AYT Fizik Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

AYT Fizik Nasıl Çalışılır?
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

AYT Fizik Nasıl Çalışılır?

AYT Fizik çalışmak için sayısal öğrencilerinin dikkat etmesi gereken ilk şey, Fizik dersinin ezberlenmemesi gerektiğidir. AYT Fizik konularının mantığını kavradığınızda ve formüllerin çıkış noktasını keşfettiğinizde bu dersi daha kolay öğreneceksiniz, sınavda da daha başarılı olabileceksiniz. Peki AYT Fizik çalışmak için başka neler yapabilirsiniz, AYT Fizik konularını nasıl kolay öğrenirsiniz ve netlerinizi arttırabilirsiniz? Tüm sorularınızın yanıtı bu yazıda!

AYT Fizik Konularına Nasıl Çalışılır?

AYT Fizik konularına çalışmak için şunlar yapılmalıdır:

 1. AYT Fizik dersi için çalışma planı oluşturun.
 2. AYT Fizik konularını mantığını kavrayarak öğrenin.
 3. Konuları günlük hayat ile bağ kurarak öğrenin.
 4. Not tutarak çalışın.
 5. Formüllerin mantığını kavramaya çalışın.
 6. AYT Fizik konularıyla ilgili soru çözümü videoları izleyin.
 7. Bol bol AYT Fizik testi çözün.
 8. Çıkmış soruları mutlaka inceleyin.
 9. AYT Fizik denemeleri çözün.

1. AYT Fizik Dersi için Çalışma Planı Oluşturun

AYT Fizik dersine çalışmak için ilk olarak AYT Fizik konuları ve soru dağılımını araştırın ve kendinize bir plan oluşturun. Ders çalışma planınızı oluştururken Fizik dersinde hangi seviyede olduğunuzu gözden geçirin.

Eğer temeliniz sağlam değilse konuları kolaydan zora doğru öğrenecek şekilde ilerleyin. Özellikle Matematik dersinde problem yaşıyorsanız aynı sorunu Fizik’te de yaşamanız olasıdır. Bu yüzden AYT Fizik konularını kolaydan zora doğru öğrenecek şekilde kendinize bir ders çalışma programı oluşturun. Programa sadık kalmaya özen gösterin fakat gereken durumlarda programınızı esnetin.

2. AYT Fizik Konularını Mantığını Kavrayarak Öğrenin

“AYT fizik yapamıyorum” diyen birçok öğrencinin ortak sorunu, bu dersi ezberlemeye çalışmasıdır. Oysaki AYT Fizik konuları günlük yaşam ile ilişkilidir ve her bir konunun mantığını anlamak gerekir.

AYT Fizik konularını öğrenirken ezberlememeye çalışın. Çünkü Fizik dersi sayısal bir derstir ve konuların mantığı öğrenilmelidir. Aksi takdirde sınavda başarılı olmanız ve farklı soru tiplerini çözmeniz zor olacaktır. 

3. Konuları Günlük Hayat ile Bağ Kurarak Öğrenin

“AYT Fizik konularının mantığını nasıl kavrayacağım” diye soruyorsanız bu noktada Fizik dersinin günlük hayat ile yakından ilişkili olduğunu bilmeniz gerekiyor. Dolayısıyla AYT Fizik konularını kolay öğrenmek için somut örnekler bularak konuyu öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Örneğin Newton’ın hareket yasalarını öğrenirken bu yasaların günlük hayatta nerelerde geçerli olduğunu öğrenin. Bu sayede Fizik dersini öğrenmek daha kolay ve eğlenceli olacaktır.

4. Not Tutarak Çalışın

AYT Fizik konularına çalışırken önemli yerleri not alın. Özellikle formülleri ve örnek soruların çözümünü bir deftere yazın. Konu tekrarı yapmanız gerektiği zaman bu notları kaynak olarak kullanabilirsiniz.

5. Formüllerin Mantığını Kavramaya Çalışın

AYT Fizik dersinde birçok formül vardır. Tüm bu formülleri ezberlemek uzun sürebilir. Hatta bazı formüller basit matematik hesapları ile sizin de bulacağınız türdendir, bu formülleri ezberlemekle vakit kaybetmemeye çalışın. Formüllerin mantığını anlamaya çalıştığınızda ve nereden geldiğini öğrendiğinizde AYT Fizik konularını daha kolay öğrenecek ve testlerde netlerinizi arttıracaksınız.

6. AYT Fizik Konularıyla İlgili Soru Çözümü Videoları İzleyin

“AYT Fizik yapamıyorum” diyorsanız mutlaka konu çalıştıktan sonra soru çözümü videolarını izleyin. Videodaki öğretmenlerin soruları hangi yöntemlerle çözdüğüne bakın ve bu soruları bir deftere yazın. Daha sonra soruları kendiniz çözmeye çalışın. 

Soru çözümü videolarını izleyerek farklı soru tiplerini öğrenmiş olursunuz ve karşınıza çıkan soruları nasıl çözeceğinize ilişkin fikir edinirsiniz. Böylece testlerde ve denemelerde yaptığınız netleri yükseltebilirsiniz.

7. Bol Bol AYT Fizik Testi Çözün

AYT Fizik konularını pekiştirmek için bol bol test çözmeniz gerekir. Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra test çözmeye geçin. Test çözerken kendinize süre tutun ve turlama tekniği uygulayın. Konuyu yeni öğrenmeye başladığınızda süre tutmadan ilerleyebilirsiniz ancak konuyu kavradığınızı fark ettiğiniz zaman mutlaka süre tutun.

8. Çıkmış Soruları Mutlaka İnceleyin

AYT Fizik dersinde başarılı olmak için sınavdan önce mutlaka çıkmış soruları inceleyin. Alan Yeterlilik Testleri Fizik konularına ilişkin çıkmış sorulara bakarak ÖSYM’nin sorduğu soru tipleri hakkında ön bilgi edinmiş olursunuz. Böylece sınavda karşılaştığınız sorularda kaygınızı daha iyi kontrol edersiniz. 

9. AYT Fizik Denemeleri Çözün

AYT Fizik denemeleri çözerek hangi konularda eksiğiniz olduğunu görebilir ve sınavın provasını yapabilirsiniz. Deneme çözerken süre tutmaya ve turlama tekniğini uygulamaya özen gösterin. Denemelerde çözemediğiniz sorularla inatlaşmayın ve onları en sona bırakın. Süreniz yettiğinde o soruları çözebilirsiniz.

AYT Fizik Nasıl Fullenir?

AYT Fizik’i fullemek için AYT Fizik konularına ezber yapmadan çalışın, soru çözümü videolarını izleyin, bol bol test ve deneme çözün. AYT Fizik dersini fullemek istiyorsanız bu dersin mutlaka mantığını kavramanız gerekiyor. Dersin mantığını anlamak için ise somut örnekler üzerinden konu çalışmanız gerek.

"AYT Fizik nasıl halledilir" sorusunu soran öğrencilere vereceğimiz en büyük tavsiye, AYT Fizik konularını günlük hayatla bağ kurarak öğrenmeye çalışmaları olacaktır. Herhangi bir AYT Fizik konusunun günlük hayatta hangi alanlarda işimize yaradığını öğrendiğiniz zaman dersi öğrenmek sizin için daha kolay olacak. Konuları öğrendikten sonra bol bol soru çözmeli ve çözemediklerinizi de öğrenmelisiniz.

AYT Fizik Netleri Nasıl Arttırılır?

AYT Fizik konularına çalışıp bol soru çözümü yaparak AYT Fizik netlerini arttırmak mümkün. AYT Fizik'te 5 net yapmak için AYT Fizik konularına çalışın ve soru çözümü videolarını izleyin; AYT Fizik'te 14 net yapmak için ise AYT Fizik konularını mantığını kavrayarak öğrenin, bol bol soru çözün, AYT Fizik denemelerine katılın.

AYT Fizik Ders Konuları Nelerdir?

AYT Fizik ders konuları şunlardır:

 • Vektörler
 • Bağıl Hareket
 • Newton'un Hareket Yasaları
 • Eylemsizlik Yasası
 • Bir Boyutta Sabit İvmeli Hareket
 • İki Boyutta Sabit İvmeli Hareket
 • Enerji ve Hareket 
 • İtme ve Çizgisel Momentum 
 • Tork
 • Kütle Merkezi
 • Basit Makineler
 • Elektriksel Kuvvet ve Elektrik Alan
 • Elektriksel Potansiyel
 • Düzgün Elektrik Alan ve Sığa
 • Manyetizma ve Manyetik İndüklenme
 • Alternatif Akım - Transformatörler
 • Düzgün Çembersel Hareket
 • Dönerek Öteleme Hareketi
 • Açısal Momentum
 • Kütle Çekim Kuvveti ve Kepler Yasaları
 • Basit Harmonik Hareket 
 • Dalga Mekaniği 
 • Atom Kavramının Tarihsel Gelişimi
 • Büyük Patlama ve Evrenin Oluşumu
 • Radyoaktivite
 • Özel Görelilik - Kuantum Fiziğine Giriş
 • Fotoelektrik Olay
 • Compton Saçılması ve De Broglie Dalga Boyu  
 • Görüntüleme Teknolojileri
 • Yarı İletken Teknolojisi - Süper İletkenler

AYT Fizik Çalışmaya Ne Zaman Başlanmalı?

AYT Fizik çalışmaya başlamak için belli bir zaman kriteri yoktur ancak genel olarak TYT Fizik konularını yarıladıktan sonra AYT Fizik konularına çalışmaya başlamanız önerilir. Önce TYT Fizik konularını bitirip sonra AYT Fizik konularına başlamak gibi bir zorunluluğunuz ise yoktur.

AYT Fizik Konuları Ne Kadar Sürede Bitter?

AYT Fizik konuları sayısala yatkınlığınıza ve öğrenme kapasitenize göre değişmekle birlikte ortalama 2 ay ile 5 ay arasında biter.

Eğer temeliniz yoksa ve matematiksel hesaplamalarda zayıfsanız o halde AYT Fizik konularını tam olarak kavramanız ortalama 5 ay sürebilir. Ancak temeliniz sağlamsa ve Fizik dersinde zorluk çekmiyorsanız ortalama 2 aylık bir sürede de AYT Fizik konularını bitirebilirsiniz.

Fizik En İyi Nasıl Çalışılır?

Fizik dersi en iyi mantığı kavranarak öğrenmeye çaba gösterildiği zaman çalışılır. Fizik dersinin mantığını anlamak için günlük hayatta bu dersin nasıl karşımıza çıktığı öğrenilmelidir. Konu kavrandıktan sonra soru çözümü videoları izlenmeli ve bol bol Fizik testi çözülmelidir. Testlerde ve denemelerde çözülemeyen sorular öğrenilmelidir ve bir deftere yazılmalıdır. Fizik dersi en iyi bu şekilde çalışılır.

Temeli Olmayan Biri AYT Fizik Dersine Nasıl Çalışmalı?

Temeli olmayan biri AYT Fizik dersine konuları sıfırdan öğreten, kolaydan zora doğru öğretim taktiği benimseyen kitaplar ile çalışmalıdır. Temeli olmayan öğrenciler AYT Fizik konularına çalışırken konuların günlük hayatta nerelerde karşımıza çıktığını öğrenmeye çalışmalı, bol bol soru çözümü videosu izleyerek farklı soru tarzlarını görmeli ve test çözmelidir. Ardından testlerde çözülemeyen soruların nasıl yapıldığını bilen birine sormalıdır.

“AYT fizik yapamıyorum” diyen ve temeli sağlam olmayan öğrenciler yukarıdaki taktikleri uyguladığı zaman hızlı bir şekilde netlerinin arttığını görecektir. Eğer siz de bu grupta yer alıyorsanız bu taktiklere ek olarak düzenli ve planlı ders çalışmaya özen gösterin. Aksi halde öğrendiklerinizi kolay unutursunuz ve hedefinize ulaşmanız zorlaşabilir.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat