AYT Felsefe Grubu Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

AYT Felsefe Grubu Nasıl Çalışılır?
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

AYT Felsefe Grubu Nasıl Çalışılır?

AYT Felsefe grubu çalışmak isteyen öğrencilerin bu derslerin amacını ve günlük hayatımızdaki yerini kavraması gerekir. AYT Felsefe grubu derslerinde başarılı olmak ve netleri arttırmak için bu bilince sahip olmak önemlidir. Çünkü AYT Felsefe grubu dersleri sadece ezber yapılarak akılda tutulamaz. Peki bu bilinci kazanmak ve en iyi şekilde AYT Felsefe grubu derslerine çalışmak için neler yapılabilir? Gelin bu sorunun yanıtını beraber öğrenelim.

AYT Felsefe Grubu Konularına Nasıl Çalışılır?

AYT Felsefe grubu konularına çalışmak için şunlar yapılmalıdır:

 1. AYT Felsefe grubu için ders programı oluşturun.
 2. AYT Felsefe grubu konuları için kısa notlar alın.
 3. Önemli noktalar için kavram haritaları oluşturun.
 4. AYT Felsefe grubu soru çözümü videolarını izleyin.
 5. AYT Felsefe grubu konularıyla ilgili testler çözün.
 6. Çıkmış sorulara bakın.
 7. Belli aralıklarla konu tekrarı yapın.
 8. AYT Felsefe grubu denemelerini çözün.

1. AYT Felsefe Grubu için Ders Programı Oluşturun

AYT Felsefe grubu konuları ve soru dağılımını inceledikten sonra en etkili nasıl çalışacağınızı araştırın. Örneğin bu yazımızda AYT Felsefe grubu çalışmak için önerdiğimiz taktikler ve yöntemler işinizi görebilir. Bu yöntemlere uygun olarak bir ders programı oluşturun ve konulara çalışmaya başlayın.

Ders programını “konu çalışma + soru çözümü” şeklinde hazırlayın. Önce ilgili ders konusuna çalışın, ardından soru çözümüne geçin. Ders programınıza düzenli bir şekilde uymaya dikkat edin.

2. AYT Felsefe Grubu Konuları için Kısa Notlar Alın

AYT Felsefe grubu çalışmak için hazırladığınız ders programına uygun olarak konu çalışmaya başlayın. Konuları sırayla çalışmaya özen gösterin, her bir konuyla ilgili önemli yerlerin altını çizin ve not alın. Daha sonra bu notları dışınızdan okuyun ve anlatmaya çalışın. Böylece beyninizin daha aktif çalışmasını sağlayacaksınız ve konuları daha iyi akılda tutacaksınız.

3. Önemli Noktalar için Kavram Haritaları Oluşturun

AYT Felsefe grubu derslerine çalışırken kavram haritaları oluşturarak hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Örneğin klasik koşullanma konusuna çalışırken klasik koşullanma kavramlarını tek tek tablo halinde yazıp yanlarına bu kavramları hatırlatacak şekiller ya da görseller ekleyebilirsiniz. Bu şekilde hazırlayacağınız bir kavram haritası ile AYT Felsefe grubu konularını daha kolay aklınızda tutabilirsiniz.

4. AYT Felsefe Grubu Soru Çözümü Videolarını İzleyin

AYT Felsefe grubu konularını öğrenip ardından soru çözümü videoları izleyebilirsiniz. Soru çözümü videolarında farklı soru tarzlarını keşfedebilir ve öğretmenlerin soru çözerken uyguladığı yaklaşımı görebilirsiniz. Daha sonra kendiniz soru çözmeye başladığınızda daha başarılı olabilirsiniz. Özellikle Felsefe ve Mantık dersinde bu yöntem işinize yarayacaktır.

5. AYT Felsefe Grubu Konularıyla İlgili Testler Çözün

AYT Felsefe grubu derslerinde konu çalıştıktan ve soru çözümü videolarını seyrettikten sonra test çözmeye geçin. Test çözerek bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz ve konuyu ne kadar anladığınızı görebilirsiniz. 

Testlerde yaptığınız netler, size konuyu ne kadar kavradığınızı gösterecektir. Eğer netleriniz düşükse ya da hedefinizden daha azsa yeniden konu çalışın. Ancak bu kez konu çalışırken nerede hata yaptığınızı fark edin ve buna göre farklı bir taktik uygulayın. Ardından tekrar soru çözün.

6. Çıkmış Sorulara Bakın

AYT Felsefe grubu çalışmak isteyen öğrencilerin bir de çıkmış sorulara bakması gerekir. ÖSYM’nin soru tarzını görmek için çıkmış sorulara bakmak önemlidir.

7. Belli Aralıklarla Konu Tekrarı Yapın

Alan Yeterlilik Testleri Felsefe grubu derslerini unutmamak için konu tekrarı yapmak önemlidir. Konu tekrarı yaparken önceden hazırladığınız kavram haritalarını ve kısa notları kullanabilirsiniz. Eğer bilgi eksikliğiniz fazlaysa konu tekrarını daha detaylı yapabilirsiniz.

8. AYT Felsefe Grubu Denemelerini Çözün

AYT Felsefe grubu denemeleri çözerek bu derslere ilişkin genel seviyenizi ölçebilirsiniz. Deneme çözerken süre tutmanız ve turlama tekniği kullanmanız sınavda işinizi kolaylaştıracaktır. Denemelerde anlamadığınız sorularla vakit kaybetmeyin ve başka sorulara geçin. Süreniz kalırsa en son anlamadığınız sorulara bakabilirsiniz. 

AYT Felsefe Grubu Nasıl Fullenir?

AYT Felsefe grubunu fullemek için AYT Felsefe grubu derslerine kavram haritası tekniği kullanarak çalışın, konu tekrarı yapmayı ihmal etmeyin ve bol soru çözün. AYT Felsefe grubu derslerini fullemek için bu dersleri ezberlememeye çalışın, bu derslerin hayatımızdaki önemini kavramaya başladığınızda daha etkin bir şekilde çalışacak ve konuları daha kolay aklınızda tutacaksınız.

"AYT Felsefe grubu nasıl halledilir" diye soruyorsanız vereceğimiz en iyi tavsiye, AYT Felsefe grubu konularına ezber gözüyle bakmamak, bu derslerin amacını fark ederek çalışmak ve soru çözmek olacaktır. Bu üç taktiği uyguladığınız zaman, özellikle dersin günlük yaşamımızdaki önemini fark ettiğinizde AYT Felsefe grubunu halletmek ve bu dersleri fullemek sizin için daha kolay olacaktır.

AYT Felsefe Grubu Netleri Nasıl Arttırılır?

AYT Felsefe grubu konularına kavram haritası tekniği ile çalışıp soru çözdüğünüzde AYT Felsefe grubu netlerini arttırmak mümkün. AYT Felsefe Grubu'nda 5 net yapmak için AYT Felsefe grubu konularına çalışın ve soru çözün; AYT Felsefe Grubu'nda 12 net yapmak için AYT Felsefe grubu konularına kısa not tutarak çalışın, dersin amacını kavrayarak öğrenmeye çalışın ve bol bol soru çözüp konu tekrarı yapın.

AYT Felsefe Grubu Ders Konuları Nelerdir?

AYT Felsefe grubu ders konuları şunlardır:

 • Felsefe ve Bilim
 • Bilgi Felsefesi
 • Varlık Felsefesi
 • Ahlak Felsefesi
 • Din Felsefesi
 • 20. Yüzyıl Felsefesi
 • Psikoloji Bilimini Tanıyalım
 • Psikolojinin Temel Süreçleri
 • Öğrenme, Bellek, Düşünme
 • Ruh Sağlığının Temelleri
 • Sosyolojiye Giriş
 • Birey ve Toplum
 • Toplumsal Yapı
 • Toplumsal Değişme ve Gelişme
 • Toplum ve Kültür
 • Toplumsal Kurumlar
 • Mantığa Giriş
 • Klasik Mantık
 • Mantık ve Dil
 • Sembolik Mantık
 • Niceleme Mantığı

AYT Felsefe grubu konuları; Felsefe, Psikoloji, Mantık ve Sosyoloji derslerinde anlatılan konulardan oluşur. 

AYT Felsefe Grubu Zor mu?

Hayır, AYT Felsefe grubu zor değildir çünkü soruların zorluk derecesi eşit bir şekilde belirlenmiştir. Sorular kolay, orta ve zor olmak üzere sınıflandırılacak şekilde ayarlanmıştır. Ancak bazı senelerde sorular önceki yıllara göre daha çeldirici olabilir.

Derslere düzenli çalışan, konu tekrarı yapmayı ihmal etmeyen ve bol soru çözen öğrenciler sınavda kaygı seviyelerini kontrol edebildikleri takdirde AYT Felsefe grubu sorularında zorluk yaşamaz.

AYT Sayısalda Felsefe Var mı?

AYT sayısalda Felsefe dersi bulunmaz; Felsefe dersi bir tek TYT’de sayısal öğrencilerinin sorumlu olduğu bir alandır.

Felsefe Nasıl Öğrenilir?

Felsefe dersi bol bol kavramların olduğu bir ders olduğu için bu kavramların zihin haritası tekniği ile öğrenilmesi gerekir. Hangi kavramı hangi filozofun ortaya attığını akılda tutmak için tablolar çizilmeli ve önemli kısımlar renkli kalemler ile not alınmalıdır. 

Felsefe dersini öğrenmek için öğrencinin ilk olarak bu dersin öğrenmenin neden önemli olduğunu kavraması gerekir. Felsefe, günlük yaşamı anlamlandırmak ve birçok fikri sorgulamak için kullanılır. Öğrenci bu bilinci kazandığı zaman Felsefe dersini öğrenirken daha az zorluk çeker ve kendisi de bu derste öğrendiklerini günlük yaşamına uyarlayabilir.

Felsefe Öğrenmeye Nereden Başlanır?

Felsefe öğrenmeye felsefenin tanımı ve hangi alanlarda, neden faaliyet gösterdiği öğrenilerek başlanır. Felsefenin amacı öğrenildikten sonra bilgi felsefesi, varlık felsefesi gibi konular sırayla öğrenilebilir.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat