TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?

TYT Türkçe çalışmak için öğrencilerin izlemesi gereken bir dizi yol vardır. TYT Türkçe dersleri sözel, sayısal ve eşit ağırlık bölümü öğrencilerinin iyi bilmesi gereken bir derstir çünkü öğrencilerin sınavda fark atmasını sağlar. TYT Türkçe dersine iyi çalışmak ve sınavda paragraf sorularını hızlı çözmek için önce konu çalışılmalı, ardından soru çözümüne geçilmelidir. Konuları unutmamak için sürekli test çözülmeli, test sonuçlarından hangi konuların anlaşılmadığı ortaya çıkarılmalı ve tekrar konu çalışılmalıdır.

TYT Türkçe Konularına Nasıl Çalışılır?

TYT Türkçe konularına şu adımlar uygulanarak çalışılır:

 1. Kendinize ders çalışma programı oluşturun.
 2. Dil bilgisi konularını öğrenin.
 3. Paragraf soruları için özel bir çalışma planı hazırlayın.
 4. TYT Türkçe testleri çözün.
 5. TYT Türkçe çıkmış soruları çözün.
 6. TYT Türkçe denemelerine girin.
 7. Düzenli aralıklarla öğrendiklerinizi tekrar edip soru çözün.

1. Kendinize Ders Çalışma Programı Oluşturun

TYT Türkçe konularına çalışmak için ilk olarak TYT Türkçe konuları ve soru dağılımı öğrenilmelidir. Ardından TYT Türkçe konularına yönelik bir ders çalışma programı oluşturulmalıdır.

Sınava hazırlanmak için kursa giden öğrencilerin bu programı oluşturmasına gerek yoktur, kursta anlatılan konuları dikkatle takip edip testleri çözmek yeterli olacaktır. Ancak sınava evde çalışarak hazırlanacak öğrencilerin konuları öğrenip kendi kendine bir plan oluşturması gerekecektir.

Sınava önceden giren ve bu sene tekrar hazırlanan öğrenciler en baştan konu tekrarı yapabilir. Bu sırada konuları atlamamak önemlidir. Sınava tekrar hazırlanan birçok öğrenci konuları unutmadığını varsayarak geçer. Ancak bu hataya düşmemekte yarar vardır çünkü konunun tamamı olmasa da bir kısmı unutulabilir. Bu yüzden sınava tekrar hazırlanan öğrencilerin de bütün TYT Türkçe konularını en baştan tekrar etmesi gerekir.

2. Dil Bilgisi Konularını Öğrenin

Ders planı oluşturulduktan sonra ilk olarak dil bilgisi konuları öğrenilmelidir. Ses bilgisi, cümlenin ögeleri, ekler, fiilimsiler gibi birçok konuyu iyi bir şekilde öğrenmek gerekir.

Dil bilgisi konularını öğrenmek için konu anlatımı videoları ve konu anlatımı kitapları kullanılabilir. Örneğin Roket Hazırlık tarafından hazırlana TYT Türkçe Kursu ile bütün konuları kendi öğrenme hızınıza göre öğrenmeniz mümkün. Bu sırada ezberlememeye ve mantığını kavramaya çalışmak önemlidir. Birçok öğrenci sözel derslerin ezberlemeden ibaret olduğunu düşünse de aslında öyle değildir. Türkçe dersi de bu gruba dahildir.

3. Paragraf Soruları için Özel Bir Çalışma Planı Hazırlayın

TYT Türkçe’de paragraf soruları oldukça önemlidir. TYT’de dil bilgisi soruları bile çoğunlukla paragraf şeklinde sorulur. Bu yüzden öğrencinin TYT’ye girmeden önce paragraf sorularına alışması gerekir. 

Paragrafta anlam, paragrafta yardımcı düşünce gibi konularda soruların nasıl çözülmesi gerektiği öğrenilmelidir. Bu alanda uygulanan paragraf taktikleri hakkında bilgi edinilmeli ve bu taktikler sınavdan önce uygulanmalıdır. Sınav sırasında da paragraf taktikleri uygulanmalıdır.

Paragraf sorularını hızlı çözmek önemlidir. Paragraf sorularında hız kazanmak için öğrencinin bol okuma yapması gerekir. Dileyen öğrenciler hızlı okuma teknikleri eğitimi alıp anlayarak okuma hızını geliştirebilir. Ayrıca her gün belli sayıda paragraf sorusu çözmek de öğrencinin işini görecektir.

4. TYT Türkçe Testleri Çözün

TYT Türkçe konuları öğrenildikten sonra test çözülmeli ve öğrenci hata yaptığı noktaları görülmelidir. Bu noktada öğrencinin çözemediği soruları bir öğretmenine ya da kendinden daha iyi bilen bir arkadaşına sorması gerekir. Bu sayede öğrenci soruyu neden yanlış yaptığını görür ve bir sonraki testte daha başarılı olabilir. Yapılan yanlış, bilgi eksikliğinden kaynaklanıyorsa konu tekrarı yapılmalıdır.

5. TYT Türkçe Çıkmış Soruları Çözün

Temel Yeterlilik Testi Türkçe soru bankalarındaki sorular sınavda çıkabilecek tarzda olmayabilir. Bu yüzden öğrencinin TYT Türkçe çıkmış soruları çözmesi ve sınavda sorulan soruların dilini önceden öğrenmesi gerekir. TYT Türkçe konularında bütün çıkmış soruların yer aldığı deneme kitapları alınarak sınav için iyi bir alıştırma yapılabilir.

6. TYT Türkçe Denemelerine Girin

Bütün TYT Türkçe konuları öğrenildikten sonra sınava 3 ay kala Türkçe denemeleri çözülmelidir. Yalnızca Türkçe sorularının yer aldığı denemeleri çözen öğrenci, hangi konularda eksiklerinin olduğunu daha net bir şekilde görür. Yapılan yanlışların nereden kaynaklandığı bulunmalı ve hatalar konu eksikliğinden kaynaklanıyorsa ilgili konu tekrar çalışılmalıdır.

7. Düzenli Aralıklarla Öğrendiklerinizi Tekrar Edip Soru Çözün

Sınava kadar öğrendiklerinizi pekiştirmek için düzenli aralıklarla konu tekrarı yapıp soru çözmeniz gerekir. Aksi halde yaptığınız antrenmanların etkisi azalabilir ve çözdüğünüz denemelerde ve testlerde TYT Türkçe netiniz düşebilir. Bu yüzden planlı çalışmak önemlidir.

TYT Türkçe Nasıl Fullenir?

TYT Türkçe’yi fullemek için önce TYT Türkçe konularını iyi öğrenmek ve ardından soru çözümüne geçmek gerekir. TYT Türkçe Testi’nde ağırlıklı olarak uzun paragraf soruları sorulduğu için mutlaka düzenli bir şekilde paragraf sorusu çözmek gerekiyor. TYT Türkçe’yi hızlı çözmek oldukça önemli, bunun için ise bol okuma yapılarak okuma hızı arttırılmalı.

"TYT Türkçe nasıl halledilir" diye soran birçok öğrenciye öğretmenlerinin verdiği tavsiye, konu eksiklerini kapatmak ve bol soru çözmek şeklinde. Türkçe’de ses bilgisi, cümlenin ögeleri, fiilimsiler gibi dil bilgisi soruları bile paragraf şeklinde sorulabildiği için öğrencinin uzun metinleri okuma ile barışık olması gerekiyor. Bu noktada başarılı yayınevlerinin soru bankalarından soru çözmek, öğrencinin TYT Türkçe’de 40 net yapma ihtimalini arttırıyor.

Türkçe sözel bir ders olduğu için öğrencinin bol okuma yaparak okuma hızını arttırması önemli bir detay. Bu noktada hızlı okuma kurslarına katılmak, bol kitap okumak, bol paragraf sorusu çözmek gerekiyor. Ayrıca her derste olduğu gibi TYT Türkçe’yi fullemek için soru çözerken süre tutmak gerekiyor.

TYT Türkçe’de 40 net yapma ihtimalini arttırmak için sınav öncesinde yapılacak hazırlığın yanında sınav sırasında da yapabileceğiniz bazı şeyler var. Örneğin sınavda uzun paragraf sorularını anlamakta zorluk çektiğiniz sırada soruyu çözmekle inatlaşmayın. Soruyu anlamak için kendinize şans verin ancak fazla vakit kaybetmemeye çalışın. Birçok öğrenci paragraf sorularından korkar fakat unutulmamalıdır ki soru ne kadar uzunsa cevabı da o kadar açıktır. Bu yüzden paragraf sorularını görünce ürkmemek ve bu soruları boş bırakmamaya çalışmak gerekir.

TYT Türkçe Netleri Nasıl Arttırılır?

Dil bilgisi ve paragraf konuları öğrenilerek, bu alanlarda bol soru çözülerek ve özellikle paragraf sorularına ağırlık verilerek TYT Türkçe netlerini arttırmak mümkün. TYT Türkçe'de 10 net yapmak için paragraf ve anlama dayalı konu çalışılıp soru çözümü yapılmalı; TYT Türkçe'de 40 net yapmak için ise konu çalışılmalı, soru çözümü yapılmalı, TYT Türkçe denemeleri ve çıkmış sorular çözülmeli, bol bol paragraf sorusu çözülmeli, paragraf taktikleri öğrenilmelidir.

TYT Türkçe Ders Konuları Nelerdir?

TYT Türkçe ders konuları şunlardır:

 • İletişim, Dil ve Kültür
 • Sözcük Anlamı
 • Cümle Anlamı ve Yorumu
 • Anlatım Biçimleri ve Düşünceyi Geliştirme Yolları
 • Paragrafın Yapısı
 • Paragrafta Ana Düşünce
 • Paragrafta Yardımcı Düşünce
 • Ses Bilgisi
 • Ekler
 • Sözcük Türleri (İsim, Zarf, Sıfat, Zamir, Edat, Bağlaç, Ünlem)
 • Tamlamalar
 • Fiiller (Eylemler)
 • Fiilimsiler (Eylemsiler)
 • Sözcüğün Yapısı
 • Fiil Çatısı
 • Cümle Çeşitleri
 • Cümle Öğeleri
 • Yazım Kuralları
 • Noktalama işaretleri
 • Anlatım Bozuklukları

TYT Türkçe’yi Öğrenmeye Hangi Konudan Başlanmalı?

TYT Türkçe’yi öğrenmeye sözcük anlamı, cümle anlamı, paragrafta ana düşünce gibi konulardan başlanmalıdır. TYT Türkçe konuları sırayla öğrenilmeli ve hiçbir konu atlanmamalıdır. Konular öğrenildikçe soru çözülerek öğrenilenler pekiştirilmelidir.

TYT Türkçe Paragraf Taktikleri Nelerdir?

TYT Türkçe paragraf taktikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk olarak soru kökünü okuyun.
 • Soru kökündeki altı çizili ifadeye dikkat edin.
 • Paragrafı okurken soru köküne verilecek cevabı bulmaya çalışın.
 • Bütün şıkları okuduktan sonra cevaba karar verin.
 • Cevabı bulurken kendi yorumunuzu katmadan düşünün, metni tekrar inceleyin.
 • Paragrafın ana fikri genellikle son cümlede bulunur ancak istisnai durumlar da olabilir.
 • Genellikle ana fikir, örneklerden önce verilir ancak metnin tamamı yine okunmalıdır.
 • Ancak, öyleyse, kısaca gibi kelimelerden sonra genellikle ana düşünce anlatılır.
 • Ana fikir, tümevarım şeklinde oluşturulan metinlerde genelde son cümlededir.
 • Paragraftaki önemli yerlerin altını çizin.
 • Göz gezdirerek okumaya çalışın.
 • Hızlı okuma teknikleri uygulayın.
 • TYT Türkçe’de başarılı olmak için bol bol paragraf sorusu çözün.
 • Paragraf sorularında yaptığınız yanlışları arkadaşlarınızla/öğretmeninizle tartışın.
 • Sınavda emin olmadığınız soruları bırakın, en son tekrar dönüp bakın. 

TYT için Günde Kaç Paragraf Çözülmeli?

TYT için günde 10 ile 20 arasında paragraf sorusu çözmek yeterli olacaktır.

Ancak sözel bölümü öğrencileri TYT Türkçe’de yüksek net yapmak için günde daha fazla paragraf sorusu çözebilir. Öğrenci ne kadar antrenmanlı olursa sınavda başarılı olma ihtimali de o kadar artar.

Paragraf Sorusu Çözmek mi Kitap Okumak mı Daha Etkili?

TYT Türkçe netlerini yükseltmek için paragraf sorusu çözmek, kitap okumaya göre daha etkilidir. Çünkü paragraf soruları kitap okumaktan daha farklıdır. Ancak yine de okuma becerisini geliştirmek için kitap okumak da önemlidir.

Kitap okumak, uzun vadede kişiye birçok açıdan fayda sağlar ancak sınavda sorulan paragraf sorularında başarılı olmak için paragraf sorusu çözmeye ağırlık vermek daha mantıklı olacaktır.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat