TYT Matematik Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

TYT Matematik çalışmak isteyen öğrencilerin uygulaması gereken birçok metot vardır. Bu yöntemleri uygulayan öğrenciler Matematik fulleme konusunda daha başarılı hale gelir. Matematik, özellikle eşit ağırlık ve sayısal bölümü öğrencilerini ilgilendirmektedir. Fakat sözel bölümü öğrencileri de Matematik netlerini arttırma noktasında başarılı olduklarında rakiplerine TYT’de fark atabilir. 

TYT Matematik Konularına Nasıl Çalışılır?

TYT Matematik konularına şu adımlar uygulanarak çalışılır:

 1. TYT Matematik çalışma planı hazırlayın.
 2. Matematik dersinde temelinizi sağlamlaştırın.
 3. TYT Matematik konularını ezberlemeden öğrenin.
 4. TYT Matematik dersi ile ilgili soru çözümü yapın.
 5. Çözemediğiniz soruları mutlaka öğrenin.
 6. TYT Matematik çıkmış soruları çözün.
 7. TYT Matematik denemesi çözün.
 8. Turlama tekniği uygulayın.

1. TYT Matematik Çalışma Planı Hazırlayın

TYT Matematik çalışmak isteyen öğrenciler ilk olarak hangi konuların sınavda sorulduğunu öğrenmelidir ve bu alana yönelik kendine bir ders çalışma planı oluşturmalıdır. Bunun için TYT Matematik konuları ve soru dağılımı tablosunu incelemek gerekir. Sınava evden çalışarak hazırlık yapan öğrencilerin özellikle bu noktaya dikkat etmesi ve programa birebir uyması gerekir. Ancak kursa giden öğrencilerin belli durumlar haricinde kendine program hazırlamasına gerek yoktur çünkü zaten kursta konular sırayla işlenir. 

TYT Matematik dersi ile ilgili hazırlanan çalışma planına uymakta zorluk yaşamamak için kolaydan zora doğru ilerlemek gerekir. Ayrıca konuları sırayla öğrenmekte yarar vardır. Örneğin direkt problemlerden başlamak doğru olmayacaktır. 

2. Matematik Dersinde Temelinizi Sağlamlaştırın

Birçok öğrenci temeli sağlam olmadığı için TYT Matematik dersinde zorlanır. Bu durumda Matematik dersinin kolay anlatıldığı kitaplar ve kolay soruların olduğu test kitapları kullanılabilir. Öğrenci kolay soruları çözebildiğini görünce bir sonraki seviyeye geçmek için cesaretlenecektir. Böylece TYT Matematik konularını öğrenmek ve netleri arttırmak daha kolay olacaktır.

3. TYT Matematik Konularını Ezberlemeden Öğrenin

TYT Matematik konularını ve soru tiplerini ezberlemek, yapılan en büyük hatalardan biridir. Matematik, ezberleme ile öğrenilecek bir ders değildir. Tabii ki formüller ezberlenebilir ancak bu formüllerin de nereden geldiği öğrenilmeli, mantığı kavranmalıdır. Öğrenci Matematik dersinin mantığını kavradığında karşılaştığı farklı bir soruyu da kolaylıkla çözebilir.

TYT Matematik dersini ezberlemeden öğrenmek için Roket Hazırlık’ın web sitesinde bulunan TYT Matematik Kursu’na kaydolabilir, farklı soru tiplerini görerek netlerinizi arttırabilirsiniz.

4. TYT Matematik Dersi ile İlgili Soru Çözümü Yapın

TYT Matematik çalışmak için uygulanacak en iyi yöntemlerden biri, konu anlatımlarını öğrendikten sonra soru çözümü yapmaktır. Bu noktada öğrencinin farklı soru tiplerini öğrenmesi önemlidir. Sürekli benzer soruları çözmek, öğrencinin gelişimini engelleyecektir. Farklı soru tipleri çözüldüğünde konu daha kapsamlı bir şekilde öğrenilmiş olur ve TYT Matematik netleri de artar.

5. Çözemediğiniz Soruları Mutlaka Öğrenin

TYT Matematik dersine çalışmak isteyen öğrencilerin çözemediği soruların çözümünü mutlaka öğrenmesi gerekir. Farklı soru tiplerini öğrenmenin yanında bu detaya da dikkat edilmelidir. Bu soruların nasıl çözüldüğü öğrenildikten sonra öğrencinin çözümü kapatıp soruyu kendi kendine tekrar çözmeye çalışması gerekir.

Çözülemeyen sorular bir yere not edilmeli ve belli bir süre sonra tekrar çözülmeye çalışılmalıdır. Hatta öğrenci bu soruları bir araya getirerek kendine bir deneme oluşturabilir ve bu soruları çözmeye çalışabilir. Aralarında yapamadıkları olursa bu soruların nasıl çözüldüğünü yeniden öğrenebilir.

6. TYT Matematik Çıkmış Soruları Çözün

ÖSYM’nin sorduğu Matematik soruları ile soru bankalarındaki sorular birbirinden farklıdır. ÖSYM genellikle birden fazla konuyu bir arada soran sorular hazırlarken soru bankaları bu şekilde sorular içermeyebilir. Öğrencinin bu yüzden TYT Matematik çıkmış soruları çözmesi ve bu soruların çözümünü öğrenmesi gerekir. Bu sayede ÖSYM’nin TYT Matematik dersinde nasıl bir dile sahip olduğu keşfedilir ve öğrenci sınava daha iyi hazırlanmış olur.

7. TYT Matematik Denemesi Çözün

Bütün Temel Yeterlilik Testi Matematik konuları bitirildikten sonra öğrencinin Matematik denemesi çözmesi gerekir. Sadece Matematik dersine ait denemeleri çözen öğrenci, eksiklerini görür ve bir nevi sınavın provasını yapmış olur.

TYT Matematik çalışmak isteyen öğrencilerin denemeleri ve testleri çözerken süre tutması önemlidir. Süre tutarak soru çözmek öğrenciye zaman yönetimi becerisi kazandıracaktır. İlk etapta soru sayısından 10 dakika fazla, daha sonra 5 dakika fazla, daha sonra ise soru sayısı ile eşit olacak şekilde süre tutulabilir.

8. Turlama Tekniği Uygulayın

TYT Matematik çalışırken test çözümü ve denemeler sırasında turlama tekniği kullanılmalıdır. Turlama tekniği, soru çözümü sırasında yapılamayan sorular ile inatlaşmadan onları sonra çözmek üzere işaretlemektir. Bu tekniği uygulayan öğrenciler zamanı etkin kullanarak yapabileceği sorulara vakit ayırmış olur ve daha yüksek net yapar.

TYT Matematik Nasıl Fullenir?

TYT Matematik fullemek için konular ezberlemeden öğrenilmeli, TYT Matematik soru çözümleri yapılmalı ve farklı soru tarzları öğrenilmelidir. Öğrenci sürekli bildiği konulara çalışmamalı, konu eksiklerini kapatmaya çalışmalıdır.

"TYT Matematik nasıl halledilir" sorusunu özellikle sayısal ve eşit ağırlık öğrencileri sorar. Bu bölümlerden sınava hazırlık yapan öğrencilerin ilk bilmesi gereken şey, Matematik dersini mantığını anlayarak öğrenmek gerekliliğidir.

Matematik soyut bir ders olduğu için ilk etapta bu dersi öğrenmek birçok öğrenci için zor olabilir ancak kolaydan zora doğru öğrenilmeye çalışıldığında sorun kalmayacaktır. Özellikle Matematik dersinde temeli olmayan öğrencilerin TYT Matematik’i fullemek için kolaydan zora doğru bir çalışma sistemi benimsemesi gerekir. Bu öğrencilerin farklı soru tiplerini görmesi ve soru çözümü videoları izlemesi son derece önemlidir. TYT Matematik konuları, olabildiğince mantığı anlaşılarak ve somuta indirgenerek öğrenilmeye çalışılmalıdır. 

TYT Matematik Netleri Nasıl Arttırılır?

TYT Matematik konuları ezber yapmadan mantığı anlaşılarak öğrenildiğinde, farklı soru tipleri çözüldüğünde, bol soru çözüp Matematik denemeleri yapıldığında TYT Matematik netlerini arttırmak mümkündür. TYT Matematik'te 10 net yapmak için problemlerden önceki temel Matematik konuları öğrenilip soru çözümleri yapılmalı; TYT Matematik'te 30 net yapmak için TYT Matematik konuları ezberlemeden öğrenilip süre tutarak soru çözümleri yapılmalı, çıkmış sorular incelenmeli, deneme çözülmeli, yapılamayan soruların çözümü mutlaka öğrenilmelidir.

TYT Matematik Ders Konuları Nelerdir?

TYT Matematik ders konuları şunlardır:

 • Temel Kavramlar
 • Sayı Basamakları
 • Bölme ve Bölünebilme
 • EBOB - EKOK (OBEB - OKEK)
 • Rasyonel Sayılar
 • Basit Eşitsizlikler
 • Mutlak Değer
 • Üslü Sayılar
 • Köklü Sayılar
 • Çarpanlara Ayırma
 • Oran Orantı
 • Denklem Çözme
 • Sayı Problemleri
 • Kesir Problemleri
 • Yaş Problemleri
 • İşçi Problemleri
 • Hız - Hareket Problemleri
 • Yüzde Problemleri
 • Kâr - Zarar Problemleri
 • Karışım Problemleri
 • Grafik Problemleri
 • Rutin Olmayan Problemler
 • Kümeler - Kartezyen Çarpım
 • Mantık
 • Fonksiyonlar
 • Polinomlar
 • 2. Dereceden Denklemler
 • Permütasyon ve Kombinasyon
 • Olasılık
 • Veri - İstatistik

TYT Matematik Konuları Ne Kadar Sürede Biter?

TYT Matematik konuları, öğrencinin kapasitesine ve temeline göre değişmekle birlikte ortalama 2 ay ile 5 ay arasında biter.

TYT Matematik konuları, öğrencinin kavraması ve mantığını anlaması gereken bir alandır. Bu yüzden öğrencinin öğrenmeye iyi bir vakit ayırması gerekir. Aksi halde TYT Matematik konularını bitirmek zor olacaktır.

TYT Matematik Nasıl Hızlı Çözülür?

TYT Matematik sorularını hızlı çözmek için ilk olarak konular mantığı anlaşılarak öğrenilmeli, farklı soru tarzları görülmeli ve soru çözümlerinde ilk etapta süre tutulmamalıdır. TYT Matematik’te süre sıkıntısının önüne geçmek için öğrenciler konuyu kavradığını fark ettikten sonra süre tutarak soru çözmeye başlamalıdır. 

TYT Matematik’te hızlanmak isteyen öğrenciler test ya da deneme çözerken süreyi başlangıçta soru sayısından 10 dakika fazla, sonra 5 dakika fazla ve daha sonra soru sayısı ile aynı olacak şekilde ayarlamalıdır. Bu şekilde zaman yönetimi öğrenilir. Öğrenci süre tutarak soru çözerken turlama tekniğini kullanmalıdır. Bu yöntemler uygulandıktan sonra TYT Matematik süre sıkıntısı engellenmiş olur.

Sıfırdan TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

Sıfırdan TYT Matematik çalışmak için öğrencilerin şu adımları uygulaması gerekir:

 • TYT Matematik konuları sırayla öğrenilmelidir.
 • Konular öğrenilirken ezber yapılmamalı, konuların mantığı anlaşılmalıdır.
 • TYT Matematik konuları kolaydan zora doğru öğrenilmelidir.
 • Sıfırdan TYT Matematik öğrenmek için bol bol soru çözümü videosu izlenmelidir.
 • Soru çözümlerinde de kolaydan zora doğru ilerleme kaydedilmelidir.
 • Ardından öğrenci kendi seviyesini görmek için test çözmelidir.
 • İlk etapta test çözerken süre tutulmamalıdır.
 • Öğrenci çözemediği soruların nasıl çözüldüğünü mutlaka öğrenmelidir.
 • Sıfırdan TYT Matematik öğrenenler kendilerini geliştirdiklerinde daha zor sorulara geçmelidir.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat