Kategorilerimiz
06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

Pomodoro Tekniği Nedir?
Blog Yazarı Serap ILGIN Blog Tarihi 25-09-2022

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği, herhangi bir alanda çalışırken 25 dakika boyunca çalışmanın ardından 5 dakika mola verme ve bunu 4 kez tekrarladıktan sonra 25 dakikalık mola verme şeklinde uygulanan bir yöntemdir.

Pomodoro tekniği, süre tutarak çalışıp düzenli olarak mola vermeyi sağlayan bir zaman yönetimi ve verimli çalışma yöntemidir. Pomodoro tekniğinde zihnin çabuk yorulmaması sağlanır. Pomodoro tekniğini uygulayan kişiler, dikkat dağınıklığı yaşamadan daha verimli bir şekilde çalışabilir. 

Pomodoro Tekniği Ne Demek?

Pomodoro tekniği, belli aralıklarla çalışıp mola vererek uygulanan bir verimli çalışma yöntemidir. Pomodoro tekniğinde 25 dakika çalışılıp 5 dakika mola verilir. Bu işlem 4 kez yapıldıktan sonra mola 25 dakika olacak şekilde yapılır.

Pomodoro tekniği, verimli ders çalışma ve iş hayatında da verimli çalışma için uygulanan bir tekniktir. Pomodoro tekniğini uygulayan çalışanlar ya da öğrenciler eskisine göre zamanı daha etkin bir şekilde kullanmış olurlar. Pomodoro tekniği aynı zamanda kalıcı öğrenme teknikleri arasında da bulunur ve kişinin daha verimli çalışarak bilgiyi daha uzun süre aklında tutmasına katkı sağlar.

Pomodoro Tekniğini Kim Buldu?

Pomodoro tekniğini yazar ve girişimci Franscesco Cirillo bulmuştur. Franscesco Cirillo; Pomodoro tekniğinin ismini, kullandığı domates şeklindeki bir zamanlayıcıdan hareketle buldu. Nitekim İtalyancada “pomodoro” kelimesi “domates” anlamına gelir ve Pomodoro tekniğinin ismi buradan gelir.

Franscesco Cirillo, geliştirdiği tekniği “The Pomodoro Technique: The Life-Changing Time-Management System” yani “Pomodoro Tekniği: Hayatı Değiştiren Zaman Yönetimi Sistemi” adlı bir kitapta anlatmıştır.

Pomodoro Tekniği Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Evet, Pomodoro tekniği kurallarına uygun kullanıldığı zaman gerçekten işe yarar. Pomodoro tekniğini sürelerine uygun bir şekilde uyguladığınızda zamanı daha verimli kullandığınızı ve daha verimli çalıştığınızı göreceksiniz.

Pomodoro Tekniği Ne İşe Yarar?

Pomodoro tekniği şu işe yarar:

  • Pomodoro tekniği, zihnin çabuk yorulmasını engeller.
  • Zamanı etkili bir şekilde kullanmayı sağlar.
  • Pomodoro tekniği daha verimli çalışmaya yardımcı olur.
  • Düzenli bir şekilde çalışma alışkanlığı kazandırır.
  • Çalışırken mola vermeyi unutmamayı sağlar.
  • Ders çalışmayı daha verimli hale getirir.
  • Pomodoro tekniği, kalıcı öğrenmeyi sağlar.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniği bir konu üzerinde önce 25 dakika boyunca çalışıp süre bitiminde 5 dakika mola verme yoluyla uygulanır. Bu işlemi 4 defa tekrarladıktan sonra yani 4 Pomodoro yaptıktan sonra bu kez 25 dakika mola verilir.

Pomodoro tekniğini uygulamak için bir zamanlayıcı yani timer kullanılabilir. İnternette pomodoro tekniğine göre çalışmak için bazı siteler vardır. Bu siteleri kullanarak daha verimli ders çalışabilir ya da işlerinizi daha kısa sürede bitirebilirsiniz.

Pomodoro tekniğini uygularken çalışma sırasında zihni tamamen çalışmaya odaklamak ve mola sırasında ise çalışmayı bırakıp tamamen dinlenmeye odaklanarak zihni rahatlatmak gerekir. Pomodoro yönteminden verim almak için bu noktaya dikkat edilmelidir.

1 Pomodoro Kaç Saat Sürer?

1 Pomodoro, toplam 30 dakika yani yarım saat sürer. 1 Pomodoro’ya hem 25 dakikalık çalışma süresi hem de 5 dakikalık mola dahildir.

Pomodoro Tekniği Neden 25 Dakika Uygulanır?

Pomodoro tekniğinde çalışma süresinin 25 dakika olması, insanların dikkat süresi ile ilgilidir. 25 dakika çalışmak ve 5 dakika boyunca mola vermek, kişinin daha verimli çalışmasını sağladığı için süre bu şekilde belirlenmiştir.

Bir insan ara vermeden 25 dakikadan fazla çalıştığı zaman dikkati dağılabilir ve zihni çabuk yorulabilir. Özellikle bu sürekli yapılan bir şeyse kişi bir süre sonra dikkatini toparlamakta daha çok zorlanacaktır. Dolayısıyla Pomodoro tekniği ile bu sorunun önüne geçmek mümkündür.

Günde En Fazla Kaç Pomodoro Uygulanmalı?

Günde en fazla 16 adet Pomodoro uygulamak idealdir, bu sayının yukarısına çıkmak da kişinin dikkatini toplamasını engelleyecektir.

Pomodoro tekniği günde ortalama 8 ile 16 aralığında Pomodoro uygulanacak şekilde yapılabilir. Yani günde 4 saat ile 8 saat arasında çalışacak şekilde Pomodoro tekniği uygulanabilir çünkü verimli çalışmak için ideal saatler bu şekildedir.

Neden Pomodoro Tekniği Uygulanmalı?

Pomodoro tekniği, verimli ve düzenli çalışmayı sağladığı için uygulanmalıdır. Ders çalışmak ya da bir işi bitirmek için zihni canlı tutmak gerekir. Pomodoro tekniğinde çalışma süresi kısa tutulduğu için ve düzenli olarak mola verildiği için zihin dinlenir, böylece verimli çalışmak mümkün olur.

Pomodoro tekniği, kişinin zamanı daha verimli kullanmasını sağlar. Çünkü Pomodoro yönteminde zaman, çalışmak ve dinlenmek için belli aralıklara bölünür. Dolayısıyla Pomodoro tekniğini uygulayan bir kişi, zamanı daha verimli kullanmış olur.

Yorum Yap