Kategorilerimiz
06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

Odaklanma Sorunu Nedir?
Blog Yazarı Serap ILGIN Blog Tarihi 09-10-2022

Odaklanma Sorunu Nedir?

Odaklanma sorunu, herhangi bir iş yaparken kişinin dikkatinin kısa sürede dağılması ve başka işlerle ilgilenmesidir. Odaklanma problemi, özellikle sınava hazırlık sürecindeki öğrencilerin yaşadığı bir sorundur.

Odaklanma sorunu yaşayan öğrenciler ders çalışırken dikkatini toparlamakta güçlük çeker ve ders çalışmak yerine başka şeylerle ilgilenmeye başlar. Odaklanma sorununu çözmek için yapılabilecek birçok uygulama vardır. Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız yöntemleri öğrenerek odaklanma problemini kolayca çözebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Odaklanma sorunu şu adımlar uygulanarak çözülür:

 1. Belli bir uyku düzenine sahip olun.
 2. Sosyal medya kullanımını azaltın.
 3. Meditasyon ve yogadan yararlanın.
 4. İşlerinizi sıraya koyun.
 5. Çalışma ortamınızı düzenli tutun.
 6. Mola vererek çalışın.
 7. Programlı şekilde hareket edin.

1. Belli Bir Uyku Düzenine Sahip Olun

odaklanma sorunu uyku düzeni

Odaklanma sorununun en büyük nedenlerinden biri uykusuzluktur. Eğer uykunuzu yeterince almadan güne başlıyorsanız muhtemelen yaptığınız işe odaklanma ihtimaliniz de azalacaktır. Zihniniz ne kadar dinlenmiş olursa gün içinde o kadar dinç olursunuz ve dolayısıyla dikkatinizi belli bir alana vermekte daha az zorluk çekersiniz.

2. Sosyal Medya Kullanımını Azaltın

odaklanma sorunu sosyal medya

Sosyal medya, günümüzde dikkat dağıtıcı faktörlerin başında geliyor. Özellikle sınava hazırlık sürecindeki öğrenciler sosyal medya ile gece geç saatlere kadar ilgilendiği için uyku saatlerini düzenli bir şekilde ayarlayamıyor. Tüm bunlar ders çalışırken ya da başka bir işe odaklanmak gerektiğinde dikkat dağınıklığına yol açıyor. Dolayısıyla odaklanma sorununu çözmek için sosyal medyayı kontrollü şekilde kullanmak gerekiyor.

Sosyal medya kullanımını azaltmak için uygulamada geçirdiğiniz süreye bakabilirsiniz. Bunun için kendinize belli bir saat sınırı koyabilir ve düzenli olarak bu sınıra ne kadar uyduğunuzu kontrol edebilirsiniz.

3. Meditasyon ve Yogadan Yararlanın

meditasyon yoga odaklanma sorunu

Odaklanma sorununu çözmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri ise meditasyon ile yogadan faydalanmaktır. Meditasyon ve yoga çalışmalarında dikkati belli bir noktaya odaklamak için özel uygulamalar yapılır.

Örneğin meditasyon ve yoga çalışması yaparken nefesinize ya da vücudunuzun belirli noktalarına odaklanırsınız. Böylece zamanla dikkat becerinizi geliştirebilir ve odaklanma probleminin önüne geçebilirsiniz.

4. İşlerinizi Sıraya Koyun

Bazen bir işe ya da derslere odaklanamamanın nedeni, üzerimizdeki iş yükünün fazla olmasıdır. Dolayısıyla odaklanma problemini çözmek için yapılabilecekler arasında işleri sıraya koyarak çalışmak da bulunur. İşleri önem sırasına göre belli bir sıraya koyup listelediğinizde daha hızlı çalışacağınızı göreceksiniz. Ayrıca işleri bitirdikçe listeden silerek motivasyonunuzu da arttırabilirsiniz.

5. Çalışma Ortamınızı Düzenli Tutun

odaklanma sorunu çalışma ortamını düzenleme

Odaklanma sorununu çözmek için çalışma ortamınızın düzenli olması gerekir. Çünkü ortam düzenli olmadığı zaman gözünüz dağınıklığı yaratan eşyalara takılabilir, bu durumda dikkatinizi toplamakta zorluk çekebilirsiniz.

Özellikle sınava hazırlık aşamasındaki öğrencilerin ders çalışma masasının düzenli olması önemlidir. Çünkü düzensiz bir ders çalışma masası, kısa sürede dikkatin dağılmasına neden olacaktır.

6. Mola Vererek Çalışın

mola verme odaklanma sorunu

Eğer çalışırken hiç mola vermiyorsanız bu durum da odaklanma problemi yaşamanıza neden olacaktır. Çalışırken belli aralıklarla mola verdiğiniz zaman zihniniz boşalacak ve böylece çalışmaya daha kolay bir şekilde odaklanabileceksiniz.

7. Programlı Şekilde Hareket Edin

Bazen iş yükü fazla olduğunda bir program oluşturmak işe yarayabilir. Örneğin öğrenciyseniz çalışmanız gereken konuların sayısı arttığı zaman hemen kendinize bir ders çalışma programı oluşturun. Böylece ne zaman hangi işi yapmanız gerektiği netleşecek ve işleri daha kolay bitirmeye başlayacaksınız. Çünkü bir işi bitirdikten sonra tekrar yapmanız gereken bütün işleri düşünmeden diğer işe daha hızlı bir şekilde odaklanacaksınız.

Örneğin YKS hazırlık sürecindeki bir öğrenciyseniz önce TYT konuları ve AYT konularının neler olduğuna bakabilirsiniz. Bu alanda araştırma yaparken hangi dersten kaç soru çıktığını görerek ağırlık vermeniz gereken alanları fark edebilirsiniz. Edindiğiniz bilgileri kullanarak TYT konularına çalışmak ve AYT çalışmak için kendinize bir program hazırlayabilirsiniz.

Çocuklarda Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Çocuklarda odaklanma sorunu şu uygulamalar ile çözülür:

 1. Çocuğu enerjisini atacağı aktivitelere yönlendirin.
 2. Çocuğun uyku düzenine dikkat edin.
 3. Çalışma ortamındaki dikkat dağıtıcı etkenleri azaltın.
 4. Çocuğun oyun için ayrı bir zaman ayırmasını sağlayın.
 5. Birlikte zihin egzersizleri yapın.
 6. Uzman desteği alın.

1. Çocuğu Enerjisini Atacağı Aktivitelere Yönlendirin

Bazı çocuklar hareket etmeyi sever ve sürekli hareketli oyunlar oynamak, koşmak ve zıplamak ister. Çocukların bu enerjilerini atması için oyun parklarına götürmek, arkadaşlarıyla oyun oynamasını sağlamak gerekir.

Aksi halde sürekli evde olan bir çocuk enerjisini atamadığı için ders çalışmakta ya da başka bir aktiviteye odaklanmakta zorluk çeker. Dolayısıyla çocuğun bu ihtiyacını karşılamak önemlidir.

2. Çocuğun Uyku Düzenine Dikkat Edin

çocuklarda uyku düzeni odaklanma sorunu

Uykusuzluk, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da odaklanma problemi yaratır. Bu yüzden ebeveynlerin, çocukların geç saatlere kadar oturmamasına ve belirlenen bir saatte uyumasına dikkat etmesi gerekiyor.

Dolayısıyla çocuklarda odaklanma sorununu çözmek için uykuyu düzene koymak önemli. Hatta ebeveynler de bu süreçte çocuklara eşlik edebilir ve çocuk ile aynı saatte uyumaya çalışabilir.

3. Çalışma Ortamındaki Dikkat Dağıtıcı Etkenleri Azaltın

Çalışma ortamında dikkat dağıtıcı nesnelerin olması, yetişkinlerde olduğu gibi çocukların da odaklanma sorunu yaşamasındaki en büyük etkenlerden biri. Çocuklar gördükleri nesneleri keşfetmek istediği için düzensiz bir çalışma ortamında kolayca odağı kaybedebilir. Bu yüzden çocuğun çalışma ortamını düzenli tutmakta fayda vardır. Hatta sorumluluk bilinci kazandırmak için çocuğun çalışma ortamını kendisinin toplaması sağlanabilir. 

4. Çocuğun Oyun için Ayrı Bir Zaman Ayırmasını Sağlayın

çocuklarda odaklanma sorunu oyun zamanı

Çocukların yaşamında oyunun yeri ayrıdır. Bu yüzden çocuğun gün içinde oyuna ayırdığı vakit göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı çocuklar gereken süre kadar oyuna vakit ayıramadığı için ders çalışırken odaklanma problemi yaşayabilir. 

Çocuklarda odaklanma sorununu çözmek için çocuğun bir işi bitirmeden direkt oyuna geçmesi engellenmelidir. Bunun için bir program hazırlanabilir. Programda oyun ve ders çalışma için ayrı zaman ayrılabilir. Çocuk programa uyduğu zaman ödüllendirilebilir, böylece davranışın kalıcı hale getirilmesi sağlanır.

5. Birlikte Zihin Egzersizleri Yapın

odaklanma sorunu zihin egzersizleri

Dikkati toplamak için yapılabilecek en iyi aktivitelerden biri zihin egzersizi yapmaktır. Çocuklarda odaklanma sorununu çözmek için ebeveynler çocukla birlikte eğlenceli zeka oyunları oynayabilir, bulmacalar çözebilir. Bu egzersizler ile çocuğun dikkat dağınıklığı yaşaması önlenebilir.

6. Uzman Desteği Alın

uzman desteği odaklanma sorunu

Eğer çocuğun odaklanma problemi üst seviyeye çıkmışsa mutlaka bir uzman desteği almak gerekir. Aksi durumda çocuğun okul başarısı düşer ve çocukta uyum problemleri görülebilir. Ancak bu noktada çocuk iyi gözlemlenmeli ve çocuğun odaklanma sorununu çözmek için uzmana doğru bilgiler aktarılmalıdır.

Odaklanma Sorununun Nedenleri Nelerdir?

Odaklanma sorununun nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Uykusuzluk
 2. Yüksek kaygı ve stres
 3. Hormonal problemler
 4. Ağır iş yükü
 5. Programsız çalışmak
 6. Aralıksız çalışmak

1. Uykusuzluk

Odaklanma sorunun nedenleri arasında ilk sırada uykusuzluk gösterilebilir. Uyku, gün içindeki yorgunluğu atmanın en iyi yollarından biridir. Ancak uyku problemi yaşayan, geç uyuyan ve belli bir uyku düzenine sahip olmayan kişiler odaklanma problemi ile karşı karşıya kalabilir. Bunun için 22.00’den sonraki saatlere kalmadan uyumaya özen gösterilmelidir.

2. Yüksek Kaygı ve Stres

Kaygı ve stres kişiyi harekete geçiren ve bir işi yapması için onu motive eden bir faktördür ancak yüksek düzeyde yaşandığında istenmeyen sonuçlar verir. Yüksek kaygı ve stres, kişinin dikkatini başka alanlara vermesine neden olur.

Özellikle sınavda gereğinden fazla kaygılanan öğrenciler kendini kontrol edemediği için sınav anına odaklanamaz ve başka şeyleri düşünmeye başlar. Örneğin gözü sınav salonundaki diğer öğrencilere takılabilir, öğrenci sınavda yapacağı netleri hesaplamaya başlayabilir. Dolayısıyla yüksek kaygı ve stres, öğrencinin odağını kaybetmesine neden olduğu için istediği puanı alamamasına yol açar.

3. Hormonal Problemler

Odaklanma sorununun nedenlerinden bir diğeri ise hormonal problemlerdir. Örneğin tiroit, testosteron ve östrojen hormonlarında yaşanan dengesizlikler, beynin dikkat ve hafıza ile ilgili bölümlerini olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla kişi odaklanma problemi yaşayabilir. Sorunun nereden kaynaklandığını anlamak için uzman desteği almak önemlidir.

4. Ağır İş Yükü

Bazen iş yükünün fazla olması kişinin hangi işe odaklanması gerektiğini bilememesine neden olur. İş yükünün fazla olması, kişinin bir işi yaparken aklının yapması gereken diğer işlerle meşgul olmasına neden olur. Dolayısıyla bu durum, odaklanmayı engelleyebilir. Böyle durumlarda işleri sıraya koymak ve bir plan hazırlamak gerekir. 

5. Programsız Çalışmak

Odaklanma sorununun nedenleri arasında programsız çalışmak da yer alır. Özellikle iş yükü fazla olduğu zamanlarda kişi kendine bir program hazırlamazsa dikkatini toparlamakta zorlanabilir. Çünkü iş yükünün fazla olması kişide bir stres yaratacaktır.

Plan ve program hazırlamak, kişinin en azından ne kadar sürede hangi işi bitirebileceğini görmesini sağlar ve motivasyon kazanmasına yardımcı olur. Özellikle sınava hazırlanan öğrencilerin ders çalışma programı ile çalışmaya alışması önemlidir.

6. Aralıksız Çalışmak

Çalışırken hiç mola vermemek, yapılan en büyük hatalardan biridir. Aralıksız çalışmak, kişinin zihninin çabuk yorulmasına neden olur bu yüzden odaklanma problemi yaşanır. Dolayısıyla çalışırken 5 dakikalık da olsa mola vermek önemlidir.

Odaklanma Sorununun Belirtileri Nelerdir?

Odaklanma sorununun belirtileri şunlardır:

 • İşi bitirmekte gecikmek
 • Fiziksel olarak aşırı hareketli olmak
 • Konuşurken cümleler arasında bağlantı kuramamak
 • Odaklanmayı gerektiren işlerden uzak durmak
 • Unutkan olmak
 • Dağınık çalışmak
 • Sık sık dalıp gitmek
 • İşleri sürekli ertelemek
 • Sıklıkla işleri eksik ya da yanlış yapmak

Odaklanma sorununun belirtileri ileri düzeyde olmaya başladığı zaman mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Sorunun kaynağı araştırılmalı ve kişinin bu sorunu uygun tedavi yöntemleriyle giderilmelidir.

Ders Çalışırken Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Ders çalışırken odaklanma sorununu çözmek için kendinize öncelikle bir ders çalışma programı hazırlamanız ve çalışırken düzenli olarak mola vermeniz gerekir. Ders çalışırken dikkatinizi toplamak için çalışma masanızın düzenli olmasına da önem vermelisiniz.

Ders çalışırken odaklanamamanın nedenlerinden biri motivasyon kazanamamaktır. Ders çalışma motivasyonu kazanmak için kendinize hedef belirlemeli, bu hedefleri gerçekleştirmek için ders programı oluşturmalı ve dikkat dağıtıcı faktörleri çalışma ortamından uzak tutmalısınız.

Yorum Yap