AYT Biyoloji Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

AYT Biyoloji Nasıl Çalışılır?
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

AYT Biyoloji Nasıl Çalışılır?

AYT Biyoloji çalışmak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem ve taktik bulunuyor. Ders planı çıkarmak, kavram haritaları hazırlamak ve ufak notlar almak bu yöntemlerden sadece birkaçı. Eğer siz de sayısal bölümü öğrencisiyseniz ve sınava hazırlık dönemindeyseniz AYT Biyoloji dersine çalışmak ve netlerinizi arttırmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri bu yazımızda keşfedebilirsiniz. O halde hazırsanız başlayalım.

AYT Biyoloji Konularına Nasıl Çalışılır?

AYT Biyoloji konularına çalışmak için şunlar yapılmalıdır:

 1. AYT Biyoloji dersine yönelik çalışma programı hazırlayın.
 2. AYT Biyoloji konularını kapsamlı şekilde öğrenin.
 3. Konu çalışırken kavram haritalarından faydalanın.
 4. Kısa notlar alın.
 5. Konu tekrarı yapın.
 6. AYT Biyoloji konularına yönelik soru çözün.
 7. AYT Biyoloji denemeleri çözün.
 8. Çıkmış sorulara bakın.

1. AYT Biyoloji Dersine Yönelik Çalışma Programı Hazırlayın

AYT Biyoloji çalışmak istiyorsanız ilk olarak kendinize bir çalışma programı hazırlayın. AYT Biyoloji konuları ve soru dağılımından hareketle oluşturacağınız programa birebir uymaya özen gösterin. Programınızı oluştururken aynı anda çalışmanız gereken diğer dersleri de göz önünde bulundurun.

Ayrıca ders çalışma planınızı hazırlarken bütün konuları bir anda bitirecek şekilde bir program oluşturmamaya çalışın. Konu çalışma etkinliğinden sonra programınıza öğrenilen konuyla ilgili soru çözümü etkinlikleri ekleyin.

2. AYT Biyoloji Konularını Kapsamlı Şekilde Öğrenin

AYT Biyoloji konuları oldukça detaylıdır ve hangi konulardan soru çıkacağını kimse önceden bilemez. Dolayısıyla size düşen görev bütün konuları kapsamlı şekilde çalışmak olacaktır. Konuları çalışırken not tutmaya çalışın ve aldığınız notları daha sonra konu tekrarı yaparken kullanın.

Konu çalışırken öğrendiklerinizi sesli şekilde anlatabilirsiniz. Böylece AYT Biyoloji dersiyle ilgili öğrendiklerinizi daha kalıcı hale getirebilirsiniz.

3. Konu Çalışırken Kavram Haritalarından Faydalanın

AYT Biyoloji konuları oldukça kapsamlı olduğu için kavram haritaları oluşturmak önemlidir. Öğrendiklerinizi uzun uzun yazmak size vakit kaybettirebilir. Bunun yerine şekiller ve kavram haritaları yardımıyla hem konu çalışırken zaman kazanmış olursunuz hem de bilgileri hafızanızda daha uzun süre tutabilirsiniz.

Kavram haritası tekniğini şu şekilde uygulayabilirsiniz. Örneğin sinir sisteminin özelliklerine çalışırken bir nöron çizebilir, nöronda bulunan her bir yapıyı işaretleyerek üzerine ufak notlar alabilirsiniz. Böylece sınavda nöron ile ilgili bir soru geldiğinde hemen bu şekli gözünüzün önüne getirebilir ve soruyu doğru yanıtlama ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Özellikle görsel öğrenme stiline sahip öğrencilerde bu teknik son derece kullanışlıdır.

4. Kısa Notlar Alın

AYT Biyoloji konularına çalışırken ufak notlar alın. Önemli gördüğünüz kısımları renkli not kağıtlarına yazabilirsiniz. Bu kağıtlar özellikle konu tekrarı yaparken işinize yarayacaktır.

Eğer renkli kağıtlarınız yoksa renkli kalemler de işinizi görebilir. AYT Biyoloji konuları kapsamlı olduğu için bilgileri karıştırmamak için birbirine benzer özellikteki kısımları aynı renkle işaretleyerek zihninize daha kolay kodlayabilirsiniz.

5. Konu Tekrarı Yapın

AYT Biyoloji konularını akılda tutmak zordur çünkü bu derste birçok bilgi vardır. Ancak birçok derste olduğu gibi bu dersi öğrenmenin en iyi yolu bol tekrar yapmaktır.

AYT Biyoloji konularını unutmamak için hafızanızı taze tutacak etkinlikler yapmanız gerekir. Bir bilgiyi hafızada tutmanın en iyi yolu ise onu sürekli tekrar etmektir. Ancak konu tekrarı yaparken daha çok bilmediğiniz konular üzerinden ilerlemeye çalışın, bildiğiniz konuları ise pekiştirmek için soru çözün ya da kısa notlarınıza bakın. Bilgi eksiğiniz olduğu zaman ise detaylı bir şekilde konu çalışmaya özen gösterin.

6. AYT Biyoloji Konularına Yönelik Soru Çözün

AYT Biyoloji dersinde her bir konuyu öğrendikten sonra soru çözün. Soru çözmek, konuyu ne kadar öğrendiğinizi görmenizi ve bilgilerinizi pekiştirmenizi sağlayacaktır. Özellikle en başta çalıştığınız konuları unutmamak için de soru çözebilirsiniz. Yanlış yaptığınız soruların nasıl çözüleceğini ise mutlaka öğrenmelisiniz.

7. AYT Biyoloji Denemeleri Çözün

AYT Biyoloji konularını öğrenip soru çözümü etkinliklerinizi bitirdikten sonra deneme çözmeye geçebilirsiniz. AYT Biyoloji denemelerini çözerken süre tutmaya çalışın. İlk birkaç denemeyi süre tutmadan, diğerlerini ise süre tutarak çözebilirsiniz.

8. Çıkmış Sorulara Bakın

Son olarak Alan Yeterlilik Testleri Biyoloji konuları ile ilgili çıkmış sorulara da bakın. AYT Biyoloji çıkmış soruları görerek sınavda ne tip sorular çıkacağına ilişkin fikir edinmiş olursunuz. Böylece sınavda karşınıza çıkan sorularda bocalama yaşamazsınız ve daha kolay hareket edersiniz. 

AYT Biyoloji Nasıl Fullenir?

AYT Biyoloji’yi fullemek için AYT Biyoloji konularını kapsamlı şekilde öğrenin, mutlaka kısa notlar alarak ve kavram haritası tekniğini kullanarak konu çalışın ve bol bol soru çözün. AYT Biyoloji dersini fullemek istiyorsanız bu dersin ezberden ibaret olmadığını fark edin ve konuları günlük yaşamla bağdaştırarak öğrenmeye gayret edin. 

"AYT Biyoloji nasıl halledilir" diyenlerdenseniz önce AYT Biyoloji konularını detaylı bir şekilde çalışmanızı, kavram haritaları ve şekiller kullanarak ders notu çıkarmanızı ve bolca soru çözmenizi öneririz. Ayrıca AYT Biyoloji’yi halletmek için konu tekrarı yapıp deneme çözmeniz ve planlı bir şekilde çalışmanız da önemli. Bütün bunları yaptığınızda AYT Biyoloji’yi halletmek ve fullemek sizin için daha kolay olacaktır.

AYT Biyoloji Netleri Nasıl Arttırılır?

AYT Biyoloji konularına detaylı şekilde çalışıp bol bol soru çözdüğünüz zaman AYT Biyoloji netlerini arttırmak mümkün. AYT Biyoloji'de 5 net yapmak için AYT Biyoloji konularına çalışıp soru çözmelisiniz; AYT Biyoloji'de 13 net yapmak için AYT Biyoloji konularını detaylı şekilde çalışın, bol tekrar yapın, konulara zihin haritası tekniğini kullanarak çalışın, soru çözün, çıkmış sorulara göz atın, deneme çözün.

AYT Biyoloji Ders Konuları Nelerdir?

AYT Biyoloji ders konuları şunlardır:

 • Sinir Sistemi
 • Endokrin Sistem ve Hormonlar
 • Duyu Organları
 • Destek ve Hareket Sistemi
 • Sindirim Sistemi
 • Dolaşım ve Bağışıklık Sistemi
 • Solunum Sistemi
 • Üriner Sistem (Boşaltım Sistemi)
 • Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim
 • Komünite ve Popülasyon Ekolojisi
 • Genden Proteine
 • Canlılarda Enerji Dönüşümü
 • Bitki Biyolojisi
 • Canlılar ve Çevre

Biyoloji Yazarak mı Çalışılmalı?

Evet, Biyoloji konularına yazarak çalışılmalıdır ancak çok detaylı bilgileri kavram haritası ya da şekiller yardımıyla sadeleştirerek not almak öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Biyoloji dersi kapsamlı olduğu için her detayı yazarak çalışmak vakit alacaktır bu yüzden önemli noktaları not almak daha iyi bir seçimdir. Örneğin fotosentez konusuna çalışırken fotosentezin nasıl gerçekleştiğini bir şekil ile çizin ve üzerine ufak notlar alın. Ardından sesli bir şekilde fotosentez konusunu çalışın.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat