AYT Geometri Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

AYT Geometri Nasıl Çalışılır?
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

AYT Geometri Nasıl Çalışılır?

AYT Geometri çalışmak için öğrencilerin bu dersin kolay unutulduğunu bilmesi gerekir. Dolayısıyla her gün AYT Geometri konuları ile ilgili pratik yapmak, bu derse ilişkin netleri arttırmada büyük önem taşır. Siz de YKS’de AYT Geometri konularından sorumlu olacaksanız hazırladığımız bu rehber ile hedefinize ulaşabilir ve sınavda istediğiniz başarıyı yakalayabilirsiniz.

AYT Geometri Konularına Nasıl Çalışılır?

AYT Geometri konularına çalışmak için şunlar yapılmalıdır:

 1. AYT Geometri konularını çalışmak için program oluşturun.
 2. AYT Geometri konularını mantığını anlayarak çalışın.
 3. Her gün AYT Geometri dersine vakit ayırın.
 4. Soru çözümü videolarını izleyin.
 5. Farklı soru tiplerini öğrenin.
 6. Bol bol soru çözün.
 7. AYT Geometri denemeleri çözün.
 8. Çıkmış sorulara mutlaka bakın.

1. AYT Geometri Konularını Çalışmak için Program Oluşturun

AYT Geometri çalışmak için ilk olarak kendinize bir ders çalışma programı oluşturun. AYT Geometri konuları ve soru dağılımını öğrenerek programınızı hazırlayabilirsiniz. Programa düzenli olarak uyduğunuzda AYT Geometri konularını kolayca öğrenebilir ve hedeflediğiniz neti sınavda yapabilirsiniz.

2. AYT Geometri Konularını Mantığını Anlayarak Çalışın

AYT Geometri konularını öğrenirken dersin mantığını anlamaya çalışın. Çünkü Geometri dersi sayısal bir derstir ve konuların birbiriyle ilişkisi vardır. Örneğin formüllerin çıkış noktasını anladığınızda karşınıza çıkan farklı soru tiplerini daha kolay bir şekilde çözebilirsiniz. 

3. Her Gün AYT Geometri Dersine Vakit Ayırın

AYT Geometri dersinde netlerinizi yükseltmek ve başarılı olmak istiyorsanız bu derse her gün vakit ayırmaya çalışmanız gerekir. Çünkü AYT Geometri konuları kolay unutulur. En azından her gün 10 soru çözmeye çalışarak AYT Geometri dersinde kazandığınız formu canlı tutmaya çalışabilirsiniz.

4. Soru Çözümü Videolarını İzleyin

AYT Geometri konularını çalıştıktan sonra soru çözümü videoları izleyin. Böylece hem farklı soru tarzlarına ilişkin bilgi sahibi olursunuz hem de soruların en pratik nasıl çözüldüğünü öğrenmiş olursunuz. 

5. Farklı Soru Tiplerini Öğrenin

AYT Geometri dersinde başarılı olmak için farklı soru tiplerini öğrenmeniz önemlidir. Bunun için farklı yayınların test kitaplarını kullanabilir ve soru çözümü videoları izleyebilirsiniz. Ayrıca dersin mantığını anlamak ve sınavda daha başarılı olmak için de farklı soru tiplerini görmek gerekir.

6. Bol Bol Soru Çözün

AYT Geometri konularını öğrendikten sonra bilgiyi ne kadar kavradığınızı görmek için hemen test çözün. Soru çözümü etkinliğini konu tekrarı yapmak istediğiniz zamanlarda da yapabilirsiniz. Her gün yaklaşık 10 adet AYT Geometri sorusu çözerek bu derste daha başarılı olabilirsiniz. Ancak bu noktada farklı kaynaklardan soru çözmenizde ve farklı soru stillerini görmenizde yarar vardır.

7. AYT Geometri Denemeleri Çözün

AYT Geometri konularını öğrenip soru çözümü etkinliklerini yaptıktan sonra deneme çözün. İçinde yalnızca Alan Yeterlilik Testleri Geometri sorularının olduğu denemeleri çözerek genel olarak bu derste hangi seviyede olduğunuzu görebilirsiniz. Deneme çözerken süre tutmaya dikkat edin ve süre bitiminde yapamadığınız sorulara mutlaka bakın.

8. Çıkmış Sorulara Mutlaka Bakın

AYT Geometri çıkmış sorularına bakarak sınavda çıkabilecek soru tiplerine ilişkin tahminde bulunabilirsiniz. Böylece sınavda çıkan sorular karşısında kaygınızı daha kolay yönetebilir, soruları daha kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

AYT Geometri Nasıl Fullenir?

AYT Geometri’yi fullemek için AYT Geometri konularını mantığını anlayacak şekilde çalışın, bol bol soru çözün ve yapamadığınız soruların çözümünü öğrenin. AYT Geometri’yi fullemek istiyorsanız mutlaka bu dersi mantığını anlayarak öğrenmeye çalışın. Aksi halde karşınıza çıkan farklı soru tiplerinde başarılı olmanız zor olacaktır.

"AYT Geometri nasıl halledilir" diye soran öğrencilere vereceğimiz en iyi öneri, AYT Geometri dersine düzenli bir şekilde çalışmak, her gün belli sayıda AYT Geometri sorusu çözmek olacaktır. AYT Geometri konularını halletmek için bu dersle sürekli temasınız olması gerekir aksi halde formunuzu çabuk kaybedebilirsiniz ve netleriniz düşebilir.

AYT Geometri Netleri Nasıl Arttırılır?

AYT Geometri konularını mantığını anlayarak öğrenip bol bol soru çözerek AYT Geometri netlerini arttırmak mümkün. AYT Geometri'de 5 net yapmak için AYT Geometri konularını öğrenin ve soru çözün; AYT Geometri'de 10 net yapmak için AYT Geometri konularını ezberlemeden öğrenip bol test çözün, yapamadığınız soruların nasıl çözüldüğünü öğrenin, çözemediğiniz sorular için defter tutun ve konu tekrarı yapın.

AYT Geometri Ders Konuları Nelerdir?

AYT Geometri ders konuları şunlardır:

 • Çember ve Daire
 • Doğrunun Analitiği
 • Katı Cisimler
 • Çokgenler
 • Özel Üçgenler
 • Dönüşüm Geometrisi
 • Noktanın Analitiği
 • Doğruda ve Üçgende Açı
 • Çemberin Analitiği
 • Açı Kenar Bağıntıları
 • Özel Dörtgenler
 • Açıortay-Kenarortay
 • Üçgende Alan-Benzerlik

AYT Geometri soruları daha çok analitik geometri üzerinden hazırlanır. Ancak AYT Geometri’de başarılı olmak için üçgende açılar, doğruda açılar gibi TYT’de çıkan temel konuları da bilmek gerekir.

AYT Geometri Konuları Kaç Günde Biter?

AYT Geometri konuları öğrenme kapasitenize göre değişmekle beraber yaklaşık 3 ay ile 6 ay arasında biter.

AYT Geometri konularını tam bir şekilde öğrenmek için düzenli olarak konuları tekrar etmek ve test çözmek gerekir. AYT Geometri dersi kolay unutulduğu için sık tekrar yapmak ve her gün bu ders ile ilgili bir aktivite yapmak gerekir. Bu yüzden AYT Geometri konularını öğrenmek vakit alır.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat