarında yanlış yapılan soruların çözümü mutlaka öğrenilmelidir.
 • Sınavlarda sık yapılan hatalarincelenmeli ve deneme çözerken bu hataları yapmamaya çalışarak sınavdan önce pratik yapılmalıdır.

Deneme Çözmek Netleri Arttırır mı?

Evet, deneme çözmek netleri arttırır çünkü öğrencinin seviyesini görmesini sağlar. Öğrenci denemelerde yapamadığı soruların üzerine düşerse ve deneme sonucuna göre konu çalışırsa netlerini arttırabilir.

Deneme çözmek, tek başına netleri arttıran bir şey değildir. Ancak denemeden önce konu tekrarı yapıyorsanız, denemelerde çözemediğiniz soruların çözümünü öğreniyor ve yapamadığınız konuları öğrenip bu konularla ilgili test çözüyorsanız netleriniz yükselecektir. Ayrıca deneme çözerek netlerinizin artmasını sağlamak için deneme çözme tekniklerini de kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat