TYT Biyoloji Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

TYT Biyoloji Nasıl Çalışılır?
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

TYT Biyoloji Nasıl Çalışılır?

TYT Biyoloji çalışmak, birçok öğrencinin ezberleme mantığı ile hareket etmesinden dolayı sıkıcı hale geliyor. TYT Biyoloji konularını ezberleyerek öğrenmeye çalışan öğrenciler öğrendiklerini kolay bir şekilde unutabiliyor. Bu yüzden TYT Biyoloji dersini mantığını anlayarak öğrenmeye çalışmak gerekiyor. Peki TYT Biyoloji konularına çalışmak isteyen öğrencilerin yapması gereken tek şey bu mu? Elbette değil. O halde gelin birlikte TYT Biyoloji dersine nasıl çalışıldığını keşfedelim.

TYT Biyoloji Konularına Nasıl Çalışılır?

TYT Biyoloji konularına çalışmak için şunlar yapılmalıdır:

 1. TYT Biyoloji konularına ilişkin çalışma programı oluşturun.
 2. TYT Biyoloji konularını ezberlemeden öğrenin.
 3. Konu çalışırken neden-sonuç ilişkisi kurun.
 4. Şekiller yardımıyla konuları öğrenin.
 5. MEB’in Biyoloji kitaplarına göre ilerleyin.
 6. Bol bol soru çözün.
 7. Deneme çözerek seviyenizi ölçün.
 8. TYT Biyoloji dersine ait çıkmış soruları inceleyin.

1. TYT Biyoloji Konularına İlişkin Çalışma Programı Oluşturun

TYT Biyoloji konularına çalışmak için ilk olarak kendinize bir program oluşturun. Ders programınızı oluştururken TYT Biyoloji konuları ve soru dağılımını araştırabilir ve kendi seviyenize göre bir plan çıkarabilirsiniz.

Örneğin ön bilginiz varsa çok detaylı bir program oluşturmanıza gerek yoktur fakat temeliniz yoksa TYT Biyoloji konularını daha kapsamlı bir şekilde öğrenmeniz ve planınızı buna göre oluşturmanız gerekir.

2. TYT Biyoloji Konularını Ezberlemeden Öğrenin

TYT Biyoloji çalışmak istiyorsanız bu dersin bir ezber dersi olmadığını bilmeniz gerekir. Birçok öğrenci Biyoloji dersini ezberden ibaret olarak görür ancak konular arasında neden-sonuç ilişkisi kurarak öğrenilmeli ve konuların mantığı kavranmalıdır.

TYT Biyoloji konuları, günlük yaşamımız ile doğrudan ilgilidir dolayısıyla TYT Biyoloji konularına çalışırken günlük yaşamdan örnekler ile bağ kurarak hareket etmenizde yarar vardır. Hem bu sayede TYT Biyoloji konularını öğrenmek çok daha eğlenceli bir hale gelecektir.

3. Konu Çalışırken Neden-Sonuç İlişkisi Kurun

TYT Biyoloji konularına çalışırken ezber yapmayın, olayları ve olguları günlük yaşam ile ilişki kuracak şekilde öğrenmeye çalışın. Çünkü TYT Biyoloji konuları, günlük yaşam ile doğrudan bağlantılıdır. Bu yüzden konuları öğrenirken sürekli “ne”, “neden”, “sonuçları neler” gibi soruları sorup yanıtını bulmaya çalışın.

4. Şekiller Yardımıyla Konuları Öğrenin

TYT Biyoloji konuları oldukça kapsamlı ve bütün konular birbiriyle bağlantılı. Bu yüzden şekiller ve zihin haritaları çizerek TYT Biyoloji konularına çalışmak öğrenmeyi daha kolay hale getirecektir. Zihin haritaları sayesinde bilgiyi akılda tutmak da daha kolay olacaktır.

Zihin haritası tekniğini uygulamak için birbiriyle ilişkili olan konuları belirleyip yanlarına o konuyu hatırlatacak ufak notlar ekleyip görsel koyun. Örneğin organeller konusunu zihin haritası tekniği kullanarak daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Her bir organelin ismini büyük bir kağıda yazıp yanına şekillerini ve sürekli unuttuğunuz önemli kısımları yazabilirsiniz. Bu sayede konu tekrarı yapacağınız zaman daha hızlı hareket edebilirsiniz.

5. MEB’in Biyoloji Kitaplarına Göre İlerleyin

TYT Biyoloji çalışmak için MEB’in Biyoloji kitaplarını baz alarak hareket etmekte yarar var çünkü bazı konu anlatımı kitapları müfredatta olmayan konulara da değinebiliyor. ÖSYM sınavda MEB kitaplarına göre soru sorduğu için bu kitaplara çalışmak size avantaj sağlayacaktır.

6. Bol Bol Soru Çözün

TYT Biyoloji konularına çalıştıktan sonra mutlaka bol bol soru çözmek gerekiyor. İlk etapta soru çözümü videoları izleyebilir, daha sonra kendiniz test çözmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede öğrendiklerinizi pekiştirmiş ve konuyu gerçekten iyi bir şekilde kavrayıp kavramadığınızı da görmüş olursunuz.

7. Deneme Çözerek Seviyenizi Ölçün

TYT Biyoloji konularını tamamen öğrenip bol bol test çözdükten sonra sınava yakın bir zamanda deneme çözmeye başlayın. Kendinizi hazır hissetmeden ve konuları tam kavramadan deneme çözmeye geçmeyin. Denemelerde yapamadığınız sorular olduğunda bunların çözümünü mutlaka öğrenin ve bir kenara not alın. Belli süre sonra bu soruları yeniden çözmeye çalışın.

Temel Yeterlilik Testi Biyoloji denemesi çözerken süre tutun. Süre tutmak, sizi sınava hazırlayacak ve hız kazanmanızı sağlayacaktır. Başlangıçta soru sayısından 5 dakika fazla olacak şekilde süre tutun, belli süre sonra soru sayısıyla eşit miktarda süre tutun. Bu sayede süre tutarak soru çözmeye daha kolay bir şekilde alışmış olacaksınız ve soru çözerken eskisine göre daha hızlı düşüneceksiniz.

8. TYT Biyoloji Dersine Ait Çıkmış Soruları İnceleyin

TYT Biyoloji testleri ve denemelerini çözdükten sonra çıkmış sorulara da bakın. Önceki yıllarda TYT’de ve diğer sınav sistemlerinde sorulan Biyoloji sorularını görerek ÖSYM’nin dilini anlamaya çalışın. Bu sayede hem ÖSYM’nin soru tiplerini görmüş olursunuz hem de rakiplerinize göre daha avantajlı hale gelirsiniz.

TYT Biyoloji Nasıl Fullenir?

TYT Biyoloji’yi fullemek için önce TYT Biyoloji konularına çalışın, konu çalışırken zihin haritası tekniğinden yararlanın, yazarak çalışmaya özen gösterin ve bol bol soru çözün.

"TYT Biyoloji nasıl halledilir"  diye soran birçok öğrenci var. Eğer siz de onlardan biriyseniz ilk bilmeniz gereken şey, Biyoloji dersinin ezber yaparak öğrenilmediği olmalı. Birçok öğrenci Biyoloji dersinin ezberden ibaret olduğunu düşünerek yanılgıya kapılıyor. Siz onlardan olmamak için TYT Biyoloji konularına günlük yaşamın bir parçası olarak bakıp konuları neden-sonuç ilişkisi kurarak öğrenmeye çalışın. Bu şekilde hareket ettiğinizde TYT Biyoloji’yi fullemek sizin için daha ulaşılabilir bir hedef haline gelecek.

TYT Biyoloji Netleri Nasıl Arttırılır?

TYT Biyoloji konuları çalışılıp, konular mantığı anlaşılarak öğrenildiğinde ve bol bol farklı soru tarzları çözüldüğünde TYT Biyoloji netlerini arttırmak mümkün. TYT Biyoloji'de 3 net yapmak için TYT Biyoloji konuları öğrenilip test çözülmelidir; TYT Biyoloji'de 6 net yapmak için ise TYT Biyoloji konuları mantığı kavranarak öğrenilmeli, zihin haritalama tekniği kullanılarak ders çalışılmalı, düzenli olarak konu tekrarı yapılmalı, çıkmış sorulara bakılmalı, deneme çözülmeli ve bol bol TYT Biyoloji testi çözülmelidir.

TYT Biyoloji Ders Konuları Nelerdir?

TYT Biyoloji ders konuları şunlardır:

 • Yaşam Bilimi Biyoloji
 • Canlıların Ortak Özellikleri
 • Canlıların Temel Bileşenleri
 • Hücre ve Yapısı
 • Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırılması
 • Üreme
 • Bitki Biyolojisi
 • Ekoloji
 • Kalıtım
 • Biyoteknoloji ve Gen Mühendisliği

Biyoloji Not Almadan Çalışılır mı?

Hayır, Biyoloji dersi not almadan çalışılmaz. Çünkü Biyoloji dersi detaylı birçok bilgiye sahiptir ve Biyoloji konularını kısa ve uzun notlar tutarak çalışmanız gerekir. İlk etapta uzun notlar tutulmalı, ardından kısa notlar yardımıyla konu tekrarı yapılmalıdır.

TYT Biyoloji Ne Kadar Sürede Biter?

TYT Biyoloji, öğrencinin kapasitesine göre değişmekle birlikte ortalama 2 ay ile 4 ay arasında biter.

TYT Biyoloji konularını bitirmek için bulunduğunuz seviyeye göre bir ders programı oluşturmalısınız. Örneğin sıfırdan Biyoloji öğreniyorsanız ve temeliniz yoksa tüm TYT Biyoloji konularını öğrenmek ortalama 4 ayınızı alabilir. Ancak ön bilginiz varsa TYT Biyoloji konularını 2 ay içerisinde de öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat