AYT Matematik Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

AYT Matematik Nasıl Çalışılır?
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

AYT Matematik Nasıl Çalışılır?

AYT Matematik çalışmak isteyen sayısal ve eşit ağırlık öğrencilerine vereceğimiz birkaç taktik var. Bu taktikleri uyguladığınız zaman siz de AYT Matematik netlerinizi arttırabilir, sınavda hedefinize ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca söylemek gerekirse AYT Matematik’te başarılı olmanın yolu bu dersi ezberlememekten ve temelinizi sağlamlaştırmaktan geçiyor. Ayrıca bol bol soru çözüp farklı soru tiplerini de öğrenmeniz gerek. Tabii uygulayacağınız taktikler bu kadarla sınırlı değil, gelin detayları birlikte inceleyelim.

AYT Matematik Konularına Nasıl Çalışılır?

AYT Matematik konularına çalışmak için şunlar yapılmalıdır:

 1. AYT Matematik için ders çalışma programı oluşturun.
 2. AYT Matematik konularını ezberlemeden öğrenin.
 3. TYT Matematik konularını iyice kavrayın.
 4. AYT Matematik dersini kolay anlatan kitapları alın.
 5. Soru çözümü videoları izleyin.
 6. Bol bol AYT Matematik testi çözün.
 7. Çözemediğiniz soruları bir deftere yazın.
 8. AYT Matematik konularına yönelik çıkmış soruları çözün.
 9. Soru çözümünde turlama tekniğinden yararlanın.

1. AYT Matematik için Ders Çalışma Programı Oluşturun

AYT Matematik konularına çalışmak için önce bir ders çalışma programı oluşturun. AYT Matematik konuları ve soru dağılımını araştırarak kendinize bir çalışma stratejisi belirleyin, bu stratejiye uygun bir plan hazırlayın. 

Eğer temeliniz sağlam değilse ve sıfırdan AYT Matematik çalışacaksanız ders programına AYT ile ortak olan TYT Matematik konularını da ekleyin. Temeliniz sağlam olmadığı sürece AYT Matematik konularını tam olarak öğrenmeniz zor olacaktır.

2. AYT Matematik Konularını Ezberlemeden Öğrenin

AYT Matematik konularını öğrenirken ezber yapmamaya çalışın. Bazı formülleri ve kuralları ezberlemeniz gerekebilir fakat bunların mantığını anlamaya gayret edin. Çünkü Matematik dersi mantığa dayalıdır ve ezber yaptığınızda netlerinizi arttırma şansınız düşecektir.

3. TYT Matematik Konularını İyice Kavrayın

AYT Matematik konularını iyi öğrenmek için önce AYT ile ortak olan TYT Matematik konularını halletmeniz gerekir. Örneğin TYT Matematik konularını öğrenmek içinTYT Matematik Kursu’na katılabilirsiniz. TYT Matematik’te kullanılan birçok formül ve kısayol, AYT Matematik’te de geçerlidir. Bu yüzden önce TYT Matematik çalışıp temelinizi sağlamlaştırmalısınız, ardından AYT Matematik konularına çalışmaya geçebilirsiniz.

4. AYT Matematik Dersini Kolay Anlatan Kitapları Alın

Eğer temeliniz sağlam değilse ve “AYT Matematik yapamıyorum” diyorsanız AYT Matematik konularını çalışırken bu dersi kolay anlatan kitapları alabilirsiniz. Bu kitaplarda Matematik dersini hiç yapamayan öğrencilere yönelik konu anlatımı yapılır. Bu kitaplar, kolaydan zora doğru konu anlatımı yapar ve AYT Matematik dersini hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olur.

5. Soru Çözümü Videoları İzleyin

AYT Matematik konularını öğrendiğinizi gördükten sonra test çözmeye başlamadan önce soru çözümü videoları izleyin. Videolarda hem farklı soru tiplerini göreceksiniz hem de soruların nasıl çözüldüğünü görmüş olacaksınız. Soru çözümü videolarını izledikten sonra test çözümüne geçebilirsiniz. Eğer siz de “AYT Matematik yapamıyorum” diyorsanız soru çözümü videoları izlemek öğrenmenizi kolaylaştıracaktır ve testlerde netlerinizi arttırmanızı sağlayacaktır. 

6. Bol Bol AYT Matematik Testi Çözün

Farklı kaynaklardan soru çözmek, AYT Matematik dersinde son derece önemlidir. Bu sayede farklı soru stilleri ile karşılaştığınız zaman telaşlanmayacak ve esnek düşünebileceksiniz. Ayrıca farklı kaynaklardan soru çözdüğünüzde konunun mantığını daha iyi kavradığınızı göreceksiniz.

7. Çözemediğiniz Soruları Bir Deftere Yazın

AYT Matematik testlerinde çözemediğiniz soruların çözümünü öğrenin ve bu soruların çözümünü bir deftere yazın. Vakit buldukça bu sorulara bakıp çözümlerini kapatarak tekrar çözün. Soruyu çözemediğinizi fark ettiğinizde problemi neden yaşadığınızı fark etmeye çalışın. Eğer konuya çalışmanız gerekiyorsa tekrar çalışın, sonra tekrar test çözün.

8. AYT Matematik Konularına Yönelik Çıkmış Soruları Çözün

Alan Yeterlilik Testleri Matematik Testi’nde önde olmak istiyorsanız ÖSYM’nin ne tür sorular sorduğunu bilmeniz gerekir. Bunun için AYT Matematik konuları ile ilgili çıkmış soruları çözün. Böylece ÖSYM’nin soru tarzına aşina olursunuz ve sınavda daha az zorluk yaşarsınız.

9. Soru Çözümünde Turlama Tekniğinden Yararlanın

Birçok öğrenci AYT Matematik Testi’nde sürenin yetmemesinden yakınır. Bu yüzden sınava hazırlık aşamasındayken soruları süre tutarak çözün ve bu esnada turlama tekniğinden yararlanın. Yani süreyi etkili kullanmak için sizi zorlayan ve asla çözemediğiniz soruları sona bırakın. Süreniz yettiğinde bu sorulara geri dönüp bakabilirsiniz. Turlama tekniğini sınavdan önce uyguladığınızda sınavda süre ile ilgili problem yaşama ihtimaliniz düşecektir.

AYT Matematik Nasıl Fullenir?

AYT Matematik’i fullemek için AYT Matematik konularını kolaydan zora doğru olacak şekilde öğrenin, AYT ile ortak olan TYT Matematik konularını hallederek temelinizi güçlendirin, bol bol soru çözüp yapamadıklarınızın çözümünü öğrenin. AYT Matematik’i fullemek için uygulamanız gereken en önemli şey, bu dersi ezberlememek ve mantığını anlamaya çalışmak olacaktır. Ayrıca düzenli çalışıp bol bol soru çözerek ve soru çözümü videosu izleyerek AYT Matematik’i fulleyebilirsiniz.

"AYT Matematik nasıl halledilir" diyenlerdenseniz önce Matematik dersinde temelinizi sağlamlaştırmak için AYT ile ortak olan TYT Matematik konularını iyi kavrayın, daha sonra AYT Matematik konularını mantığını anlayarak öğrenin ve bol bol soru çözün. AYT Matematik’i halletmek için soru çözümü videoları izleyerek farklı tarzdaki soruların nasıl çözüldüğünü görebilirsiniz. Böylece AYT Matematik’i fullemek sizin için daha kolay olacaktır.

AYT Matematik Netleri Nasıl Arttırılır?

AYT Matematik konularını öğrenerek ve bol bol soru çözerek AYT Matematik netlerini arttırmak mümkün. AYT Matematik'te 10 net yapmak için AYT Matematik konularını öğrenmeli ve soru çözmelisiniz; AYT Matematik'te 30 net yapmak için ise AYT Matematik konularını mantığını anlayarak öğrenmeli, bol bol soru çözmeli, soru çözerken süre tutup turlama tekniği uygulamalısınız.

AYT Matematik Ders Konuları Nelerdir?

AYT Matematik ders konuları şunlardır:

 • Temel Kavramlar
 • Sayı Basamakları
 • Bölme ve Bölünebilme
 • EBOB - EKOK
 • Rasyonel Sayılar
 • Basit Eşitsizlikler
 • Mutlak Değer
 • Üslü Sayılar
 • Köklü Sayılar
 • Çarpanlara Ayırma
 • Oran Orantı
 • Denklem Çözme
 • Problemler
 • Kümeler
 • Kartezyen Çarpım
 • Mantık
 • Fonksiyonlar
 • Polinomlar
 • 2. Dereceden Denklemler
 • Permütasyon ve Kombinasyon
 • Binom ve Olasılık
 • İstatistik
 • Karmaşık Sayılar
 • 2. Dereceden Eşitsizlikler
 • Parabol
 • Trigonometri
 • Logaritma
 • Diziler
 • Limit
 • Türev
 • İntegral

AYT Matematik ders konuları arasında TYT Matematik’te de sorulan EBOB - EKOK, rasyonel sayılar gibi konular da yer alır. Ancak AYT Matematik Testi’nde ağırlıklı olarak Trigonometri, Türev, İntegral gibi Matematik 2 konuları sorulur.

Sıfırdan AYT Matematik Nasıl Çalışılır?

Sıfırdan AYT Matematik çalışmak için konular kolaydan zora doğru öğrenilmelidir. Eğer sıfırdan AYT Matematik çalışıyorsanız önce temelinizi sağlamlaştırın, konuları sırayla öğrenin ve ardından soru çözümü videoları izleyip test çözün. Kendinize bir ders programı oluşturun ve planlı bir şekilde çalışın.

Sıfırdan AYT Matematik çalışmak istiyorsanız AYT ile ortak olan TYT Matematik konularına hakim olmanız gerekir. Çünkü bu konular, AYT Matematik dersinin temelini oluşturur. Konu çalışırken ezber yapmamaya çalışın, mantığınızı kullanın. Bu beceriyi kazanmak için Matematik dersini kolay bir şekilde anlatan yayınları takip edebilirsiniz. Bu yayınları kullanarak belli bir seviyeye gelebilir, ardından seviyenizi ilerletmek için üst düzey ve yeni nesil AYT Matematik sorularına geçebilirsiniz. Testlerde ve denemelerde çözemediğiniz sorular olduğu zaman bunların nasıl çözüleceğini de mutlaka öğrenin.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat