Sınavdan Önce Yapılması Gerekenler
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

Sınavdan Önce Yapılması Gerekenler
Blog Yazarı Serap ILGINBlog Tarihi 02-10-2022

Sınavdan Önce Yapılması Gerekenler

Sınavdan önce yapılması gerekenler, özellikle stres ve kaygı seviyesini kontrol etmekte güçlük yaşayan öğrencilerin uygulaması gereken bazı adımları içerir. Siz de sınavda yüksek kaygı yaşıyorsanız ve bu yüzden hedefinize ulaşamıyorsanız aşağıda sizin için yer verdiğimiz “sınavdan önce yapılması gerekenler” listesini uygulayarak sakinleşebilir, korkunuzu aşabilirsiniz. Böylece hedeflerinizi gerçekleştirebilir ve istediğiniz başarıya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sınav Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sınavdan önce yapılması gerekenler şunlardır:

 1. Uykunuzu iyi alın.
 2. Dengeli bir kahvaltı yapın.
 3. Temiz havada yürüyüş yapın.
 4. Son gece ders çalışmayın.
 5. Sınav sabahı duş alın.
 6. Olumlu şeyler düşünün.

1. Uykunuzu İyi Alın

Sınavdan önce yapılması gerekenler arasında ilk sırada iyi uyumak yer alır. Çünkü sınavdan önceki gece iyi uyumak, zihninizi dinlendirmenizi sağlar ve sınav günü dikkatinizi toparlamanızı kolaylaştırır. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız ve kaygıdan dolayı uyuyamıyorsanız nefes egzersizleri yapabilirsiniz.

Sınavdan önceki gece iyi uyumak için tıpkı bir meditasyon çalışmasında olduğu gibi nefesinize odaklanın. Bu çalışmayı yaptığınız zaman kısa süre içerisinde uyumaya başlayacak ve sınav sabahı daha dinç bir şekilde uyanacaksınız.

2. Dengeli Bir Kahvaltı Yapın

Sınava aç karnına girmemeye ve dengeli bir kahvaltı yapmaya dikkat edin. Kahvaltıda aşırı yemek yememeye, sindirimi zor olan yağlı ve aşırı baharatlı yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin. Özellikle mide sorunu olan öğrencilerin bu hususa ekstra önem vermesi gerekir. Aksi halde sınav sırasında yaşanan mide ağrısı dikkati dağıtacak ve hedeflenen başarıya ulaşmayı engelleyecektir.

3. Temiz Havada Yürüyüş Yapın

Sınavdan önce yapılması gerekenler arasında en önemlilerinden biri ise açık havada yürüyüş yapmaktır. Sınava hazırlık döneminde ve sınava az bir zaman kala temiz havada kısa yürüyüşler yapmaya özen göstermelisiniz. Çünkü yürüyüş yapmak, hem zihninizin boşalmasını sağlayacak hem de kaygı seviyenizi azaltacaktır. Unutmayın, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

4. Son Gece Ders Çalışmayın

Sınavdan önce yapılması gerekenlerin arasında son gece ders çalışmamak da yer alır. Çünkü ders çalıştıkça aklınız başka konulara da takılabilir ve uyku saatiniz gecikebilir.

Sürekli unuttuğunuz ufak detaylara gün içinde bakabilirsiniz ancak gece ders çalışmaya devam ederseniz zihniniz yorulabilir. Bu durum, sınava yorgun bir zihinle girmenize neden olur, dolayısıyla istediğiniz puanı yapma ihtimaliniz düşer.

5. Sınavı Sabahı Duş Alın

Sınav sabahı duş almak birçok kişiye iyi gelen bir aktivitedir. Sınav sabahı biraz erken kalkıp duş alarak bedeninizi rahatlatabilirsiniz. Duş almak yorgunluğu atmaya da yardımcı olduğu için sınavdan önce yapılması gerekenler arasında bulunur.

6. Olumlu Şeyler Düşünün

Sınavdan önce yapılması gerekenler arasında en önemlilerinden biri ise olumlu şeyler düşünmektir. İnsan zihni olumsuzluklara odaklanmaya meyillidir. Özellikle YKS’ye girmek gibi önemli bir durumda ister istemez kaygı yaparsınız ve zihniniz sizi olumsuz düşüncelere sevk edebilir. Ancak bunun önüne geçmek mümkündür.

Sınavdan önce kendinize istediğiniz puanı alacağınıza, fazla heyecan yapmayacağınıza dair telkinler verebilirsiniz. Bu işlemi sınav sırasında da uygulayabilirsiniz. İçinizden kendinize güvendiğinizi ifade eden cümleler kurarak öz güveninizi arttırabilir ve sınavda daha başarılı olabilirsiniz. 

Sınavdan Bir Gün Önce Neler Yapılmalı?

Sınavdan bir gün önce şunlar yapılmalıdır:

 • Sınavdan bir gün önce zihninizi boşaltacak aktivitelere yönelin.
 • Sınavdan önceki gün saatler boyunca ders çalışmayın.
 • Yoga ve meditasyon çalışmasından yararlanın.
 • Sınavdan bir gün önce ağır yiyecekler yemeyin.
 • Daha önce yemediğiniz bir besini tüketmeyin.
 • İyi bir uyku çekmeye çalışın.
 • Sınavdan bir gün önce yürüyüş yapın.
 • Sınavdan bir gün önce uzun süre film/dizi izlemeyin.
 • Erken uyumaya çalışın.
 • Sınavdan önceki gece uyumadan önce bitki çayı içerek sakinleşin.
 • Bilgisayar oyunu oynamayın.
 • Sürekli aklınıza takılan şarkıları dinlemeyin.
 • Sınavdan önceki akşam ılık bir duş alın.
 • Sınavlarda en çok yapılan hatalarıaraştırın ve bunları yapmamak için kendinizi telkin edin.
 • Sınavdan önceki gün bedeninizi yoracak aktivitelerden uzak durun.

Sınavdan Önce Ne Yenir?

Sınavdan önce C vitamini, D vitamini ve B12 vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketilmelidir. Örneğin yeşil yapraklı sebzeler, biber, kivi, taze portakal suyu, haşlanmış yumurta, zeytin gibi yiyecekler sizi daha dinç tutar. 

Sınavdan önce aşırı yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durmakta yarar vardır. Ayrıca şekerli ve gazlı içecekler de tüketilmemelidir. Çünkü bu yiyecekler mideyi yorar ve kısa süre içerisinde şekeri düşürür. Bu durum, kişinin çabuk yorulmasına yol açar. Bu yüzden sınavdan önce sizi hafif hissettirecek, bedeninizde ağırlık yapmayacak yiyecekler yemenizde yarar vardır. 

Sınavdan önce süt ve süt ürünlerini tüketmemek de önemlidir. Süt, ayran ve yoğurt gibi gıdalar uyku getirdiği için bu besinleri tüketmemek gerekir. Ayrıca sınavdan önce tok tutan yiyecekler yemeye dikkat edilmelidir. Kısa sürede acıkmanıza yol açan şeker, çikolata gibi gıdalardan uzak durulmalıdır.

Bazı ilaçların uyku getirici etkisi vardır. Eğer sürekli kullandığınız bir ilaç varsa sınavdan önce doktorunuzla görüşüp bu ilacı kullanmamaya çalışın. Böylece sınava daha enerjik bir şekilde girmiş olursunuz ve başarılı olma ihtimalinizi arttırabilirsiniz.

Sınavdan Önce Ders Çalışılır mı?

Evet, sınavdan önce ders çalışılır ancak bu noktada saatler boyunca ders çalışmamaya dikkat etmek gerekiyor. Sınavdan önce yalnızca aklınıza takılan ufak detaylara bakabilir, sürekli karıştırdığınız bir bilgi varsa buna göz atabilirsiniz.

Sınavdan önce sınava hazırlık döneminde olduğu gibi uzun saatler ayırarak ders çalışmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü son gün ders çalıştığınızda zihniniz yorulur, sınav günü enerjik ve dinç olmazsınız. Ayrıca sınavdan önce son gün ders çalışmak, kaygı düzeyinizi de arttırabilir.

Sınavdan Bir Gün Önce Ders Çalışılır mı?

Hayır, sınavdan bir gün önce ders çalışılmaz ancak öğrenci zihnine takılan ufak detaylara bakabilir. Sınavdan bir gün önce daha çok zihni dinlendirecek aktivitelere vakit ayırmak gerekir fakat öğrenci sürekli unuttuğu bir konu varsa kısa bir şekilde bu konuya da göz atabilir.

Sınavdan bir gün önce ders çalışmak, anksiyete düzeyini yükseltebilir. Bu yüzden sınavdan önce saatler boyunca ders çalışıp test çözmek yanlıştır. Fakat hatırlamakta zorluk yaşadığınız bir konu varsa kısaca bu konuya baktıktan sonra zihninizi dinlendirecek faaliyetlerde bulunmaya çalışabilirsiniz.

Sınava Kaç gün Kala Çalışmayı Bırakmalı?

Sınava bir ya da iki gün kala çalışmayı bırakmak gerekir çünkü sınavdan bir veya iki gün öncesinde ders çalışmak zihni yorar ve kaygı düzeyini yükseltir.

Ancak yine de sınavdan önceki bir ya da iki gün öncesinde aklınıza takılan bazı noktalar olduğunda geri dönüp kısaca bunlara bakabilirsiniz. Böylece aklınızda soru işareti kalmadan sınava girmiş olursunuz.

Sınav Öncesi Sakinleşmek için Neler Yapılmalı?

Sınav öncesi sakinleşmek için şunlar yapılmalıdır:

 • Nefes egzersizleri yapın.
 • Kendinizi olumlu şekilde telkin edin.
 • Ihlamur ve adaçayı gibi bitki çaylarının sakinleştirici etkisinden yararlanın.
 • Kendinizi sakinleştirmek için başarılı anlarınızı gözünüzün önüne getirin. 
 • Sınavdan önceki gün yoga ve meditasyon çalışmaları yapın.
 • Sınava az bir zaman kaldığında uyku ve beslenme düzeninizi dengede tutun.
 • Sınav öncesi sakinleşmek için bulunduğunuz ana odaklanın, kaygılı düşüncelerden uzak durun.
 • Etrafınızda kaygılı ve panik yapan kişiler olursa onlardan uzaklaşın.
 • Sınav yerine size pozitif enerji verecek kişilerle birlikte gitmeye çalışın.
 • Sınava girmeden önce yanınızdaki kişiden destek alın.
 • Sınava girmeden önce vaktiniz varsa kısa bir yürüyüş yapın.
 • Sınavdan önce sakinleşmek için vaktiniz varsa sabah duş alın.

Yukarıda anlattığımız sınavdan önce sakinleşmek için yapılması gerekenler listesi, sınav sırasında kaygılandığınızda da işinize yarayacaktır. Bu uygulamaları yaptığınızdasınav başarınızı arttırmakmümkün hale gelecektir.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat