Kategorilerimiz
06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

Turlama Tekniği Nedir?
Blog Yazarı Serap ILGIN Blog Tarihi 11-09-2022

Turlama Tekniği Nedir?

Turlama tekniği, ilk olarak zorluk seviyesi düşük olan soruları çözüp zor soruların yanına bir işaret koyarak onlara en son bakmak şeklinde uygulanan bir soru çözme taktiğidir. Turlama taktiği, zor sorularla inatlaşıp vakit kaybetmeyi engellediği için TYT, AYT, LGS gibi sınavlarda kullanılmalıdır.

Turlama tekniği sayesinde normalde çözdüğünüzden daha fazla soru çözebilirsiniz. Böylece sınavda hedefinize daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Öyleyse gelin, turlama taktiği ile ilgili detaylara birlikte bakalım.

Turlama Taktiği/Yöntemi Ne Demek?

Turlama taktiği/yöntemi, sınavda öğrencinin yapamadığı soruların yanına işaret bırakıp onları en son çözmesidir. Turlama taktiği/yöntemi, zamanı etkili bir şekilde kullanmak açısından işlevsel bir tekniktir.

Turlama taktiği/yönteminde öğrenci yapamadığı soruların başına işaret koyar. Bu işaretlerin özel anlamları vardır. Öğrenci bütün soruları cevaplayıp en son ikinci tura geçerken bu işaretlere göre hareket edecektir.

Turlama Tekniği Nasıl Yapılır?

Turlama tekniği şu şekilde yapılır:

 • Turlama tekniğinde öğrenci soruyu çözemeyeceğini fark edince yanına işaret koyar.
 • Sorunun yanına koyulan işaret, sorunun zorluk seviyesine göre belirlenir.
 • Öğrenci çözemediği soruyu geçtikten sonra diğer sorulara odaklanır.
 • Bütün sorular çözüldükten sonra en son süre kalınca başına işaret koyulan sorulara bakılır.
 • Turlama tekniği uygulanırken işaretlerin anlamları dikkate alınır.
 • İşaret, sorunun kolay olduğunu gösteriyorsa önce bu soru çözülmelidir.
 • Zorluk seviyesi yüksek olan sorular işaretinden anlaşılır ve bu sorulara yine en son bakılmalıdır.
 • Turlama taktiği uygulanırken sorular iyi anlaşılmaya çalışılmalıdır.
 • Sorulara ön yargılı yaklaşmamak, turlama yönteminin en önemli detayıdır.

Turlama tekniği, öğrencinin sınavda çözemediği soruları bırakıp başına bir işaret koyması ve en son süre kaldığında bu sorularla ilgilenmesi şeklinde yapılır. Turlama taktiğini uygularken kullanılan işaretlerin özel anlamları vardır. Öğrenci bütün soruları çözdükten sonra zamanı kalırsa çözemediği sorulara bakar ve soruların başındaki işaretler sayesinde hangi soruyu daha kolay bir şekilde çözebileceğini görüp bunlara öncelik verir.

Turlama Tekniğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Turlama tekniğinde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Turlama tekniğinde sorulara karşı ön yargılı davranılmamalıdır.
 • Soru hiç çözülemiyorsa bırakılmalı ancak yine de soruyla inatlaşılmamalıdır.
 • Turlama taktiğinde zaman etkili bir şekilde kullanılmalıdır.
 • Turlama tekniği mutlaka sınavdan önce uygulanmalıdır.
 • Direkt sınav gününde turlama yöntemi uygulamak doğru olmayacaktır.
 • Turlama tekniği sınavdan önce kullanılmadığı takdirde sınavda size vakit kaybettirebilir.
 • Soruyu boş bırakmanın amacı fark edilmeli, öğrenci boş bıraktığı sorular için modunu düşürmemelidir.
 • Öğrenci soruyu cevabını hatırlamadığı için boş bıraktıysa bütün soruları bitirdikten sonra ilk olarak bu sorulara bakmalıdır.
 • Turlama tekniğinde öğrencinin kaydırma yapma riski çok yüksektir dolayısıyla bu kısma dikkat edilmelidir.
 • Turlama taktiğinde kaydırma yapmamak için öğrenci soru sayısını ve işaretleyeceği şıkkı içinden tekrar ederek optik forma kaydetmelidir, böylece kaydırma riski azalır.

Turlama Tekniğindeki Geometrik Şekillerin Anlamları Nelerdir?

Turlama tekniğindeki geometrik şekillerin anlamları şu şekilde açıklanabilir:

 • Üçgen: Yanıtını bildiğiniz ama o sırada aklınıza gelmeyen bilgileri içeren soruların başına koyulur.
 • Dörtgen: Üzerinde biraz daha fazla kafa yormanız gereken soruların başına koyulur.
 • Daire: Soruyla ilgili hiçbir şey bilmiyorsanız veya bir fikir yürütemiyorsanız başına daire koyulur.

Turlama tekniğindeki geometrik şekillerin anlamları, en son tüm sorular yanıtlandıktan sonra öğrenciye ilk önce hangi soruları çözmesi gerektiğine ilişkin fikir verir. Önce başında üçgen olan, sonra dörtgen olan ve en son süre kaldığında başında daire olan sorular çözülmelidir. Başında daire olan sorularla ilgili öğrencinin hiçbir fikri yoksa bu sorulara hiç bakmamak, daireli ve dörtgenli olanlarla ilgilenmek daha iyi olacaktır.

Turlama Tekniğinde Şekilleri Çizdikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Turlama tekniğinde şekilleri çizdikten sonra yeni soruya geçilmeli ve bütün sorular cevaplandıktan sonra süre kaldığında ilk olarak başında üçgen işareti olan sorular çözülmelidir. Daha sonra dörtgen ve son olarak başında daire işareti olan sorular çözülerek turlama taktiği uygulanmalıdır.

Üçgen, sizin bildiğiniz ama aklınıza o sırada gelmeyen konuları içeren soruları ifade eder. Bu soruları çözmek, sizin için daha kolay olacaktır bu yüzden öncelikle başında üçgen olanları çözmelisiniz. Üçgenli sorular arasında çözemedikleriniz olduğunda bunlarla inatlaşmayın ve diğer sorulara geçin.

Turlama taktiğini uygularken üçgenli soruları bitirdikten sonra süre kalırsa başında dörtgen işareti olan sorulara geçin. Başında dörtgen olan sorular, sizi biraz uğraştırabilen fakat aslında yine de çözebileceğinize inandığınız sorulardır. Üçgenlerden sonra dörtgenleri çözebilirsiniz.

Turlama tekniği uygularken dörtgenlerden sonra en son süreniz kalırsa başında daire işareti olan soruları çözebilirsiniz. Daire işaretli sorular, sizin hiçbir şekilde bilmediğiniz ve fikir yürütmekte zorlandığınız sorulardır. Eğer daire işaretli soruları asla çözemeyeceğinizi düşünüyorsanız ve bu konuda ön yargılı değilseniz bu soruları boş bırakıp tamamen üçgen ve dörtgen ile işaretlediğiniz sorulara odaklanabilirsiniz.

Turlama Tekniğinin Faydaları Nelerdir?

Turlama tekniğinin faydaları şunlardır:

 • Turlama tekniği, sınavda süreyi etkili bir şekilde kullanmanıza fayda sağlar.
 • Turlama taktiği ile sınavda daha yüksek net yapabilirsiniz.
 • Turlama tekniği, sınavda hedefinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olur.
 • Yapamadığınız sorulara takılıp kalmanızı engeller.
 • Dikkatinizi daha kolay toparlamanıza yardımcı olur.
 • Soruları yapabildiğinizi gördükçe motivasyonunuzun artmasını sağlar.
 • Turlama yöntemi, sınavda daha sağlam bir ruh haline sahip olmanıza zemin hazırlar.
 • Motivasyonunuzu arttıran bir yöntem olduğu için kaygı seviyenizi düşürür.
 • Turlama tekniği; TYT, AYT, LGS gibi sınavlarda daha başarılı olmaya katkı sunar.

Turlama Tekniği İşe Yarıyor mu?

Turlama tekniği eğer doğru bir şekilde uygulanırsa işe yarar. Örneğin turlama tekniğini uygularken hata yapmamak için mutlaka bu yöntemi sınavdan önce deneme çözerken birkaç kez deneyin. 

Turlama tekniğinin işe yaraması için bu taktiği uygularken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Böylece turlama yönteminden tam bir şekilde fayda görebilirsiniz.

Turlama Tekniği Kesin Başarı Sağlar mı?

Turlama tekniği, yöntemin gerektirdiği bütün püf noktalar uygulandığı zaman kesin başarı sağlar. Örneğin turlama tekniğini sınavdan önce denediğinizde, sınavda soruları iyice anlamadan geçmediğinizde, kaydırma yapmamaya çalıştığınızda turlama taktiğinin faydalarını net olarak görebilirsiniz.

Turlama tekniğini uygulamadan önce dikkat etmeniz gerekenleri öğrenin. Böylece turlama yöntemi ile kesin başarı elde edebilirsiniz. Özellikle hiç yapamayacağınızı düşündüğünüz yani daire ile işaretlediğiniz sorularla vakit kaybetmemeye çalışın, daha çok üçgen ya da dörtgen ile işaretlediğiniz sorulara vakit ayırın. Bu sayede turlama taktiğinde daha başarılı olacak ve daha yüksek netler yapabileceksiniz.

Turlama Tekniği ile Netler Nasıl Yükselir?

Turlama tekniği, yapabildiğiniz sorulara daha fazla vakit ayırıp yapamadıklarınızla uğraşmamanızı sağladığı için netlerinizi yükseltmenize yardımcı olur. Turlama tekniği, yapabildiğiniz sorulara ağırlık vermenizi sağladığı için YKS’de ya da diğer sınavlarda netlerinizi arttırmanıza yardımcı olur.

Turlama tekniğinde yapamadığınız soruların yanına bir işaret koyup diğer sorulara geçmelisiniz. Her sorunun yanına soruyu çözebilme potansiyelinize göre bir işaret bırakmalısınız. Bütün soruları bitirdikten sonra en son yanına işaret koyduğunuz sorulara bakmaya başlamalısınız. Bu soruları çözerken yine kolaylardan başlamalı, yapamayacağınızı düşündüğünüz soruları ise boş bırakmalısınız. Bu sayede turlama yöntemini tam bir şekilde uygulamış olursunuz ve TYT ile AYT’de netlerinizi yükseltebilirsiniz.

Yorum Yap

Roket Hazırlık
×
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat