Kategorilerimiz
06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

06 KASIM 22
Devamını Oku

Mezuna Kalmak Ne Demek?
Blog Yazarı Serap ILGIN Blog Tarihi 09-10-2022

Mezuna Kalmak Ne Demek?

Mezuna kalmak, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin mezun olduktan sonra tekrar TYT ve/veya AYT sınavlarına hazırlanmasıdır. Mezuna kalmak, birçok öğrenci tarafından olumsuz görülse de faydaları da olan bir durumdur.

Mezuna kalmak, 12. sınıfta üniversite sınavını kazanmamış öğrencilerin liseden mezun olduktan sonraki süreçte TYT ve/veya AYT sınavlarına hazırlanmasıdır. Mezuna kalmak birçok öğrenciyi zorlayan bir süreç olabilir ancak bu süreci daha verimli geçirmek için uygulanacak bazı özel yöntemler vardır.

Mezuna Kalmak Nedir?

Mezuna kalmak, lise son sınıfta üniversiteyi kazanamamış öğrencilerin liseden mezun olduktan sonra tekrar TYT ve AYT sınavlarına hazırlanmasıdır. Mezuna kalan öğrenciler üniversite sınavına istediği kadar hazırlanabilir ve YKS’ye girebilir.

Bazı öğrenciler bilinçli bir şekilde mezuna kalarak üniversite sınavına hazırlanır. Çünkü okul sınavlarına hazırlanmak zorunda kalmamak, ders çalışmak için daha çok zamana sahip olmak gibi birçok etken mezuna kalmanın avantajları arasında gösterilir. Mezuna kalmak, öğrencinin üniversite tercihlerini yapmadan önce daha uzun süre boyunca düşünmesine imkan verdiği için daha sağlıklı bir tercih yapmaya da katkı sağlar.

Ancak yine de birçok öğrenci mezuna kalmayı bir dezavantaj olarak görür ve ilk yıl yani 12. sınıftayken üniversite sınavını kazanmak ister. Çünkü mezuna kalmadan ilk yıl üniversite sınavını kazanmak, kişinin üniversiteden daha erken mezun olup meslek sahibi olmasını sağlar. Ayrıca üniversiteyi ilk sene kazanan öğrenciler bir sene daha aynı derslere çalışmanın stresini yaşamamış olur. 

Mezuna Kalınca Ne Olur?

Mezuna kalınca öğrenci üniversite sınavına ikinci kez hazırlanmak zorunda kalır. Bu durum, öğrencinin motivasyonunu düşürebilir ve istediği üniversiteyi kazanmasını bir sene daha geciktirmiş olur.

Mezuna kalınca öğrenci istediği mesleği eline almak için bir sene daha beklemiş olur. Ancak bazı öğrenciler istediği üniversite bölümünü kazanmak istediği için mezuna kalmayı bir fırsat olarak görür. Mezuna kalmak genellikle dezavantajlı bir durummuş gibi görünse de öğrencinin hem kendine hem de sınava hazırlanmaya daha çok vakit ayırmasına katkı sağladığı için avantajlı olarak da kabul edilebilir.

Mezuna Kalmak Avantajlı mı?

Mezuna kalmak bazı açılardan avantajlı bir durum iken bazı nedenlerden ötürü avantajlı sayılmamaktadır. Bazı öğrenciler okul derslerinden, sınavlarından sorumlu olunmadığı için mezuna kalmayı bir avantaj olarak görür. Bazı öğrenciler ise bir yıl daha sınava hazırlanmayı dezavantaj olarak değerlendirir.

Mezuna kalmak, öğrencinin sınava bir yıl daha hazırlanmasını sağladığı için bilgileri daha kalıcı olarak öğrenmesine katkıda bulunur ve kişinin istediği üniversite bölümünü kazanması için ikinci bir şansa sahip olmasını sağlar. Ayrıca mezuna kalan öğrencinin ders çalışmak için daha çok vakti olacaktır çünkü bu süreçte okul dersleri engeli ortadan kalkacaktır. Bu yüzden mezuna kalmak avantajlı bir durum olarak ele alınabilir.

Mezuna kalmak, üniversite hayallerinin gerçekleşmesini geciktirebilir. Bu durum, öğrencinin mesleğini eline almasını bir sene daha geciktirir. Ayrıca tercih yapıp bir yere yerleştikten sonra tekrar üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin okul puanı düşer. Dolayısıyla mezuna kalmak bu açıdan da dezavantajlıdır.

Mezuna kalan öğrenciler genellikle çevre ve aile baskısı ile karşılaşır. Bu durum, öğrencinin ders çalışma motivasyonunun azalmasına neden olur dolayısıyla sınava hazırlık süreci stresli geçebilir. Mezuna kalındığı zaman tekrar ek kaynak almak ve kurslara kaydolmak gerekebilir. Dolayısıyla mezuna kalmak maddi açıdan düşünüldüğünde de dezavantajlıdır. 

Öğrenciler mezuna kalmanın avantajları ve dezavantajlarını değerlendirdikten sonra tekrar sınava hazırlanmaya karar verebilirler. Mezuna kalmaya karar vermek her öğrenci için kolay olmayacaktır. Bu yüzden bu süreçte bir rehber öğretmenden destek almak önemlidir.

Yorum Yap