AYT Coğrafya Dersine Hangi Konudan Başlanmalı?
Kategorilerimiz
06 EKİM 23
Devamını Oku

27 EYLÜL 23
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

AYT Coğrafya Dersine Hangi Konudan Başlanmalı?
Blog YazarıBlog Tarihi 18-09-2022

AYT Coğrafya Dersine Hangi Konudan Başlanmalı?

AYT Coğrafya dersine Biyoçeşitlilik konusundan çalışmaya başlanmalıdır. Sıfırdan AYT Coğrafya çalışmak isteyen öğrencilerin Biyoçeşitlilik konusu ile çalışmaya başlayıp sırayla devam etmesi gerekir.

AYT Coğrafya dersinde bütün konular birbiriyle alakalı olduğu için müfredatta belirtilen sıra takip edilerek konular öğrenilmelidir. Öğrenci bu şekilde ilerlediğinde AYT Coğrafya dersinin mantığını daha iyi anlayacak ve dolayısıyla sınavda hedefine daha kolay ulaşacaktır. Dolayısıyla AYT Coğrafya çalışırken ilk olarak Biyoçeşitlilik konusu öğrenilmelidir.

AYT Coğrafya Konuları Kolaydan Zora mı Çalışılmalı?

Evet, AYT Coğrafya konuları kolaydan zora çalışılmalıdır. AYT Coğrafya dersi genel olarak zor olmasa da ilk konularda daha az ayrıntı olduğu için bu konuları öğrenmek daha kolaydır. Dolayısıyla AYT Coğrafya çalışmaya bu konulardan başlamak gerekir.

AYT Coğrafya konuları, müfredatta yer alan sırayı takip ederek çalışılmalıdır. Müfredatta AYT Coğrafya konularının sırası kolaydan zora doğru olacak şekilde belirlenmiştir. İlk konular genelde daha az detaylı iken öğrenci ilerledikçe konuların daha detaylı olmaya başladığını görecektir. Dolayısıyla bu sıra bozulmadan AYT Coğrafya konuları öğrenilmelidir.

AYT Coğrafya Çalışmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

AYT Coğrafya çalışmadan önce dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • AYT Coğrafya çalışmadan önce bu dersi ezberlememek gerektiği bilinmelidir.
  • AYT Coğrafya konuları ve soru dağılımıaraştırılmalıdır.
  • AYT Coğrafya dersine yönelik bir çalışma planı hazırlanmalıdır.
  • AYT Coğrafya çalışmadan önce bir dünya haritası ile Türkiye haritası alınmalıdır.
  • Müfredata göre konu anlatımı yapan videolardan ya da kitaplardan ders çalışılmalıdır.
  • Müfredata uygun yayım yapan AYT Coğrafya soru bankaları kullanılmalıdır.
  • TYT Coğrafya konularıöğrenilmeli ve Coğrafya dersinde temel sağlamlaştırılmalıdır.
  • Öğrenci AYT Coğrafya-1 ya da AYT Coğrafya-2 konularından hangilerine çalışması gerektiğini bilmelidir.
  • Sözel bölümü öğrencileri AYT Coğrafya-2 konularından sorumlu olduğu için bu konulara da ekstra özen göstermelidir.

AYT Coğrafya çalışmadan önce kişi yukarıdaki dikkat edilmesi gereken noktaları incelemeli ve buna göre hareket etmelidir. AYT Coğrafya çalışmadan önce yukarıda sıralanan hususlara dikkat eden öğrenciler, daha verimli bir şekilde ders çalışabilir.

AYT Coğrafya Nasıl Çalışılır?

AYT Coğrafya çalışmakiçin AYT Coğrafya konuları öğrenildikten sonra bol soru çözülmelidir. AYT Coğrafya dersini öğrenmek için bu dersi ezberlememek gerekir ve mutlaka harita kullanarak konulara çalışılmalıdır.

AYT Coğrafya çalışmak isteyen öğrencilerin AYT Coğrafya konularının mantığını kavraması ve konuları birbirinden ayırt etmeden öğrenmesi gerekir. Örneğin Nüfus konusuna çalışırken öğrenci İklim konusunda öğrendiklerini de kullanmalıdır. Bu sayede hem eski bilgiler tekrar edilmiş olur hem de öğrenci AYT Coğrafya dersinin mantığını daha iyi kavrar.

AYT Coğrafya konuları, TYT Coğrafya konuları ile de bağlantılıdır fakat AYT Coğrafya dersi daha çok beşeri coğrafya ile ilgilidir. AYT Coğrafya çalışmak için öğrencinin önce TYT Coğrafya konularını tam bir şekilde öğrenip temelini sağlamlaştırması gerekir. Özellikle İklim, Toprak Yapısı, Yer Şekilleri gibi konuları iyi bilmek AYT Coğrafya’da da öğrencinin işine yarayacaktır.

Yorum Yap

Profil Görsel
Kursuna Kayıt Oldu
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 0850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat