TYT Geometri Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

TYT Geometri Nasıl Çalışılır?
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

TYT Geometri Nasıl Çalışılır?

TYT Geometri çalışmak isteyen öğrenciler bu derste netlerini yükseltmek ve bu dersi en iyi şekilde öğrenmek için bazı taktikleri uygulamalıdır. TYT Geometri konuları, genellikle birçok öğrencinin atladığı bir kısımdır. Öğrencilerin büyük bir kısmı, Matematik dersine ağırlık vererek Geometri çalışmayı ihmal eder. Ancak Geometri çalışıp sınavda başarılı olan kişiler rakiplerine fark attığı için bu derse önem vermek gerekir. 

TYT Geometri Konularına Nasıl Çalışılır?

TYT Geometri konularına çalışmak için yapılması gerekenler şunlardır:

 1. TYT Geometri konularına çalışmak için program oluşturulmalıdır.
 2. TYT Geometri konuları ezberlemeden öğrenilmelidir.
 3. Konular mutlaka sırayla öğrenilmelidir.
 4. TYT Geometri testleri çözülmelidir.
 5. TYT Geometri çıkmış sorular incelenmelidir.
 6. TYT Geometri denemeleri çözülmelidir.
 7. Düzenli olarak Geometri sorusu çözülmelidir.

1. TYT Geometri Konularına Çalışmak için Program Oluşturulmalıdır

TYT Geometri konularına çalışmak için öğrenci ilk olarak hangi konulara çalışması gerektiğini bilmelidir. Bunun için TYT Geometri konuları ve soru dağılımı araştırılmalı ve çalışılacak konulara yönelik bir ders programı oluşturulmalıdır. Hazırlanan programa düzenli bir şekilde çalışılmalıdır. Programı aksatmamaya özen gösterilmelidir çünkü Geometri’de birçok konu birbiriyle ilişkilidir.

Geometri konularını unutmak diğer derslere göre daha kolaydır. Bu yüzden TYT Geometri netlerini arttırmak isteyen öğrencilerin oluşturdukları ders çalışma programına uyması gerekir.

2. TYT Geometri Konuları Ezberlemeden Öğrenilmelidir

TYT Geometri konularına çalışmak isteyen öğrencilerin bu dersi ezber yapmadan öğrenmesi gerekir. Geometri, sayısal bir derstir ve mantığı kavranarak öğrenilmelidir. Formüllerin bile bir mantığı vardır ve öğrenci formüllerin nereden geldiğini de bilmelidir. Bu şekilde çalışıldığında TYT Geometri netlerini arttırmak mümkün hale gelir.

TYT Geometri konularını ezberlemeden öğrenmek için iyi kaynaklardan çalışmak gerekir. Örneğin Roket Hazırlık tarafından sunulan TYT Geometri Kursu’na katılan öğrenciler, sınavda başarılı olma şansını arttırır.

3. Konular Mutlaka Sırayla Öğrenilmelidir

TYT Geometri konuları mutlaka sırayla öğrenilmelidir çünkü konular birbiriyle bağlantılıdır. Örneğin doğruda açılar konusu, diğer birçok konunun temelini oluşturur. Benzer şekilde üçgenler konusu çember sorularında bile öğrencinin karşısına çıkabilir. Bu yüzden TYT Geometri konularını sırayla öğrenmek gerekir.

4. TYT Geometri Testleri Çözülmelidir

TYT Geometri konularına çalışıldıktan sonra öğrenilenlerin pekişmesi için pratik yapılmalıdır. Bol soru çözülmeli ve soru çözümü videoları izlenmelidir.

Geometri’de başarılı olmanın yollarından biri farklı soru tarzlarını görmekten geçer. TYT’de çıkan Geometri sorularında başarılı olmak için düzenli olarak soru çözülmeli ve yapılamayan soruların nasıl çözüldüğü öğrenilmelidir. Öğrenci çözemediği soruları bir yere not etmeli ve geri dönüp o soruları tekrar çözmeye çalışmalıdır.

TYT Geometri soru bankalarının video çözümlerinin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Video çözümü olmayan kitaplar, öğrenciye bir yere kadar yardımcı olacaktır. Öğrenci yapamadığı soruların çözümünü videolar aracılığıyla daha kolay bir şekilde öğrendiği için bu kitapları satın almak daha doğru bir tercih olacaktır.

Ayrıca soru çözümüne önce eski nesil sorulardan başlanmalı, daha sonra yeni nesil sorulara geçiş yapılmalıdır. Konuyu yeni öğrenmeye başlayan bir öğrenci için yeni nesil Geometri sorularını çözmek doğru olmayacaktır.

5. TYT Geometri Çıkmış Sorular İncelenmelidir

TYT Geometri konularına çalışıp farklı soru tiplerini öğrendikten sonra önceki yıllarda çıkan sorulara göz atılmalıdır. ÖSYM’nin sorularda nasıl bir dil kullandığını görmek için TYT Geometri çıkmış soruları çözmek önemlidir. Çıkmış sorular arasında yapılamayanlar varsa işaretlenmeli ve konuyu bilen birine sorulmalıdır. 

6. TYT Geometri Denemeleri Çözülmelidir

Temel Yeterlilik Testi'nde sorulan Geometri konularına çalışmak için uygulanacak taktiklerden biri sadece Geometri sorularının yer aldığı denemeleri çözmektir. TYT Geometri’de rakiplerine fark atmak isteyen kişilerin Geometri denemesi çözmesi gerekir. Deneme çözerken süre tutulmalı ve süreye göre hareket edilmelidir. Süre bitiminde hiçbir soru çözülmemeli, deneme bitirilmelidir. Öğrenci TYT Geometri denemesinde çözemediği soruların nasıl yapıldığını öğrenmelidir.

7. Düzenli Olarak Geometri Sorusu Çözülmelidir

Geometri, kolay unutulan ve sürekli antrenman gerektiren bir derstir. Bu yüzden düzenli aralıklarla Geometri sorusu çözmek önemlidir. Öğrenci, formunu kaybetmemek için Geometri ile kurduğu teması bozmamaya çalışmalıdır.

TYT Geometri Nasıl Fullenir?

TYT Geometri fullemek için bütün TYT Geometri konuları öğrenilmeli, farklı soru tipleri çözülmeli ve bu ders ezber yapmadan öğrenilmelidir. TYT Geometri’yi fullemek isteyen bir öğrencinin farklı yayınevlerinin soru bankalarını alıp soru çözmesi gerekir.

"TYT Geometri nasıl halledilir" diye soran kişilere verilebilecek en büyük tavsiye, Geometri konularını unutmamak için sürekli soru çözmektir. Geometri çabuk unutulan bir derstir ve bu derste sürekli antrenmanlı olmak gerekir. Bu yüzden TYT Geometri’de 10 net yapmak yani Geometri’yi fullemek isteyen öğrencilerin düzenli olarak soru çözmesi, Geometri ile sürekli haşır neşir olması gerekir. 

TYT Geometri Netleri Nasıl Arttırılır?

TYT Geometri konularına çalışıp dersin mantığı kavranarak ve bol bol soru çözümü yapılarak TYT Geometri netlerini arttırmak mümkün olur. TYT Geometri'de 3 net yapmak için TYT Geometri konuları öğrenilmeli ve soru çözümü yapılmalıdır; TYT Geometri'de 10 net yapmak için TYT Geometri konuları mantığı kavranarak öğrenildikten sonra bol bol soru çözülmeli, çözülemeyen soruların nasıl yapıldığı öğrenilmeli, süre tutarak soru çözmeye çalışılmalıdır.

TYT Geometri Ders Konuları Nelerdir?

TYT Geometri ders konuları şunlardır:

 • Temel Kavramlar
 • Doğruda Açılar
 • Üçgende Açılar
 • Dik Üçgen
 • İkizkenar Üçgen
 • Eşkenar Üçgen
 • Açıortay
 • Kenarortay
 • Eşlik ve Benzerlik
 • Üçgende Alan
 • Üçgende Benzerlik
 • Açı Kenar Bağıntıları
 • Çokgenler
 • Dörtgenler
 • Deltoid
 • Paralelkenar
 • Eşkenar Dörtgen
 • Dikdörtgen
 • Kare
 • Yamuk
 • Çemberde Açı
 • Çemberde Uzunluk
 • Dairede Çevre ve Alan
 • Noktanın Analitiği
 • Doğrunun Analitiği
 • Dönüşüm Geometrisi
 • Analitik Geometri
 • Prizmalar
 • Küp
 • Silindir
 • Piramit
 • Koni
 • Küre
 • Çemberin Analitiği

TYT ve AYT Geometri Konuları Aynı mı?

Evet, TYT ve AYT Geometri konuları aynıdır ancak genel olarak TYT Geometri’de sorular daha az şekil barındırırken ve çözümü daha az detay gerektirirken AYT Geometri’de sorular birden fazla konunun harmanlanmasıyla oluşturulur.

AYT Geometri sorularında sorular daha çok analitik geometri üzerinden sorulur. Öğrencinin bu noktada hem doğruda açılar, üçgende açılar gibi temel konuları bilmesi hem de analitik geometriye hakim olması gerekir. TYT Geometri ise AYT Geometri’ye göre daha az detaylıdır.

TYT Geometri Konuları Kaç Günde Biter?

TYT Geometri konuları öğrencinin kapasitesine ve programına göre değişmekle birlikte ortalama 2 ay ile 6 ay arasında biter.

TYT Geometri konularına düzenli olarak her gün çalışan bir öğrenci konuları 2 ay içerisinde bitirebilir. Fakat düzensiz çalışan ve sürekli başka derslere ağırlık veren bir öğrenci TYT Geometri konularını ortalama 6 ayda bitirir.

Analitik Geometri Konuları Kaç Günde Biter?

Analitik Geometri konuları, öğrencinin öğrenme hızına bağlı olarak değişmekle birlikte günde 3 saat çalışma ile ortalama 7 gün içerisinde biter.

Analitik Geometri konularını bitirmek için düzenli çalışmak, konu anlatımı ve soru çözümü materyallerini dikkatle takip etmek gerekir. Analitik Geometri konularını iyi bir şekilde öğrenmek için öğrencinin bu konudan önceki konuları iyi bir şekilde kavramış olması gerekir.

Geometri Nasıl Kolay Öğrenilir?

Geometri, önce konu çalışıp ardından eski nesil soruların çözümüne geçilerek kolay öğrenilir. Eski nesil Geometri sorularını öğrenci ilk etapta süre tutmadan çözmeli, daha sonra süre tutarak çözmeye başlamalıdır. Ardından yeni nesil Geometri sorularına geçilmeli, başlangıçta yine süre tutmadan ve daha sonra ise süre tutarak soru çözülmelidir.

Geometri dersini kolay öğrenmek için mutlaka bol bol soru çözümü videosu izlenmelidir. Öğrenci soru çözümü videolarını izleyerek testlerde nasıl hamleler yapması gerektiğini öğrenir. Zamanla öğrenci öğrendiklerini içselleştirir ve farklı soru tiplerini mantığını kullanarak çözebilir.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat