AYT Edebiyat Nasıl Çalışılır?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

AYT Edebiyat Nasıl Çalışılır?
Blog YazarıBlog Tarihi 04-09-2022

AYT Edebiyat Nasıl Çalışılır?

AYT Edebiyat çalışmak özellikle sözel ve eşit ağırlık öğrencileri açısından önemlidir ve bu öğrenciler YKS’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri’nde Türk Dili ve Edebiyatı konularından sorumlu tutulur. AYT Edebiyat daha çok ezbere ve bilgiye dayalıdır ve AYT Edebiyat soruları genelde yoruma dayalı değildir. Bu yüzden AYT Edebiyat konularına detaylı bir şekilde çalışmak ve bol bol soru çözerek bilgiyi pekiştirmek gerekir. Fakat AYT Edebiyat çalışmak için yapılması gerekenler bunlarla sınırlı değildir. Öyleyse gelin detayları birlikte keşfedelim.

AYT Edebiyat Konularına Nasıl Çalışılır?

AYT Edebiyat konularına çalışmak için şunlar yapılmalıdır:

 1. AYT Edebiyat konularına yönelik ders programı hazırlayın.
 2. Edebiyat konularını yazarak çalışın.
 3. Tablolar ve şekiller çizerek çalışın.
 4. Örnek şiirleri ve metinleri inceleyin.
 5. Eser özetlerine bakın.
 6. Bol bol test çözün.
 7. Konu tekrarı yapın.
 8. Farklı yayınlardan deneme çözün.
 9. AYT Edebiyat ile ilgili çıkmış sorulara bakın.

1. AYT Edebiyat Konularına Yönelik Ders Programı Hazırlayın

AYT Edebiyat konularına çalışmak için ilk olarak AYT Türk Dili ve Edebiyatı konuları ve soru dağılımlarını araştırarak kendinize bir program hazırlayın. Ders programınızı bu dersle ilgili mevcut bilginize ve öğrenme kapasitenize göre oluşturun ve planınıza uymaya çalışın.

AYT Edebiyat, büyük oranda ezbere dayalı bir ders olduğu için kolay unutulur. Bu yüzden ders programını düzenli olarak uygulamak gerekir.

2. Edebiyat Konularını Yazarak Çalışın

AYT Edebiyat çalışırken öğrendiklerinizi mutlaka yazın. Yazarak çalışmak bilgilerin aklınızda daha kolay kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca tuttuğunuz notlar, konu tekrarı yaparken de size yardımcı olacaktır.

3. Tablolar ve Şekiller Çizerek Çalışın

AYT Edebiyat, sözel bir derstir ancak tablo ve şekil çizerek eserleri, yazarları, edebi dönemlerin özelliklerini ve daha pek çok bilgiyi kolayca aklınızda tutabilirsiniz. Aksi halde öğrendikleriniz arasında bağlantı kurmanız ve bilgiyi içselleştirmeniz zorlaşabilir.

4. Örnek Şiirleri ve Metinleri İnceleyin

AYT Edebiyat Testi’nde mutlaka bir şiir verilip bu şiirin hangi döneme ait olduğu ya da hangi edebi türde yazıldığı gibi sorular sorulur. Bu yüzden AYT Türk Dili ve Edebiyatı konularına çalışan öğrencilerin mutlaka çalıştığı konuyla ilgili üretilen eserleri incelemesi gerekir.

Örneğin vaktiniz varsa Tanzimat dönemi, Milli Mücadele dönemi gibi zamanlarda yazılmış eserleri okuyabilirsiniz. Ancak vaktiniz yoksa bu eserlerin özetini okuyabilir ve o dönemin özelliklerini daha yakından görebilirsiniz.

5. Eser Özetlerine Bakın

AYT Edebiyat Testi’nde çıkan eser-yazar soruları genellikle klasik bir eşleştirme sorusu şeklinde sorulmaz. Size bir metin verilip bu metni hangi yazarın yazmış olabileceği ya da metnin hangi edebi döneme ait olduğu sorulur. Ancak bu noktada bile öne çıkan bazı eserlerin içeriğini bilmek gerekebilir. Bu yüzden AYT Edebiyat çalışırken eser özetlerine de bakmanız önemlidir.

Eser özetlerine baktığınızda o eserin yazıldığı dönemi, yazarın etkilendiği alanları da daha iyi anlayabilirsiniz. Bu sayede öğrendikleriniz sizin için daha anlamlı hale gelir ve AYT Edebiyat çalışmak daha eğlenceli olur.

6. Bol Bol Test Çözün

AYT Edebiyat konularına çalıştıktan sonra mutlaka farklı kaynaklardan test çözün. Test çözerken kendinize süre tutun ve zamanı etkili kullanmayı öğrenin. Bu sayede sınavda da daha başarılı olacaksınız.

7. Konu Tekrarı Yapın

AYT Edebiyat konuları genellikle ezberden ibaret olarak görülür ve kolay unutulur. Bu yüzden AYT Edebiyat konularını düzenli aralıklarla tekrar etmek gerekir. AYT Edebiyat konularını tekrar etmek için önceden hazırladığınız notları ve tabloları kullanabilirsiniz. 

Eğer testlerde ve denemelerde çok fazla yanlışınız çıkıyorsa konu tekrarını daha detaylı yapın ancak yanlışınız çok fazla yoksa ya da konu eksiğinden kaynaklanmıyorsa konu tekrarı yapmayı daha kısa tutabilirsiniz.

8. Farklı Yayınlardan Deneme Çözün

Alan Yeterlilik Testleri Edebiyat konularının hepsine çalıştıktan sonra farklı yayınlardan deneme çözmeye özen gösterin. Denemelerde yaptığınız yanlışların nereden kaynaklandığını belirlemeye çalışın. Yanlışlarınız dikkatsizlikten kaynaklanıyorsa bunun nedenini bulup çözmeye çalışın. Yanlışlarınız eğer bilgi eksikliğinden kaynaklanıyorsa konu çalışabilirsiniz.

9. AYT Edebiyat ile İlgili Çıkmış Sorulara Bakın

Sınava hazırlık sürecinde ÖSYM’nin dilini anlamak çok doğru bir taktik olacaktır. Eğer AYT Edebiyat çalışırken çıkmış sorulara bakarsanız sınavda daha az zorluk yaşarsınız. Çünkü ÖSYM’nin soru sorma stilini ve sizden tam olarak neyde iyi olmanızı beklediğini bu şekilde görebilirsiniz, çalışmanızı buna göre düzenleyebilirsiniz.

AYT Edebiyat Nasıl Fullenir?

AYT Edebiyat’ı fullemek için Edebiyat konuları öğrenilmeli, eser-yazar çalışılmalı, tablolar çizilerek çalışılmalı, bol bol soru çözülmelidir. AYT Edebiyat’ı fullemek için bol bol alıştırma yapmak ve bilgileri pekiştirmek gerekir çünkü Türk Dili ve Edebiyatı dersi kolay unutulur.

"AYT Edebiyat nasıl halledilir" diye soruyorsanız öncelikle AYT Edebiyat konularını kapsamlı bir şekilde öğrenmeye özen göstermelisiniz, mutlaka eser-yazar ezberlemelisiniz ve tek bir kaynağa bağımlı kalmadan çalışmalısınız. Çalışırken mutlaka not tutmalısınız ve öğrendiklerinizi görselleştirmeye çalışıp tablolar çizmelisiniz. Konu çalıştıktan sonra bol bol soru çözerek bilginizi kalıcı hale getirmelisiniz.

AYT Edebiyat Fullemek Zor mu?

Hayır, AYT Edebiyat’ı fullemek zor değildir çünkü AYT Türk Dili ve Edebiyatı soruları genellikle yorum gerektirmeyen, bilgiye dayalı sorulardır. 

AYT Edebiyat’a kapsamlı bir şekilde çalışıp konu tekrarı yaparak ve farklı kaynaklardan bol bol soru çözerek AYT Edebiyat’ı fulleyebilirsiniz. 

AYT Edebiyat Netleri Nasıl Arttırılır?

Türk Dili ve Edebiyatı konularına çalışarak ve bol bol soru çözerek AYT Edebiyat netlerini arttırmak mümkün. AYT Edebiyat'ta 10 net yapmak için AYT Edebiyat konularına çalışın, eser-yazar çalışın ve soru çözün; AYT Edebiyat'ta 24 net yapmak için ise AYT Edebiyat konularını içselleştirerek öğrenin, eser özetlerini ve önemli şiirleri okuyun, kapsamlı bir şekilde konu çalışın ve bol bol soru çözün.

AYT Edebiyat Ders Konuları Nelerdir?

AYT Edebiyat ders konuları şunlardır:

 • Güzel Sanatlar ve Edebiyat
 • Yazılı Anlatım
 • Öğretici Metinler
 • Kişisel Hayatı Konu Alan Metinler
 • Sözlü Anlatım Türleri
 • Coşku ve Heyecan Uyandıran Metinler
 • Nazım Şekli
 • Kafiye (Uyak)
 • Edebî Sanatlar
 • Sözlü Edebiyat
 • Geçiş Dönemi Edebiyatı
 • Anonim Halk Edebiyatı
 • Âşık Tarzı Halk Edebiyatı
 • Tasavvufi Halk Edebiyatı
 • Divan Edebiyatı
 • Divan Edebiyatı Nazım Şekilleri
 • Divan Edebiyatı Sanatçıları
 • Divan Edebiyatında Nesir
 • Edebi Akımlar
 • Tanzimat Edebiyatı
 • Servet-i fünun Edebiyatı 
 • Fecr-i Âtî Edebiyatı
 • Millî Edebiyatın Oluşumu
 • Millî Edebiyat Döneminde Etkili Olan Fikir Akımları
 • Millî Edebiyat Dönemi Sanatçılar
 • Millî Edebiyat Dönemindeki Diğer Sanatçılar
 • Cumhuriyet Edebiyatı
 • Cumhuriyet Edebiyatında Şiir
 • Cumhuriyet Edebiyatında Roman ve Hikaye
 • Cumhuriyet Edebiyatında Tiyatro
 • Batı Edebiyatı
 • Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatı

AYT Edebiyat Çalışmaya Hangi Konudan Başlanmalı?

AYT Edebiyat çalışmaya Güzel Sanatlar ve Edebiyat konusu ile başlanmalı ve konu sıralamasını bozmadan ilerleme kaydedilmelidir. Temel edebiyat konuları öğrenildikten sonra Türk edebiyatının dönemlerine geçilmeli ve bu dönemde etkin olan sanatçılara, eserlere, dönemin özelliklerine vb. çalışılmalıdır.

AYT Edebiyat Nasıl Ezberlenir?

AYT Edebiyat’ı ezberlemek için şekiller ve tablolar oluşturulmalıdır. Hazırlanan tablolar, konu tekrarı yaparken kullanılmalı ve düzenli olarak tekrar yapılmalıdır. Bol soru çözerek öğrenilen bilgiler pekiştirilmelidir, bu sayede AYT Türk Dili ve Edebiyatı dersi kolayca ezberlenir.

AYT Edebiyat En İyi Nasıl Çalışılır?

AYT Edebiyat en iyi not tutarak ve sürekli konu tekrarı yapıp test çözülerek çalışılır. AYT Türk Dili ve Edebiyatı konularına farklı kaynaklardan çalışıp kapsamlı bilgi edinmek önemlidir.

AYT Edebiyat’ta özellikle eser-yazar sorularına önem verilir. Eser-yazar çalışmak için kendinize bir liste çıkarabilirsiniz. Yazarın ismini kapatıp o eseri yazan kişinin kim olduğunu söylemeye çalışabilirsiniz. Ya da bir arkadaşınızın size eserleri ve yazarları sormasını isteyerek alıştırma yapabilirsiniz.

AYT Edebiyat Konuları Ne Kadar Sürede Biter?

AYT Edebiyat konuları öğrenme hızınıza göre değişmekle birlikte yaklaşık 1 ay ile 3 ay arasında biter.

Eğer ezberiniz kuvvetli değilse ve herhangi bir temeliniz yoksa AYT Edebiyat konularını öğrenmek zor olacaktır dolayısıyla konuları yaklaşık 3 ay içerisinde tam bir şekilde öğrenirsiniz. Ancak AYT Edebiyat dersine ilişkin ön bilginiz varsa 1 ay içinde düzenli çalışma ile konuları bitirebilirsiniz.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat