TYT Felsefe Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

TYT Felsefe Nasıl Çalışılır?
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

TYT Felsefe Nasıl Çalışılır?

TYT Felsefe çalışmak için öncelikle bu dersin ezberlenmesi gereken bir ders olmadığını fark etmelisiniz. Ardından TYT Felsefe konularına bu bakış açısıyla yaklaşıp çalışmalı ve bol bol soru çözmelisiniz. TYT Felsefe dersi birçok öğrencinin korkulu rüyasıdır çünkü Felsefe kavramları direkt günlük yaşamda kullanılan ifadeler değildir ve başlangıçta anlaşılması zordur. Ancak dersin amacını anlayıp içselleştirdiğiniz zaman TYT Felsefe derslerine çalışmak sizin için daha kolay olacaktır. Peki TYT Felsefe çalışmak ve netleri arttırmak için başka hangi taktikler uygulanabilir? Gelin, uygulayabileceğiniz yöntemleri birlikte inceleyelim.

TYT Felsefe Konularına Nasıl Çalışılır?

TYT Felsefe konularına çalışmak için şunlar yapılmalıdır:

 1. TYT Felsefe konularına yönelik ders programı hazırlayın.
 2. TYT Felsefe konularını ezberlemeden öğrenin.
 3. Kısa notlar alın.
 4. Düzenli aralıklarla konu tekrarı yapın.
 5. Soru çözümü videoları izleyin. 
 6. Bol bol soru çözün.
 7. TYT Felsefe denemeleri alın.
 8. TYT Felsefe için çıkmış sorulara göz atın.

1. TYT Felsefe Konularına Yönelik Ders Programı Hazırlayın

TYT Felsefe konularına çalışmak için ilk olarak TYT Felsefe konuları ve soru dağılımını araştırıp kendinize bir ders çalışma programı oluşturun. Kendi öğrenme hızınızı ve seviyenizi göz önünde bulundurarak ders çalışma programını hazırlayın. Ders planınızı oluştururken mutlaka konu tekrarı ve soru çözümü için kendinize özel bir zaman ayırın. Ayrıca programınıza düzenli bir şekilde uymayı ihmal etmeyin, aksi takdirde öğrendiklerinizi kolay unutmanız olası.

2. TYT Felsefe Konularını Ezberlemeden Öğrenin

TYT Felsefe konularını ezber yaparak öğrenmemelisiniz. TYT Felsefe dersinin amacını ve bu dersin günlük yaşamdaki önemini kavradığınızda dersleri öğrenmek sizin için daha keyifli hale gelecektir. Aslında sadece Felsefe için değil, bütün dersler için bu bakış açısına sahip olduğunuzda derslere olan merakınız artacaktır ve dolayısıyla netleriniz yükselecektir.

3. Kısa Notlar Alın

TYT Felsefe dersinde daha çok felsefi akımları, kavramları ve düşünürleri bilmek önemli. Bunların hepsini kısa kısa notlar halinde ve anlaşılır bir şekilde yazıp ara ara tekrar edebilirsiniz. Örneğin soru çözümüne geçmeden önce aldığınız notları okuyabilirsiniz. 

4. Düzenli Aralıklarla Konu Tekrarı Yapın

TYT Felsefe konularına çalıştıktan sonra öğrendiklerinizi düzenli bir şekilde tekrar edin. Aksi halde bilgileri kolayca unutabilirsiniz.

Felsefe dersinde günlük hayatta kullanmadığımız birçok kavram var ve bunların hepsini akılda tutmak ilk etapta zor olabiliyor. Bu yüzden öğrendiğiniz bilgileri unutmamak için düzenli olarak konu tekrarı yapmanızda yarar var.

5. Soru Çözümü Videoları İzleyin

TYT Felsefe dersinde test çözmeye geçmeden önce soruların nasıl çözüldüğünü, hocaların nasıl bir yöntem izlediğini inceleyin. Bunun için TYT Felsefe soru çözümü videolarını seyredin. Bu sayede bir süre sonra videodaki öğretmenin kullandığı taktikleri siz de öğrenmiş olursunuz ve testlerde uygulayabilirsiniz. Böylece Felsefe netlerinizi yükseltebilirsiniz.

6. Bol Bol Soru Çözün

TYT Felsefe konularını öğrendikten sonra soru çözmeye başlayın. Soru çözümünde kavramlar üzerinden ilerleyerek doğru yanıtı bulmaya çalışın. TYT Felsefe sorularını çözmek başlangıçta zor olabilir ancak soru çözümü videolarını izleyip yapamadığınız soruları öğrendiğiniz zaman netlerinizin arttığını göreceksiniz.

7. TYT Felsefe Denemeleri Alın

TYT Felsefe denemeleri çözerek Felsefe dersinde hangi konularda eksiğiniz olduğunu görebilirsiniz. Özellikle sözel bölümü öğrencisiyseniz bu yöntemi deneyerek hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Ancak sayısal veya eşit ağırlık bölümü öğrencisiyseniz yalnızca sosyal bilimler denemesi çözerek seviyenizi ölçmek yeterli olacaktır.

8. TYT Felsefe için Çıkmış Sorulara Göz Atın

Temel Yeterlilik Testi Felsefe konularını çalışıp soru çözdükten sonra çıkmış sorulara da göz atın. Çıkmış soruları tıpkı diğer sorularda olduğu gibi süre tutarak çözmeye gayret edin. Çözemediğiniz sorular varsa bunların nasıl çözüleceğini mutlaka araştırın.

TYT Felsefe Nasıl Fullenir?

TYT Felsefe’yi fullemek için ilk olarak TYT Felsefe konularını ezber yapmadan öğrenin, bol bol soru çözün ve çıkmış sorulara bakın, soru çözerken mutlaka süre tutun. TYT Felsefe’yi fullemek için Felsefe konularını günlük yaşamda nasıl kullanacağınıza bakarak ilerleyin. TYT Felsefe dersinin amacını kavradığınız zaman bu derste başarılı olma ihtimaliniz de artacaktır.

"TYT Felsefe nasıl halledilir" diye soruyorsanız mutlaka TYT Felsefe konularını ezberlemeden öğrenmeye çalışın. Özellikle akımları, kavramları ve düşünürlerin ne demek istediğini iyi bir şekilde kavramaya özen gösterin. Ardından soru çözümü videoları izleyip öğretmenlerin taktiklerini keşfedin ve son olarak bol bol soru çözüp konu tekrarı yapın. Tüm bunları yaptığınızda TYT Felsefe’yi fullemek sizin için çok daha kolay olacak.

TYT Felsefe Netleri Nasıl Arttırılır?

TYT Felsefe konularına ezber yapmadan çalışıp bol soru çözerek ve konu tekrarı yaparak TYT Felsefe netlerini arttırmak mümkündür. TYT Felsefe'de 2 net yapmak için TYT Felsefe konularına çalışıp çözemediğiniz soruların nasıl yapıldığını öğrenmelisiniz; TYT Felsefe'de 5 net yapmak için ise TYT Felsefe dersine ezberlemeden çalışmalı, kısa notlar tutmalı, bol bol konu tekrarı yapıp soru çözmelisiniz.

TYT Felsefe Ders Konuları Nelerdir?

TYT Felsefe ders konuları şunlardır:

 • Felsefenin Konusu ve Alanı
 • Felsefe ile Düşünme
 • Varlık Felsefesi
 • Bilgi Felsefesi
 • Bilim Felsefesi
 • Ahlak Felsefesi
 • Din Felsefesi
 • Siyaset Felsefesi
 • Sanat Felsefesi
 • MÖ 6. Yüzyıl - MS 2. Yüzyıl Felsefesi
 • MS 2. Yüzyıl - 15. Yüzyıl Felsefesi
 • 15. Yüzyıl - 17. Yüzyıl Felsefesi
 • 18. Yüzyıl - 19. Yüzyıl Felsefesi
 • 20. Yüzyıl Felsefesi

TYT’de Felsefe ve Din Çözmek Zorunlu mu?

TYT’de Felsefe ve Din Kültürü dersini bir arada çözmek zorunlu değildir, Din dersinden muaf olan öğrenciler Felsefe sorularını çözebilir. Ancak Din dersini zorunlu olarak alan öğrenciler 5 adet Felsefe sorusu yerine Din sorularını çözecektir.

Felsefe Dersinde Nasıl Başarılı Olunur?

Felsefe dersinde başarılı olmak için ilk olarak dersin amacını fark etmek, dersin gündelik yaşamdaki önemini kavramak gerekir. Bu bakış açısına sahip olmak için Felsefe dersini günlük yaşamla ilişki kurarak öğrenmelisiniz. Felsefe dersinde başarılı olmak için not tutup konu tekrarı yapmalı, kavramları iyice öğrenmelisiniz. Soru çözümü videolarını izleyerek Felsefe testlerindeki başarınızı arttırabilirsiniz.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat