Kategorilerimiz
06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

Sınav Başarısını Arttırmak için Yapılması Gerekenler
Blog Yazarı Serap ILGIN Blog Tarihi 08-07-2022

Sınav Başarısını Arttırmak için Yapılması Gerekenler

Sınav başarısını arttırmak için yapılması gerekenler, YKS hazırlık sürecindeki öğrencilerin en merak ettiği konular arasında yer alıyor. Sınavda başarılı olma stratejileri uygulayan öğrenciler sınavda bir adım önde olup üniversite hayallerini gerçekleştirebiliyor. Peki sınavda nasıl başarılı olunur? Gelin bu konuyu birlikte keşfedelim!

Sınavda Başarılı Olmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler şunlardır:

  1. Üniversite sınavına verimli bir şekilde hazırlık yapılmalıdır.
  2. Farklı soru tipleri öğrenilmelidir.
  3. Sınav kaygısının farkına varılmalıdır.
  4. Nefes egzersizleri yapılmalıdır.
  5. Hedef belirlenmelidir.
  6. Sınavdan önce deneme sınavı yapılmalıdır.
  7. Uyku ve beslenme düzenine dikkat edilmelidir.
  8. Sınavda çözülemeyen sorularla inatlaşılmamalıdır.
  9. Zaman, etkili bir şekilde yönetilmelidir.
  10. Sınavda yapılan işaretlemeler teyit edilmelidir.

1. Üniversite Sınavına Verimli Bir Şekilde Hazırlık Yapılmalıdır

Sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler arasında ilk sırada sınava verimli bir hazırlık yapmak yer alır. Derslerine düzenli bir şekilde çalışmak için plan oluşturan öğrenciler hedefledikleri noktaya daha çabuk ulaşır. Düzensiz ders çalışan öğrenciler, öğrendiklerini kolay unutur ve bu durum öğrencilerin kaygı düzeyini arttırır.

Unutmayın, insan bilmediği şey için kaygılanır. Bu nedenle üniversite sınavına verimli bir şekilde hazırlık yapmak ve dersleri en iyi biçimde öğrenmek önemlidir. Roket Hazırlık tarafından online sınava hazırlık yöntemi kullanılarak düzenlenen YKS hazırlık kursları ile öğrenci, kendi öğrenme stiline uygun ve bireysel öğrenme hızına göre ders çalışabilir. Ayrıca öğrenciye sınav stresini yenmesi için koçluk ile rehberlik hizmeti de verilir. Tüm bu fırsatları değerlendiren öğrenciler sınavda daha başarılı olur.

2. Farklı Soru Tipleri Öğrenilmelidir

Sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler arasında en önemlilerinden biri farklı soru tiplerini öğrenmektir. Sürekli bildiği soruları çözen ve farklı soru tiplerini öğrenmeyen öğrencilerin sınav başarısı yüksek olmayacaktır. Çünkü sınavda eleyici sorular da sorulur.

Öğrenci, YKS’de çıkan eleyici soruları rahatça çözmek için sınavdan önce farklı soru tiplerini öğrenmelidir. Özellikle Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi sayısal derslerdeki farklı soru tiplerini öğrenmek önemlidir.

3. Sınav Kaygısının Farkına Varılmalıdır

Sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler listesinin bir diğer maddesi, sınav kaygısının farkına varmaktır. Öğrenci yaşadığı stresi ve kaygıyı görmezden gelmemeli, bu sorunun üzerine gitmelidir. Aksi halde bastırılan kaygının sınav anında ortaya çıkma ihtimali yüksek olacaktır. 

Sınav kaygısı ile baş etmenin ilk adımı kaygıyı fark etmekten geçer. Öğrenci bu sorunu çözmek için psikolojik destek alabilir. Böylece sınava psikolojik açıdan da hazırlık yaparak başarılı olma ihtimalini arttırır.

4. Nefes Egzersizleri Yapılmalıdır

Sınavda başarılı olma stratejileri arasında nefes egzersizleri yapmak da yer alır. Ruh ve beden bir bütündür. Dolayısıyla öğrenci sınavda psikolojik açıdan rahat olmak ve kaygısını kontrol etmek istiyorsa bunu bedenini iyileştirerek yapabilir. Örneğin nefes egzersizleri yapmak, sınav öncesinde ve sınav esnasında kullanılabilecek bir yöntemdir.

Sınav anında kaygılanan ve soruları çözmekte zorlanan öğrenci derin nefes alıp birkaç saniyeliğine gözlerini kapatarak kendini rahatlatabilir. Bu yöntem, öğrencinin kendine odaklanmasını sağlayarak kaygısını kontrol etmesine yardımcı olur.

5. Hedef Belirlenmelidir

Sınavda başarılı olma stratejileri listesinin bir diğer maddesi ise hedef belirlemektir. Ne için ders çalıştığını bilmeyen öğrencilerin motivasyon kazanması zordur. Bu durum da öğrencide kaygı yaratabilir. Fakat hedef belirleyen öğrenciler amaçlarına uygun bir ders çalışma planı çıkarıp hayallerine daha kolay ulaşabilir. Dolayısıyla sınavda başarılı olmak da onlar için daha kolay olacaktır.

Hedef belirleme, öğrenciyi sınav anında da motive eden bir etkendir. Öğrenci sınavda kaygılandığı zaman aklına hedeflerini getirerek kendini motive edebilir. Böylece sınavda başarılı olmak mümkün hale gelecektir.

6. Sınavdan Önce Deneme Sınavı Yapılmalıdır

Sınavda başarılı olmak isteyen öğrencilerin yapması gerekenler arasında deneme sınavlarına girmek de yer alır. Online ya da fiziksel olarak düzenlenen deneme sınavları ile öğrenci hangi konularda eksiği olduğunu görür.

Öğrenci, deneme sınavı sayesinde diğer öğrencilerin kaç puan aldığını görerek üniversite sınavının ufak bir canlandırmasını yapmış olur. Deneme sınavı, öğrenciyi hem konu eksiklerini kapatma, farklı soruları çözme gibi akademik açıdan hem de psikolojik açıdan sınava hazırlayacaktır.

7. Uyku ve Beslenme Düzenine Dikkat Edilmelidir

Uyku ve beslenme düzenine dikkat etmek hayatın her alanında önemlidir fakat bu uygulama sınavda başarılı olma stratejileri arasında da gösterilir. Sınava uykulu ve yorgun bir şekilde giren, sindirimi zor yiyecekler yiyen öğrencilerin sınav başarısı azalacaktır.

8. Sınavda Çözülemeyen Sorularla İnatlaşılmamalıdır

Sınavda başarılı olmak için sınav sırasında uygulanması gereken bazı adımlar da vardır. Örneğin öğrenci yapamadığı sorularla inatlaşıp vakit kaybetmemelidir. Öğrenci yapamadığı sorularla çok vakit harcadığında bu kez kolayca yapabileceği sorulara zaman ayırmamış olur. Bu durum öğrencinin sınav başarısını sekteye uğratacaktır. Bu yüzden yapılamayan sorulara işaret koyulmalı ve sınavın sonlarına doğru süre kalırsa bu sorulara tekrar bakılmalıdır.

Ancak öğrenci soruyu çözemediğini görünce diğer soruları da yapamayacağını düşünerek kaygılanmamalıdır. Böyle bir durumda öğrenci aklına hedeflediği üniversite bölümünü getirip sınav için verdiği emeği düşünüp kendini motive edebilir. Her insanın motivasyon kaynağı ve kendini rahatlatma şekli farklıdır. Öğrenci, kendini motive eden faktörleri sınav öncesinde keşfedip sınav sırasında kaygılandığında bu kaynaklardan yararlanmalıdır.

9. Zaman, Etkili Bir Şekilde Yönetilmelidir

Sınavda başarılı olma stratejileri arasında en önemlilerinden biri zamanı etkili bir şekilde yönetmektir. Etkili zaman yönetimi, hem ders çalışma sürecinde hem de sınav anında önemlidir. Ders çalışma sürecinde etkili zaman yönetimi yapmak, hedef belirleme ile mümkün hale gelir.

Online sınava hazırlık kursları alan öğrenciler sınavda başarılı olma ihtimallerini arttırır. Çünkü bu yöntem ile düzenlenen dersler, öğrencinin istediği zaman ders çalışmasını sağlamaktadır ve sınırsız sayıda konu tekrarı yapmasına izin vermektedir. Ayrıca geleneksel dershane sisteminden farklı olarak öğrencinin yolda vakit kaybetmesine gerek olmamaktadır ve öğrenci kendi seviyesine uygun ders aldığı için süreci daha verimli geçirmektedir. 

10. Sınavda Yapılan İşaretlemeler Teyit Edilmelidir

Sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler arasında işaretlenen şıkları geri dönüp kontrol etmek de yer alır. Kaydırma yapmamak için bu işlemi uygulamak oldukça önemlidir. Aksi halde öğrenci, soruları doğru yaptığı halde optik forma yanlış işaretlediği için başarılı olmayacaktır.

Her bir soru işaretlendikten sonra optik forma doğru bir şekilde işaretlenmeli ve işaretlemenin hemen ardından yapılan işlemin doğruluğu teyit edilmelidir. Sınavı bitirmeye yakın bütün derslerde yapılan işaretlemeler kontrol edilmelidir.

Yorum Yap

Roket Hazırlık
×
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat