TYT Coğrafya Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

TYT Coğrafya Nasıl Çalışılır?
Blog Yazarı Serap ILGINBlog Tarihi 04-09-2022

TYT Coğrafya Nasıl Çalışılır?

TYT Coğrafya çalışmak isteyen öğrencilerin ilk bilmesi gereken, Coğrafya dersinin ezberlenmemesi gerektiğidir. Coğrafya dersinde konular birbiriyle ilişkilidir ve AYT’de çıkan konuları da ilgilendirir. Bu yüzden TYT Coğrafya dersini sebep-sonuç ilişkisi kuracak şekilde öğrenmekte yarar vardır. TYT Coğrafya çalışırken bunun haricinde uygulanması gereken başka adımlar da bulunur. Gelin, TYT Coğrafya çalışırken yapılması gerekenleri birlikte öğrenelim.

TYT Coğrafya Konularına Nasıl Çalışılır?

TYT Coğrafya konularına çalışmak için şunlar yapılmalıdır:

 1. TYT Coğrafya dersi için program oluşturun.
 2. TYT Coğrafya konularını mantığını anlayarak öğrenin.
 3. Mutlaka harita kullanarak çalışın.
 4. Çalışırken not tutun.
 5. TYT Coğrafya konuları ile ilgili bol soru çözün.
 6. TYT Coğrafya denemeleri çözün.
 7. Coğrafya ile ilgili çıkmış sorulara bakın.
 8. Düzenli bir şekilde öğrendiklerinizi tekrar edin.

1. TYT Coğrafya Dersi için Program Oluşturun

TYT Coğrafya çalışmak için önce öğrenme hızınıza ve Coğrafya dersi ile ilgili ön bilginize uygun olacak şekilde bir ders programı hazırlayın. Ders programını oluştururken TYT Coğrafya konuları ve soru dağılımını da göz önünde bulundurun. Ders programını hazırladıktan sonra birebir uymaya çalışın. Ancak bazı durumlarda ders programınızı esnetebileceğinizi de unutmayın.

2. TYT Coğrafya Konularını Mantığını Anlayarak Öğrenin

TYT Coğrafya dersi sözel bir ders olduğu için birçok öğrencinin gözünde ezberlenmesi gereken bir alan olarak görülür. Ancak TYT Coğrafya dersi aslında mantığı anlaşıldığında daha kolay bir şekilde öğrenilir.

Ayrıca TYT Coğrafya konularında mutlaka neden-sonuç ilişkisi kurmaya çalışın. Bu şekilde çalıştığınızda bilgilerinizi daha kolay hatırlayabilir hale geleceksiniz.

3. Mutlaka Harita Kullanarak Çalışın

TYT Coğrafya Testi’nde birçok konu haritalar üzerinden sorulur. Bu yüzden TYT Coğrafya konularına çalışırken mutlaka harita kullanmak gerekir.

Örneğin deprem kuşakları konusuna çalışırken fay hatlarının nerelerden geçtiğine bakılmalı; matematik konum-özel konum konularına çalışırken Ekvator’un nerede olduğu, başlangıç meridyeninin nereden geçtiği gibi noktalara dikkat edilmelidir.

4. Çalışırken Not Tutun

TYT Coğrafya dersine konu anlatımı kitaplarından ya da Roket Hazırlık’ta olduğu gibi konu anlatımı ve soru çözümlerinin bir arada olduğu videolar üzerinden çalışabilirsiniz. Konuları nasıl öğrendiğiniz fark etmeksizin çalışırken not tutmanız son derece önemlidir. Not tutmak, hem konuyu öğrenirken hem de konu tekrarı yaparken işinize yarayacaktır.

5. TYT Coğrafya Konuları ile İlgili Bol Soru Çözün

Hiçbir derste tek başına konu çalışmak yeterli olmayacaktır, öğrenilen bilgilerin soru çözümü ile desteklenmesi gerekir. Bu yüzden TYT Coğrafya konularını öğrendikten sonra mutlaka bol bol soru çözerek pratik yapın.

TYT Coğrafya dersi sözel bir ders olduğu için birçok öğrenci çözemediği soruların nasıl çözüldüğünü öğrenmeye gerek olmadığını düşünür. Oysaki bu büyük bir yanılgıdır, öğrencinin sözel ya da sayısal şeklinde ayırt etmeden bütün derslerde çözemediklerini öğrenmesi gerekir. TYT Coğrafya dersinde de çözülemeyen soruların nasıl yapıldığı öğrenilmelidir.

6. TYT Coğrafya Denemeleri Çözün

TYT Coğrafya konularını öğrenip testlerinizi çözdükten sonra bir sonraki aşama deneme çözmektir. İçinde sadece TYT Coğrafya konularının yer aldığı denemeleri çözerek hangi alanlarda eksiklerinizin olduğunu fark edebilirsiniz ve çalışma programınızı güncelleyerek Coğrafya netlerinizi arttırabilirsiniz.

TYT Coğrafya denemesi çözerken süre tutmaya çalışın. Süre tutmak, sizi sınava en iyi şekilde hazırlayan yöntemlerden biridir. Örneğin başlangıçta çözdüğünüz denemedeki soru sayısından 5 dakika fazla olacak şekilde süre tutun, daha sonra bu süreyi soru sayısıyla aynı olacak biçimde ayarlayın. Bu yöntem sayesinde zamanı daha etkili kullanabilir hale geleceksiniz.

7. Coğrafya ile İlgili Çıkmış Sorulara Bakın

TYT Coğrafya dersi denemelerini ve testlerini çözdükten sonra sınavda geçmiş yıllarda çıkan sorulara da göz atın. Sadece TYT’de değil, diğer sınav sistemlerinde çıkan soruları da inceleyin. Böylece ÖSYM’nin nasıl soru sorduğu ile ilgili elinizde daha fazla örnek olur ve sınavda başarı oranınızı arttırabilirsiniz.

8. Düzenli Bir Şekilde Öğrendiklerinizi Tekrar Edin

Temel Yeterlilik Testi Coğrafya konularını öğrendikten ve soru çözümü yaptıktan sonra düzenli aralıklarla öğrendiklerinizi tekrar edin. Örneğin bir yandan tuttuğunuz notlara bakabilir bir yandan bilgileri harita üzerinde göstererek çalışabilirsiniz. Bilgileri düzenli aralıklarla tekrar etmek, hafızanızda daha uzun süre yer etmesini sağlayacaktır.

TYT Coğrafya Nasıl Fullenir?

TYT Coğrafya’yı fullemek için önce TYT Coğrafya konularını ezberlemeden öğrenin, konuları harita üzerinden çalışın, öğrendiklerinizi not alın, bol bol soru ve deneme çözün ve çıkmış sorulara bakın. TYT Coğrafya’da 5 net yapmak istiyorsanız yani TYT Coğrafya’yı fullemek istiyorsanız mutlaka konuları sebep-sonuç ilişkisi çerçevesinde, mantığını anlayarak öğrenmeye çalışın. Aksi halde hem netlerinizi yükseltmek zor olacaktır hem de sınavda istediğiniz başarıya ulaşmanız güçleşecektir.

Siz de "TYT Coğrafya nasıl halledilir" diye soruyorsanız bilmeniz gereken ilk şey, Coğrafya’nın ezberlenmesi gereken bir ders olmadığıdır ve bu derste her konunun birbiriyle bağlantılı olmasıdır. Bunu bilerek ders çalışmalı ve bol soru çözerek pratik yapmalısınız. Ayrıca Coğrafya konuları kolay unutulduğu için sürekli öğrendiklerinizi tekrar etmelisiniz.

TYT Coğrafya Netleri Nasıl Arttırılır?

TYT Coğrafya netlerini arttırmak, TYT Coğrafya konularını mantığını anlayarak öğrenip bol bol soru çözerek mümkün olur. TYT Coğrafya'da 2 net yapmak için TYT Coğrafya konularını öğrenmelisiniz ve soru çözmelisiniz; TYT Coğrafya'da 5 net yapmak için ise TYT Coğrafya konularını mantığını kavrayarak ve harita üzerinden çalışarak öğrenmelisiniz, konu tekrarı yapmalısınız, bol bol soru çözmeli ve yapamadığınız soruların çözümünü öğrenmelisiniz.

TYT Coğrafya Ders Konuları Nelerdir?

TYT Coğrafya ders konuları şunlardır:

 • Doğa ve İnsan
 • Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
 • Coğrafi Konum
 • Harita Bilgisi
 • Atmosfer ve Sıcaklık
 • İklimler
 • Basınç ve Rüzgarlar
 • Nem, Yağış ve Buharlaşma
 • İç Kuvvetler
 • Dış Kuvvetler
 • Su, Toprak ve Bitkiler
 • Nüfus
 • Göç
 • Yerleşme
 • Türkiye’nin Yer Şekilleri
 • Ekonomik Faaliyetler
 • Bölgeler
 • Uluslararası Ulaşım Hatları
 • Çevre ve Toplum
 • Doğal Afetler

TYT Coğrafya’da Net Getiren Konular Nelerdir?

TYT Coğrafya’da net getiren konular şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğa ve İnsan
 • İklim Bilgisi
 • Nüfus ve Yerleşme
 • İç ve Dış Kuvvetler
 • Harita Bilgisi
 • Doğal Afetler

TYT Coğrafya’da net getiren konular, son yıllarda TYT’de en çok çıkan konulardır. Ancak sizin sınava gireceğiniz sene bu konulara ağırlık verilmeyebilir. Bu yüzden her ihtimale karşı bütün TYT Coğrafya konularını iyi bir şekilde öğrenmek gerekir.

Coğrafya Dersi Nasıl Akılda Kalır?

Coğrafya dersi, harita üzerinden çalışarak ve bol bol konu tekrarı yaparak akılda kalır. Ayrıca zihin haritası tekniği kullanılarak çalışıldığında da Coğrafya dersi akılda kalır.

Zihin haritası tekniği, birbiriyle ilgisi olan konuların bir kağıda şekiller ve kısa notlar yardımıyla yazılmasıdır. Örneğin matematik konum çalışıyorsanız matematik konumun özelliklerini, Türkiye’nin matematik konumunun sonuçlarını ufak notlar halinde yazabilir ve yanlarına bu notları hatırlatacak görseller ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız zihin haritaları, özellikle konu tekrarı yaparken işinizi fazlasıyla görecektir.

Coğrafya, haritalar üzerinden çalışılması gereken bir ders olduğu için volkan kuşakları, fay hatları, deprem kuşakları, yer şekilleri gibi konuların her birinde bir haritaya sahip olmanız gerekir. Konu tekrarı yaparken mutlaka bu haritayı da incelemelisiniz.

TYT Coğrafya Ne Kadar Sürede Biter?

TYT Coğrafya konuları kişinin öğrenme kapasitesine göre değişmekle birlikte ortalama 3 ay ile 5 ay arasında biter.

TYT Coğrafya konuları temeli olmayan öğrenciler tarafından ortalama 5 ayda öğrenilir fakat temeli olan öğrenciler ortalama 3 ay içerisinde TYT Coğrafya konularını öğrenir.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat