AYT Tarih Dersine Hangi Konudan Başlanmalı?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

AYT Tarih Dersine Hangi Konudan Başlanmalı?
Blog YazarıBlog Tarihi 18-09-2022

AYT Tarih Dersine Hangi Konudan Başlanmalı?

AYT Tarih dersine 2. Dünya Savaşı konusundan çalışmaya başlanmalıdır. AYT Tarih dersinin büyük kısmı TYT Tarih konularını içerir ancak 2. Dünya Savaşı konusundan itibaren kalan tüm konular AYT Tarih Testi’nde sorulur.

AYT Tarih dersinde konu sayısı azdır ve AYT Tarih Testi’nde genel olarak TYT Tarih konuları daha detaylı şekilde sorulur. Buna ek olarak AYT Tarih Testi’nde Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersinden soru gelir. Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi konuları, AYT Tarih-2 Testi’nde sorulur ve bu konulardan sözel bölümü öğrencileri sorumludur. Öğrencinin bu konuları detaylı şekilde çalışması gerekir.

AYT Tarih Konuları Kolaydan Zora mı Çalışılmalı?

Evet, AYT Tarih konuları kolaydan zora çalışılmalıdır. AYT Tarih dersinde konular birbiriyle ilgili olduğu için önce ilk konuları öğrenmek gerekir. İlk konular genellikle son konulara göre daha detaylı olduğu için daha kolay öğrenilir.

AYT Tarih dersinde bütün konular birbiriyle bağlantılıdır. İlerideki konuları öğrenmek için önce ilk konulara hakim olmak gerekir. Dolayısıyla AYT Tarih konuları kolaydan zora olacak şekilde çalışılmalıdır.

AYT Tarih dersi, Tarih-1 ve Tarih-2 şeklinde ikiye ayrılır. AYT Tarih-1 sorularını hem sözelciler hem eşit ağırlıkçılar çözerken AYT Tarih-2 sorularını sadece sözelciler çözer. Dolayısıyla AYT Tarih dersine çalışmadan önce öğrencinin sorumlu olduğu konuları iyi araştırması gerekir. Ancak öğrenci hangi konudan sorumlu olduğu fark etmeksizin önce bütünTYT Tarih konularınıkapsamlı şekilde öğrenmeli, ardından bilmesi gereken AYT Tarih konularına çalışmaya başlamalıdır.

AYT Tarih Çalışmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

AYT Tarih çalışmadan önce dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • AYT Tarih konuları ve soru dağılımıaraştırılmalıdır.
  • AYT Tarih dersine yönelik çalışma planı çıkarılmalıdır.
  • AYT Tarih dersinin ezberlenmemesi gerektiği bilinmelidir.
  • AYT Tarih dersini öğrenme amacı fark edilmeli ve dersin günlük yaşamla ilişkisi anlaşılmalıdır.
  • AYT Tarih çalışmadan önce bu derste tüm konuların birbiriyle bağlantılı olduğu bilinmelidir.
  • AYT Tarih çalışmadan önce TYT Tarih konularını detaylıca öğrenmek gerekir.
  • AYT Tarih çalışmadan önce kavram haritası yöntemi araştırılmalı ve bu yöntemle ders çalışılmalıdır.
  • Öğrenci sınava gireceği bölüme göre Tarih konularına çalışmalıdır.
  • Eşit ağırlık öğrencileri yalnızca Tarih-1 konularına çalışmalı, sözelciler ise bütün Tarih konularını bilmelidir.
  • Sözel bölüm öğrencileri, AYT Tarih dersine daha detaylı çalışması gerektiğini bilmelidir.

AYT Tarih çalışmadan önce dikkat edilmesi gereken hususları öğrencinin uygulaması gerekir. Bu kriterleri yerine getiren öğrenciler, AYT Tarih dersine daha verimli bir şekilde çalışır ve istediği başarıya ulaşabilir.

AYT Tarih Nasıl Çalışılır?

AYT Tarih çalışmakiçin AYT Tarih konularını öğrenip bol soru çözmek gerekir. AYT Tarih konuları oldukça kapsamlıdır bu yüzden öğrenci düzenli olarak konu tekrarı yapmalıdır. AYT Tarih dersinin ezberlenmesi gereken bir ders olmadığı bilinmeli ve dersin günlük hayatla ilişkisi anlaşılmalıdır. Bu şekilde ilerleyen bir öğrenci, AYT Tarih dersinde daha başarılı olur.

AYT Tarih dersi ezberlenmesi gereken bir ders değildir. Öğrenci AYT Tarih dersinin neden öğrenilmesi gerektiğini fark edip buna göre hareket etmelidir. Bu sayede AYT Tarih konuları daha kısa sürede öğrenilir ve öğrenci sınavda daha yüksek net yapar.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat